گفت‌وگوی اختصاصی فیلم‌نت نیوز با ستاره گودرزی

انیماتور ایرانی حاضر در اسکار از «دوستدار شما وینسنت» گفت

انیماتور ایرانی حاضر در اسکار از «دوستدار شما وینسنت» گفت
ستاره گودرزی نقاش - انیماتور ایرانی فیلم انیمیشن «دوستدار شما وینسنت» (Loving Vincent) از خصوصیات این اثر راه یافته به اسکار 2018 و چگونگی پیوستن خودش به این پروژه گفت.

ستاره گودرزی نقاش و انیماتور فیلم انیمیشن «دوستدار شما وینسنت» (Loving Vincent) که برای حضور در مراسم اسکار 2018 پذیرفته شده است، در گفت‌وگو با خبرنگار فیلم‌نت نیوز درباره قصه فیلم «دوستدار شما وینسنت» (Loving Vincent) گفت: «در ۲۷ جولای سال ۱۸۹۰، پیکر نحیف مردی در گرگ و میش صبح در خیابان اصلی روستای کوچک اور سور در فرانسه تلوتلوخوران حرکت می‌کرد. مرد چیزی را با خود حمل نمی‌کرد، تنها خون بود که از میان انگشتان قفل شده او بر روی سوراخ تازه گلوله در شکمش بیرون می‌زد. او ونسان ون‌گوک بود، ناشناس در آن روزها و امروز مشهورترین نقاش در جهان.»

گودرزی ادامه داد: «همه تراژدی مرگ او را می‌دانند، آنچه باقی است راز مبهمی است که چرا و چگونه مورد اصابت گلوله قرار گرفت. فیلم انیمیشن «دوستدار شما وینسنت» (Loving Vincent) این قصه را در قالب انیمیشن روی پرده سینما آورده است. این فیلم به کارگردانی دورتا کوبیه‌لا (Dorota Kobiela) و هیو ولچمن (Hugh Welchman) در کمپانی (Break-thru films) ساخته شده و محصول کشور لهستان است.»

او در ادامه درباره وینسنت ون‌گوک بیان کرد: «وینسنت ون‌گوک یکی از مشهورترین نقاشان در جهان است. شب پرستاره، کافه شبانه، گل‌های آفتابگردان، کلاغ‌ها بر فراز مزرعه گندم و سلف پرتره‌هایی که این نقاش از خود به جا گذاشته در میان شناخته شده‌ترین آثار او قرار می‌گیرد. ون گوک نه تنها به خاطر نقاشی‌هایش بلکه به خاطر زندگی تلخ و شکنجه‌وارش، خصوصا بریده شدن گوش و شلیک گلوله به خودش در زمانی که مشغول نقاشی پشت سه‌پایه‌اش بوده، معروف و شناخته شده است. او نماد جهانی هنرمند زجر کشیده است.»

این انیماتور جوان تاکید کرد: «انیمیشن «دوستدار شما وینسنت» (Loving Vincent) فیلمی است که با زنده کردن برخی از الهام بخش‌ترین نقاشی‌های ون‌گوک نقبی در زندگی و آثار این نقاش بزرگ می‌زند.»

او اظهار کرد: «انیمیشن «دوستدار شما وینسنت» (Loving Vincent) اولین فیلم کاملا نقاشی شده در دنیاست که بیش از 65 هزار فریم بر روی بیش از 1000 بوم برای ساخت این فیلم نقاشی شده است. ابتدا صحنه‌های فیلم با بازیگران فیلمبرداری شده و سپس فریم به فریم نقاشی شده است. پروسه ساخت فیلم از نظر تکنیکی بسیار طاقت‌فرسا و زمان‌بر بوده است. ساختن تکنیک به کار رفته در فیلم ۴ سال به طول انجامیده و سپس ۱۲۵ نقاش در استودیوهای شهرهای گدانسک (Gdansk) و وروتسواف (Wroclaw) در لهستان و شهر آتن در یونان به مدت دو سال در این فیلم کار کردند و آن را به پایان رساندند.»

گودرزی ادامه داد: «انیمیشن «دوستدار شما وینسنت» (Loving Vincent) تاکنون برنده بهترین فیلم انیمیشن از آکادمی فیلم اروپا، برنده بهترین فیلم انیمیشن از جشنواره فیلم شانگهای و فیلم برگزیده مخاطبان در جشنواره‌های انسی (Annecy)، پارول (Parool)، استند (Ostend) شده و نامزد دریافت جایزه از مراسم اسکار، گلدن گلوب و بفتا نیز بوده است.»

دوستدار شما وینسنت Loving Vincent

نقاش و انیماتور فیلم انیمیشن «دوستدار شما وینسنت» (Loving Vincent) درباره خودش و نحوه حضورش در این اثر بیان کرد: «من مدرک کارشناسی نقاشی از دانشکده هنرهای زیبای تهران، کارشناسی ارشد تصویر متحرک از دانشگاه تربیت مدرس و کارشناسی ارشد انیمیشن از آکادمی هنر AKV St. joost هلند دارم و به عنوان نقاش – انیماتور در ساخت فیلم «دوستدار شما وینسنت» (Loving Vincent) حضور داشتم. آشنایی من با این پروژه بسیار تصادفی بود. بعد از دیدن فراخوان استودیوی فیلم برای پیدا کردن نقاش در فیس بوک، وب سایت فیلم را بررسی کردم و بعد از دیدن تریلر فیلم به پروژه علاقه‌مند شدم و درخواست دادم.»

او ادامه داد: «پروسه پذیرش نقاش – انیماتورها برای فیلم بسیار سخت و طاقت‌فرسا بود. نقاش‌های علاقه‌مند در صورت پذیرفته شدن برای ۳ روز تست و امتحان به لهستان دعوت می‌شدند و در صورت قبولی از مرحله تست، به مرحله آموزش و تمرین راه پیدا می‌کردند که این مرحله 3 هفته طول می‌کشید. بعد از طی این مراحل در صورت قبولی می‌توانستند وارد مرحله تولید فیلم شوند. از میان 5 هزار نفری که برای این سمت درخواست داده بودند، ۱۲۵ نفر انتخاب شدند.»

گودرزی در ادامه گفت: «من به مدت ۶ ماه در استودیوی شهر گدانسک (Gdansk) در لهستان کار کردم. با وجود ساعت‌های طولانی و سختی کار، همکاری با این پروژه برایم تجربه بسیار جالبی هم در زمینه نقاشی و هم در زمینه انیمیشن بود و از همه مهم‌تر آشنایی و همکاری با دوستان نقاش و انیماتوری بود که از سراسر دنیا به لهستان آمده بودند تا به گونه‌ای در پروسه تولید این فیلم حضور داشته باشند.»

گفت‌وگو از احمدرضا معراجی

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *