چهار فیلم برتر رابرت دنیرو

17 اوت: تولد گنگستر ابدی

17 اوت: تولد گنگستر ابدی
رابرت دنیرو یکی از مشهورترین بازیگران قرن بیستم امروز 75 ساله می‌شود.

یاسین محمدی – رابرت آنتونی دنیرو جونیور در منهتن نیویورک به‌دنیا آمد. پدرش رابرت دنیرو سنیور و مادرش ویرجینیا ادمیرال هر دو نقاش بودند و وقتی رابرت دوساله بود از هم جدا شدند. او نخستین بار در 10سالگی در نمایش «جادوگر شهر اوز» در مدرسه بازی کرد و در 16 سالگی پس از چندین و چند بار عوض کردن مدارس مختلف دبیرستان را رها کرد تا دنبال بازیگری برود.

رابرت دنیرو

رابرت دوره‌های بازیگری را در استودیو اچ‌بی، کنسرواتوار استلا ادلر و اکتورز استودیوی لی استراسبرگ گذراند و در سال 1963، در 20 سالگی در فیلم «جشن عروسی» برایان دی‌پالما بازی کرد اما این فیلم تا شش سال بخت اکران پیدا نکرد. بعد از بازی بدون ذکر نام در تیتراژ در دو فیلم مارسل کارنه، بار دیگر در فیلمی از دی‌پالما با اسم «تبریکات» (1968) بازی کرد تا سال بعد هم «جشن عروسی» ‌روی پرده برود.

رابرت دنیرو آل پاچینو
رابرت دنیرو و آل پاچینو

بعد از سومین همکاری با دی‌پالما در «سلام مامان!» (1970) و بازی در پنج فیلم دیگر، دنیرو همکاری طولانی‌اش را با مارتین اسکورسیزی آغاز کرد که نخستین فیلم مشترک آن‌ها «خیابان‌های پایین شهر» (1973) بود.

رابرت دنیرو فیلم خیابان های پایین شهر
رابرت دنیرو در فیلم «خیابان‌های پایین شهر»

دنیرو پیش از آن‌که بخواهد با فیلم‌های اسکورسیزی به شهرت برسد، خیلی زود این راه را با بازی در نقش محوری فیلم «پدرخوانده: قسمت دوم» (1974) کوتاه کرد. نقشی که برایش نخستین اسکار بازیگری را به‌همراه داشت.

رابرت دنیرو فرانسیس فورد کوپولا پشت صحنه فیلم پدرخوانده قسمت دوم
و فرانسیس فورد کوپولا در پشت صحنه فیلم «پدرخوانده قسمت دوم»

همکاری دنیرو با اسکورسیزی در 9 فیلم منجر به خلق آثاری ماندگار شد که در کارنامه‌ی هر دو می‌درخشد. در این میان چهار فیلم «راننده‌تاکسی» (1976)، «گاو خشمگین» (1980)، «رفقای خوب» (1990) و «کازینو» (1995) را پیش‌تر به‌عنوان چهار فیلم برتر مارتین اسکورسیزی معرفی کردیم. به‌علاوه از فیلم «سرزمین پلیس» (1997) در آثار برتر سیلوستر استالون و از فیلم «دفترچه‌ی امیدبخش» (2012) که هفتمین و واپسین نامزدی دنیرو را در اسکار ثبت کرد، در آثار مهم جنیفر لارنس سخن گفتیم.

رابرت دنیرو مارتین اسکورسیزی پشت صحنه فیلم رفقای خوب
رابرت دنیرو و مارتین اسکورسیزی در پشت صحنه فیلم «رفقای خوب»

حالا از میان 102 فیلمی که دنیرو در طول شش دهه بازی کرده، چهار فیلم برتر دیگر او را مرور می‌کنیم با این توضیح که چهار فیلم زیر و چهار فیلمی که در آثار اسکورسیزی معرفی شد، هشت فیلم رابرت دنیرو هستند که در فهرست 250 فیلم برتر تاریخ سینما تا به امروز قرار دارند.

رابرت دنیرو

4. روزی روزگاری در آمریکا (Once Upon a Time in America) (1984)

هفتادمین فیلم برتر تاریخ سینما تا به امروز این درام جنایی سه ساعت و 49 دقیقه‌ای به کارگردانی سرجو لئونه است. لئونه که کارنامه‌ی موفقی را در ساختن وسترن‌اسپاگتی‌ها از خود به‌جا گذاشته بود، 11 سال پس از آخرین کارگردانی‌اش «به من می‌گویند هیچ‌کس» (1973)، سومین فیلم از تریلوژی «روزی روزگاری» را به نیویورک سال 1920 برد، اما شکست مطلق فیلم در گیشه آن را بدل به آخرین فیلم لئونه کرد و نامزدی او در گلدن‌گلوب و بفتا هم دردی از او دوا نکرد تا پنج سال بعد در 60سالگی بر اثر حمله‌ی قلبی به پایان راه برسد. فیلم حتی برای اکران در امریکا کوتاه شد و در مدت‌زمان دو ساعت و 19 دقیقه اکران شد، اما بازهم نتوانست کمی بیش از 5میلیون دلار بفروشد تا در برابر بودجه‌ی 30میلیون دلاری ضرری هنگفت باشد. دنیرو در این فیلم در نقش «نودلز» بازی می‌کند که با صمیمی‌ترین دوستش «مکس» (با بازی جیمز وودز) یک گروه گنگستری از جوانان یهودی نیویورک را به‌راه می‌اندازند و رهبری می‌کنند. نسخه‌ی اصلی فیلم که به نسخه‌ی اروپایی مشهور است همچنان محبوب منتقدان است.

رابرت دنیرو فیلم روزی روزگاری در آمریکا
رابرت دنیرو در فیلم «روزی روزگاری در آمریکا»

3. مخمصه (Heat) (1995)

این درام جنایی و مهیج به‌کارگردانی مایکل مان هم در رتبه‌ی 122 برترین فیلم‌های تاریخ سینما تا به امروز قرار دارد. دنیرو در این فیلم با آل پاچینو و وال کیلمر دنیرو در این فیلم در نقش «نیل مک‌کالی» یک دزد حرفه‌ای بازی می‌کند که کارآگاهی به‌نام «وینسنت هانا» (با بازی پاچینو) در تعقیب اوست. مایکل مان شش سال پیش‌تر می‌خواست این داستان را در قالب یک سریال بسازد که به سرانجام نرسید. فیلم با بودجه‌ی 60میلیون دلاری ساخته شد و توانست فروشی بیش از 187میلیون دلار را در سینماهای جهان به‌دست ‌آورد. ناتالی پورتمن خردسال هم دومین بازی‌اش پس از «حرفه‌ای» (1994) را در این فیلم انجام داد.

رابرت دنیرو فیلم مخمصه
رابرت دنیرو در فیلم «مخمصه»

2. شکارچی گوزن (The Deer Hunter) (1978)

این درام جنگی با کارگردانی مایکل چیمینو در رتبه‌ی 164 برترین فیلم‌های تاریخ سینما تا به‌ امروز قرار دارد. فیلم درباره‌ی سه آمریکایی روس‌تبار است که نقش‌هایشان را رابرت دنیرو، کریستوفر واکن و جان سوج بازی می‌کنند و زندگی‌شان پس از جنگیدن در ویتنام برای همیشه تغییر می‌کند. ساخت فیلم از برنامه‌ی زمانی و بودجه‌ی پیش‌بینی‌شده عبور کرد تا درنهایت هزینه‌‌ی تولید فیلم به 15میلیون دلار برسد. با اکران فیلم، صحنه‌های دلهره‌آور و مشهور «رولت روسی» این فیلم بسیار جنجالی شد. فیلم در گیشه موفق شد 49میلیون دلار بفروشد. «شکارچی گوزن» در اسکار هم در 9 رشته نامزد شد که پنج جایزه‌ ازجمله بهترین فیلم، کارگردانی و بازیگر مکمل مرد (واکن) را به‌دست آورد، اما نامزدی رابرت دنیرو و مریل استریپ به جایزه تبدیل نشد. دنیرو که دو سال پیش دومین نامزدی‌اش را به پیتر فینچ (شبکه) باخته بود، این بار هم اسکار را به جان ویت (بازگشت به وطن) واگذار کرد تا دو سال بعد برای بازی درخشانش در «گاو خشمگین» اسکار دومش را هم به‌دست آورد.

رابرت دنیرو فیلم شکارچی گوزن
رابرت دنیرو در فیلم «شکارچی گوزن»

1. پدرخوانده: قسمت دوم (The Godfather: Part II) (1974)

سومین فیلم برتر تاریخ سینما تا به امروز، مثل فیلم دوم همین فهرست «پدرخوانده» (1972) با کارگردانی فرانسیس فورد کوپولا ساخته شده است. فیلمی که در آن رابرت دنیرو جایگزین مارلون براندو شد تا سال‌های جوانی «دون کورلئونه» را به‌تصویر بکشد و جالب اینجاست که دنیرو هم مثل براندو برای ایفای این شخصیت به جایزه‌ی اسکار رسید که در تاریخ سینما اتفاق منحصربه‌فردی است. فیلم با دو درام موازی در بخش‌هایی به حوادث پیش از داستان بخش اول می‌رود و در بخش‌هایی داستان قبلی را پی می‌گیرد تا به‌نوعی هم پیش‌درآمد و هم دنباله‌ی فیلم اول باشد. قسمت دوم «پدرخوانده» مثل قسمت اول نامزد 11 رشته‌ی اسکار شد، اما برخلاف قسمت اول که فقط سه جایزه گرفت، این بار شش اسکار به‌دست آورد ازجمله بهترین فیلم، کارگردانی، فیلمنامه و بازیگر مکمل مرد (دنیرو). اما آل پاچینو مثل فیلم اول ناکام ماند و بازهم به جایزه نرسید تا برای رسیدن به اسکار دو دهه‌ی دیگر منتظر بماند.

رابرت دنیرو فیلم پدرخوانده: قسمت دوم
رابرت دنیرو در فیلم «پدرخوانده: قسمت دوم»
فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *