چهار فیلم برتر جیمز کامرون

16 اوت: تولد سلطان گیشه‌های جهانی

16 اوت: تولد سلطان گیشه‌های جهانی
خالق پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما امروز 64ساله می‌شود.

یاسین محمدی – جیمز کامرون در شهر کوچک کپوسکسینگ کانادا به‌دنیا آمد و در 17سالگی با خانواده‌اش به کالیفرنیای امریکا مهاجرت کرد. رشته‌های فیزیک و انگلیسی را در کالج رها کرد راننده‌ی کامیون شد.

جیمز کامرون

در همین دوران به موضوع جلوه‌های ویژه علاقه پیدا کرد و بعد از دیدن فیلم «جنگ‌های ستاره‌ای» رانندگی کامیون را کنار گذاشت تا وارد صنعت سینما شود. بعد از خواندن کتاب «فیلمنامه» سید فیلد به این موضوع فکر کرد که می‌توان علم و هنر را به هم پیوند داد. با دو نفر از دوستانش یک فیلمنامه‌ی علمی‌تخیلی کوتاه 10 دقیقه‌ای با عنوان «Xenogenesis» نوشتند، پول جمع کردند، دوربین و لنز و استودیو اجاره کردند و نگاتیو خریدند تا فیلم را با فرمت 35میلی‌متری بسازند. نیمی از روز اول وقت آن‌ها صرف این شد که سر دربیاورند که دوربین چطور کار می‌کند.

بعد از این تجربه دستیار تولید فیلم «دبیرستان راک‌اندرول» (1979) شد که نامش هم در تیتراژ نیامد، اما او فقط به‌دنبال آموختن فنون سینما بود. کمی بعد در یک استودیو به ساختن مدل‌های مینیاتوری مشغول شد و زمانی نگذشت که در فیلم «نبرد در ورای ستاره‌ها» (1980) مدیر هنری شد، و طراحی و کارگردانی جلوه‌های ویژه‌ی فیلم «فرار از نیویورک» (1981)، طراحی تولید «کهکشان وحشت» (1981) و مشاوره‌ی طراحی «اندروید» (1982) کارهای بعدی‌اش بودند.

در سال 1981 کامرون کارگردانی جلوه‌های ویژه‌ی فیلم «پیرانا ۲: تخم‌ریزی» را برعهده گرفت. کارگردان فیلم میلر دریک در پی اختلاف نظر با تهیه‌کننده اویدیو اسونیتیس، پروژه را رها کرد و اسونیتیس کارگردانی را به کامرون سپرد تا اولین کارگردانی سینمایی‌اش را تجربه کند. اما او هم چون به حرف تهیه‌کننده گوش نداد، اخراج شد، اما اسونیتیس از او خواست کنار کار باقی بماند و کمک کند. در جریان ساخت این فیلم کامرون مسموم شد و در حال بیماری کابوسی دید که در آن یک ربات قاتل از زمان آینده فرستاده شده تا او را بکشد! این کابوس به او ایده‌ی ساخت فیلم «نابودگر» (1984) را داد که بدل به نقطه‌ی عطفی در کارنامه‌اش شد.

جیمز کامرون پشت صحنه فیلم نابودگر
جیمز کامرون در پشت صحنه فیلم «نابودگر»

کامرون فیلمنامه‌ی «نابودگر» را نوشت و تصمیم گرفت آن را به تهیه‌کننده‌ای بفروشد که بپذیرد خودش فیلمنامه‌اش را کارگردانی کند. بااین‌حال همه‌ی کمپانی‌هایی که با او کار می‌کردند، علاقه‌شان را به فیلمنامه ابراز می‌کردند، اما حاضر نبودند کارگردانی آن را به شخص بی‌تجربه‌ای چون او بسپارند.

گیل آن هرد، تهیه‌کننده‌ای که به‌تازگی کمپانی خودش را راه انداخته بود حاضر شد با کامرون کار کند. فیلمنامه را به قیمت یک دلار خرید و کارگردانی را به او سپرد. «نابودگر» که با بودجه‌ی اندک 5/6میلیون دلاری ساخته شد و در بسیاری از هزینه‌های آن صرفه‌جویی شد، بیش از 78میلیون دلار فروخت تا آقای کارگردان و خانم تهیه‌کننده، قدم محکمی برداشته باشند. سال بعد کامرون که به‌تازگی و پس از شش سال از همسر اولش جدا شده بود، با گیل ازدواج کرد که این ازدواج هم چهار سال ادامه پیدا کرد.

کامرون تا به امروز کارگردانی 7 فیلم بلند، دو مستند و یک سریال تلویزیونی را به‌عهده داشته و این فقط بخشی از کار اوست؛ او تهیه‌کنندگی 28 فیلم و چهار سریال، نوشتن فیلمنامه برای 19 فیلم و پنج سریال، تدوین هفت فیلم و بازی در سه فیلم و پنج سریال را هم در کارنامه دارد.

فروش فیلم‌هایی که او کارگردانی کرده به بیش از 6میلیارد دلار در جهان رسیده و همچنان دو رتبه‌ی اول جدول پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما در اختیار اوست: «آواتار» (2009) و «تایتانیک» (1997) و هیچ‌کس غیر از او تا به امروز نتوانسته رکورد فروش خودش را بشکند.

جیمز کامرون لئوناردو دیکاپریو کیت وینسلت پشت صحنه فیلم تایتانیک
جیمز کامرون، لئوناردو دیکاپریو و کیت وینسلت در پشت صحنه فیلم «تایتانیک»

پیش از این درباره‌ی «تایتانیک» در میان آثار برتر لئوناردو دی‌کاپریو سخن گفتیم و حالا چهار فیلم برتر دیگر کامرون را مرور می‌کنیم:

4. ورطه (The Abyss) (1989)

کامرون ایده‌ی این درام ماجراجویانه و علمی‌تخیلی را از دوره‌ی دبیرستان در ذهن داشت: کارکنان یک سکوی نفتی که در زیر آب با موجوداتی از جهان دیگر مواجه می‌شوند و همین ایده را بدل به فیلمنامه‌ی «ورطه» کرد. با توجه به این‌که بخش عمده‌ای از فیلم در زیر آب ساخته می‌شد و تکنولوژی امروز برای بازآفرینی این محیط به‌شکل دیجیتال وجود نداشت، هزینه‌ی تولید فیلم بسیار بالا رفت به‌طوری که با بودجه‌ی 47میلیون دلاری بدل به یکی از پرهزینه‌ترین فیلم‌های زمان خودش شد. بخش عمده‌ای از فیلم در عمق 12 متری آب فیلم‌برداری شد و برای ساختن دکور یک نیروگاه هسته‌ای ناتمام، از دو مخزن بزرگ 28میلیون لیتری و 5/9میلیون لیتری استفاده شد که عوامل و بازیگران فیلم بخش عمده‌ای از زمان فیلم‌برداری را در این دو مخزن گذراندند. بااین‌حال فیلم 90میلیون دلار فروخت تا کامرون همچنان بر مدار سوددهی در سینما باقی بماند. فیلم در چهار رشته‌ی فنی نامزد اسکار شد و جایزه‌ی جلوه‌های بصری را به‌دست آورد.

فیلم ورطه جیمز کامرون
فیلم «ورطه» ساخته جیمز کامرون

3. بیگانه‌ها (Aliens) (1986)

سومین فیلم جیمز کامرون که یک فیلم اکشن، ماجراجویانه و علمی‌تخیلی است، دنباله‌ی فیلم موفق «بیگانه» (1979) با کارگردانی ریدلی اسکات (http://fnws.ir/vz) است. کامرون نام این فیلم را «بیگانه‌ها» گذاشت و سیگورنی ویور را برای نقش اصلی «الن ریپلی» حفظ کرد. بااین‌حال عوامل فیلم او را جانشین ضعیفی برای اسکات می‌دانستند و موضعی خصمانه نسبت به او داشتند. کامرون حتی سعی کرد فیلم «نابودگر» را به آن‌ها نشان بدهد، اما اکثر آن‌ها حاضر به تماشای این فیلم نشدند. با وجود مشکلاتی از این دست که تولید را برای کامرون دشوار کرده بود، فیلم در گیشه و جوایز موفق ظاهر شد و در برابر بودجه‌ی 18میلیون دلاری‌اش، فروشی 131میلیون دلاری را ثبت کرد؛ نامزد هفت اسکار شد و جوایز جلوه‌های صوتی و جلوه‌های بصری را از آن خود کرد. حالا این فیلم در رتبه‌ی 69 برترین فیلم‌های تاریخ سینما تا به امروز قرار دارد.

فیلم بیگانه ها جیمز کامرون
فیلم «بیگانه‌ها» ساخته جیمز کامرون

2. نابودگر 2 (Terminator 2) (1991)

هفت سال پس از ساخته شدن «نابودگر» (1984) و با رفع مشکلات حقوقی، کامرون توانست دنباله‌ی آن را بسازد. آرنولد شوارتزنگر و لیندا همیلتون در نقش‌های خودشان در فیلم اول ظاهر شدند و رابرت پاتریک در نقش یک نابودگر پیشرفته‌تر به فیلم اضافه شد. این فیلم هم مثل «ورطه» در زمان خودش با بودجه‌ی 100میلیون دلاری یکی از پرهزینه‌ترین فیلم‌ها لقب گرفت. بزرگ‌ترین چالش فیلم در جلوه‌های ویژه‌ای بود که خلق نابودگر جدید T-1000 می‌طلبید. فیلم با فروش 520میلیون دلاری در سینماهای جهان پرفروش‌ترین فیلم سال شد. «ترمیناتور 2» در اسکار هم در شش رشته‌ی فنی نامزد شد و چهار جایزه را به خود اختصاص داد. این فیلم اکشن و علمی‌تخیلی هم حالا در رتبه‌ی 42 برترین فیلم‌های تاریخ سینما تا به امروز ایستاده است.

فیلم نابودگر جیمز کامرون
فیلم «نابودگر» ساخته جیمز کامرون

1. آواتار (Avatar) (2009)

پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای جهان با فروشی نزدیک به 2میلیارد و 800میلیون دلار، هفتمین و تازه‌ترین کارگردانی جیمز کامرون است که حالا البته 9 سال از تولید آن می‌گذرد. کامرون با این فیلم رکورد خودش را که مربوط به فروش فیلم «تایتانیک» (1997) بود شکست. «تایتانیک» که با فروشی نزدیک به 2میلیارد و 200میلیون دلار، 12 سال بر جدول فروش سینمای جهان سلطه‌ای دور از دسترس داشت، فقط از جانب خالق خودش تهدید شد و به رتبه‌ی دوم سقوط کرد. اگرچه در چهار سال اخیر دو فیلم «جنگ‌های ستاره‌ای: نیرو برمی‌خیزد» (2015) و «انتقام‌جویان: جنگ ابدیت» (2018) با قیمت‌های جدید بلیت سینما از مرز فروش 2میلیارد دلار گذشته‌اند، اما هنوز هیچ فیلم دیگری نتوانسته به‌جز «آواتار» از «تایتانیک» عبور کند. کامرون که پس از «تایتانیک» فیلمی نساخته بود، با بودجه‌ای بالغ‌بر 300میلیون دلار «آواتار» را ساخت تا در این فیلم اکشن، ماجراجویانه و فانتزی، داستانی را در سال ۲۱۵۴ روایت کند؛ زمانی که اهالی زمین در تدارک حمله به سیاره‌ی «پندورا» هستند و «ناوی‌ها» ساکنان این سیاره در معرض انقراض‌اند. فیلم در 9 رشته نامزد اسکار شد که کامرون در سه نامزدی سهیم بود: بهترین فیلم، کارگردانی و تدوین. همان سه جایزه‌ای که برای «تایتانیک» به‌دست آورده بود، ولی این بار دستش از مجسمه‌ی اسکار کوتاه ماند، اگرچه فیلم سه جایزه‌ی فنی گرفت. از لطایف روزگار بود که کامرون، هر سه اسکار را به فیلم «مهلکه» ساخته‌ی کاترین بیگلو همسر سومش باخت که در سال 1991 پس از دو سال زندگی مشترک از او جدا شده بود.

فیلم آواتار جیمز کامرون
فیلم «آواتار» ساخته جیمز کامرون
فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *