نگاهی به «دریابست» ساخته محمود شهبازی
دریای سوخته و هرز رفتن نیروی انسانی بومی در جنوب کشور، موضوعی است که محمود شهبازی در مستند «دریابست» به دنبال بیان آن بوده است.
دستاورد بهرام رادان از جشنواره فجر ۳۷
ستاره شدن سخت است و ستاره ماندن سخت تر. از یک سو راه ورود چهره های تازه به سینما باز است و از سویی دیگر ذائقه مخاطبان مدام در حال تغییر.
برای بازی درست و به اندازه بازیگر نقش سیما در فیلم «ماجرای نیمروز - ردخون»
باید همیشه به قدری آماده و تیزهوش باشی که از تک موقعیت‌هایی که در زندگی نصیبت می‌شود به بهترین شکل ممکن استفاده کنی، یعنی فکر کنی که این شاید اولین و آخرین موقعیتی است که به دستت آمده و باید از آن به بهترین شکل ممکن بهره ببری. درست مثل یک مهاجم شش دانگ که در یک بازی نفس گیر قدر پاس طلایی را می‌داند و وقتی در موقعیت گلزنی قرار می‌گیرد، نهایت بهره را از آن می‌برد و توپ را می‌اندازد ته تور، یعنی همان جایی که نهایت کامیابی است.
یادداشت میثم محمدی درباره نوید محمدزاده
از زمانى كه وارد دنياى بازيگرى شده، فقط يك چيز توانسته در اين بلبشوى سينما او را حفظ كند. يك پوستِ كلفت و يك جانِ سخت و اراده‌اى كه تمام شدنى نيست.
نظرنویسی درباره فیلم‌های جشنواره سی و هفتم این روزها دچار یک موتیف عجیب شده است. می‌گویم نظرنویسی چرا که اینهایی که این روزها نوشته می‌شود مسلما نقد نیست چون نقد اصولی دارد و حداقلش این است که بدانید از چه منظر و رویکردی نقد می‌کنید. این نظرنویسی‌ها یک موتیف بامزه دارد و آن این است که «این فیلم سینما نیست!»
اصغر رفیعی جم بعد از تماشای «قسم»
اصغر رفیعی جم فیلمبردار باسابقه کشورمان بعد از تماشای فیلم «قسم» محسن تنابنده آن را در سینمای ایران شاهکار توصیف کرده و عنوان داشته ساخت آن از عهده هر کسی بر نمی آید.
پرویز فنی‌زاده امروز اگر بود 81 ساله می‌شد
از آن مرگ‌هایی بود که باور نمی‌کردی. از بس محجوب و  کاربلد و بی حاشیه بود. پرویز فنی‌زاده را می‌گویم؛ نه چهره‌ای مثل فردین و بهروز وثوقی داشت،نه قامتی مثل ناصر ملک‌مطیعی. اما ستاره بود.
یادداشت علیرضا مجمع درباره نامه رسانه‌ها به انتظامی و عملکرد روابط عمومی جشنواره فیلم فجر
ماجرا از سال قبل آغاز شد. جایی که سینماگرها به ترتیب نمایش فیلمشان در جشنواره اعتراض داشتند. در سال‌های قبلش ترتیب فیلم‌ها به گونه‌ای بود که صدا درآورده بود. یکی می‌گفت چرا فیلم من روز اول است که هنوز تنور جشنواره گرم نشده است. یکی دیگر می‌گفت چرا فیلم من آخرین سانس یک روز پر از فیلم جنجالی است که دیگر کسی حوصله دیدن فیلم در سانس آخر را ندارد، و یکی دیگر هم به نمایش فیلمش در سانس آخرین روز جشنواره اعتراض داشت.
یادداشت سید رضا صائمی درباره انتشار لیست متقاضیات کارت جشنواره
انتشار لیست متقاضیات کارت جشنواره سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر برای اولین بار اتفاق می‌افتد.
یادداشت نغمه دانش آشتیانی در راستای سیاست شفاف‌سازی سازمان سینمایی و جشنواره فیلم فجر
می‌گویند «آن را که حساب پاک است از محاسبه چه باک است»؛ این توصیف موقعیت این روزهای فعالان رسانه‌ای سینما در مواجهه با فهرست منتشرشده از سوی سازمان سینمایی با موضوع درخواست کارت برای شرکت در کاخ رسانه‌ای جشنواره ملی فیلم فجر است.
یادداشت رضا منتظری در رابطه با انتشار فهرست متقاضیان کارت حضور در جشنواره فیلم فجر
سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر هنوز از راه نرسیده با خود اتفاقاتی ناب و بدیع به ارمغان آورده است.
یادداشت علی افشار در پی انتشار فهرست متقاضیان حضور در سینمای رسانه‌های جشنواره فیلم فجر
کافی است به نه، ده سال پیش برگردیم و تصور کنیم فهرستی که روز یکشنبه از متقاضیان حضور در سینمای رسانه های گروهی منتشر شد، در سال 87 منتشر می‌شد! اصلا یک لحظه هم اندیشیدن به چنین چیزی محال است که اگر اتفاق می‌افتد، سینما فلسطین یا صحرا - میزبانان آن ادوار - از ازدحام اسم و آدم به مرز انفجار می‌رسیدند..‌!
نگاهی به فیلم‌های توقیفی در آستانه جشن چهل سالگی انقلاب
‏حالا که در تکاپوی برگزاری جشن چهل سالگی انقلاب هستیم،این جشن فرصتی است برای مروری بر برخی آثار توقیف شده در سینمای ایران تا نسلی که آن روزها را ندیده و امروز به نسلی پرسشگر در رسانه و سایر حوزه‌ها تبدیل شده،بتواند فیلم‌ها را ببیند و قضاوت کند.
یادداشت تامل‌برانگیز مریم نراقی درباره وضعیت این روزهای سلبریتی‌ها
پس از حواشی که به تازگی در فضای مجازی برای سینماگران به‌وجود آمده، مریم نراقی دبیر سرویس فرهنگی روزنامه شهروند طی یادداشتی این مسئله را مورد نقد و بررسی قرار داده است.
یادداشت بازیگر «هزارپا» درباره حواشی برنامه «من و شما»
سیدحسین متولیان منتقد و بازیگر فیلم «هزارپا» در یادداشتی به نقد و تحلیل اتفاق پیش آمده در برنامه «من و شما» پرداخت.
نگاهی به سریال «نجوا»
وقتی نام سعید شاهسواری با تلویزیون و سریال گره می‌خورد پیش از هر چیز یاد مجموعه‌های «اولین شب آرامش» و «بی‌گناهان» می‌افتیم که در زمان خود توانست مخاطبان را با خود همراه کند و این سابقه ذهنی خوبی است تا به سراغ سریال «نجوا» برویم که به نظر می‌رسد به دلایل فرامتنی کمی مهجور واقع شده است. شاهسواری این بار هم علاوه بر نویسندگی مجموعه، تهیه‌کنندگی آن را به عهده داشته که این نشانه‌ای است از تبدیل شدن این سریال به یک اثر تالیفی.
جشنواره فیلم کوتاه تهران
جشنواره فیلم کوتاه تهران هر سال توسط انجمن سینمای جوانان ایران با شکوه بیشتری برگزار می‌شود و این ربطی به مدیریت قدیم و جدید این انجمن ندارد.
یادداشت سید محمود رضوی درباره اخبار کذب رسانه‌ها
پس از انتشار خبری در روزنامه فرهیختگان مبنی بر تعلق مالکیت تعدادی از مدارس غیرانتفاعی به برخی چهره‌های سیاسی و مبالغ سنگین و نامتعارف شهریه‌های این مدارس و بازنشر آن در فضای مجازی، سید محمود رضوی تهیه‌کننده سینما و تلویزیون با اشاره به اطلاعات شخصی و بدون واسطه خود در این رابطه یادداشتی را منتشر کرد.
چهار فیلم برتر رومن پولانسکی (Roman Polanski)
پولانسکی بزرگ در حالی امروز ۸۵ ساله می‌شود که به زودی فیلم جدیدش را جلوی دوربین خواهد برد
چهار فیلم برتر رابرت دنیرو
رابرت دنیرو یکی از مشهورترین بازیگران قرن بیستم امروز 75 ساله می‌شود.
چهار فیلم برتر جیمز کامرون
خالق پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما امروز 64ساله می‌شود.
چهار فیلم برتر الخاندرو گونسالس اینیاریتو (Alejandro González Iñárritu)
او اولین مکزیکی‌ای بود که 12 سال پیش نامزد اسکار کارگردانی شد و حالا پنج‌تا از آن مجسمه‌ی طلایی در خانه‌اش دارد: الخاندرو گونسالس اینیاریتو، نخستین کارگردانی که توانست 65 سال پس از جوزف ال. منکیه‌ویچ، در دو سال پیاپی اسکار کارگردانی ببرد.
چهار فیلم برتر جنیفر لارنس (Jennifer Lawrence)
پردرآمدترین بازیگر زن سال‌های 2015 و 2016 که یک جایزه‌ از چهار نامزدی در اسکار و سه جایزه از چهار نامزدی در گلدن‌گلوب دارد و فیلم‌هایش بیش از 7/5میلیارد دلار در سراسر جهان فروش داشته‌اند، تازه امروز 28 ساله می‌شود.
چهار اثر برتر علی حاتمی
اگر 22 سال پیش غول زشت سرطان علی حاتمی را از سینمای ایران نگرفته بود، امروز او شمع تولد 74سالگی‌اش را فوت می‌کرد.
چهار فیلم برتر آلفرد هیچکاک
امروز تولد آلفرد هیچکاک است؛ کسی که در طول شش دهه فعالیتش بیش از 50 فیلم ساخت و به او لقب «استاد تعلیق» دادند.
چهار فیلم برتر کیسی افلک
کیسی افلک، برادر کوچک‌تر بن افلک،شاید همیشه زیر سایه‌ی برادر بزرگ‌تر بوده، اما در سال‌های اخیر توانسته به جایگاهی که سزاوارش است، دست یابد.
چهار اثر برتر امین تارخ
امین تارخ که از حدود چهل‌سالگی معلمی را بر پرکاری در سینما و تلویزیون ترجیح داد، امروز 65ساله می‌شود.
چهار فیلم برتر آنتونیو باندراس
آنتونیو باندراس اگر بازیکن تیم مالاگا شده بود یا حتی به تیم ملی اسپانیا هم می‌رسید، حالا سال‌ها از بازنشستگی‌اش می‌گذشت، اما حالا او در 58سالگی نزدیک به ده فیلم در مراحل مختلف تولید دارد.
چهار فیلم برتر داستین هافمن
یکی از مستعدترین بازیگران تاریخ سینما امروز 81ساله می‌شود.
چهار فیلم برتر شارلیز ترون (Charlize Theron)
ستاره‌ای که از مزرعه‌ای در حومه‌ی ژوهانسبورگ راهش را به هالیوود باز کرد، امروز 43ساله می‌شود.
صفحه 1 از 912345...انتها