در گفت‌وگوی اختصاصی با فیلم‌نت نیوز؛

کیوان کثیریان از مشکلات رسانه‌ها، سینما و مدیران سینمایی گفت

کیوان کثیریان از مشکلات رسانه‌ها، سینما و مدیران سینمایی گفت
کیوان کثیریان روزنامه‌نگار، منتقد سینما، کارگردان تئاتر، فیلم‌ساز و نویسنده مشکلات این روزهای رسانه‌ها، سینما و مدیران سینمایی را مورد بررسی قرار داد.

کیوان کثیریان منتقد سینما در گفت‌وگو با خبرنگار فیلم‌نت نیوز، درباره حال و هوای این روزهای رسانه‌ها گفت: «سایت‌ها و رسانه‌های معتبر سینمایی باید قبول کنند که اتفاقات جدیدی در اطلاع‌رسانی رخ داده است. مخاطبان فضای مجازی بیش از پیش شده و خبرنگاران در رسانه‌ها نیز برای اینکه از این قافله عقب نمانند هر خبری را نشر می‌دهند، اما سایت‌ها و خبرگزاری‌ها باید بدانند که وظیفه آنها در اطلاع‌رسانی، تنها جذب مخاطب نیست و باید جریان‌ساز باشند و با تحلیل‌هایشان از فضای سینما و فیلم‌های روی پرده، متفاوت عمل کنند.»

او ادامه داد: «خبرگزاری و سایت رسمی کاری متفاوت با کانال‌های تلگرامی و یا صفحات اینستاگرامی دارد و نباید فقط منتقل‌کننده خبر باشد. نه اینکه کارگردان یا بازیگر یا هر یک از عوامل دیگر فیلم هر حرفی زدند، بدون توجه به محتوا، آن را نشر دهند بدین خاطر که بتوانند مخاطبان بیشتری را جذب کانال و یا صفحه خود کنند.»

کثیریان افزود: «سایت‌های معتبر خبری و خبرگزاری‌ها باید متفاوت از کانال‌های تلگرامی و صفحات اینستاگرامی باشند. روزنامه‌نگار و منتقد نمی‌تواند نسبت به مسائل اطراف خودش بی‌تفاوت باشد باید تحلیل داشته و خبرهای اختصاصی تهیه کند نه اینکه فقط انتشاردهنده اخبار فیلم‌ها بوده و به حاشیه‌ها دامن بزند. تولید اخبار زرد و حاشیه‌ها وظیفه هیچ خبرگزاری و سایت معتبری نیست.»

رئیس سابق شورای مرکزی انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران عنوان کرد: «یکی دیگر از معضلات این روزهای جامعه رسانه، این است که بیشتر خبرنگارها روابط عمومی تهیه‌کننده‌های سینما و شرکت‌های پخش سینمایی شده‌اند. در صورتی که مثلا در اساسنامه فدراسیون جهانی منتقدان و نویسندگان ذکر شده که هیچ منتقد و روزنامه‌نگاری اجازه همکاری با هیچ تهیه‌کننده‌ای را ندارد و اگر اینگونه باشد از دایره روزنامه‌نگار و منتقد خارج می‌شود، اما به دلایل مختلف که یکی از آنها مشکلات اقتصادی و معیشتی خبرنگاران و منتقدان است این کارها صورت می‌گیرد.»

او در ادامه بیان کرد: «وقتی یک خبرنگار نامش به عنوان روابط عمومی جزو عوامل فیلم ثبت می‌شود عملا طرف قرارداد تهیه‌کننده فیلم شده و بیشتر سعی بر این دارد که اخبار مثبت نقل شود و نقدها را کنترل کند تا فیلم بیشتر بفروشد.»

فیلم‌های خالتور و سطح پایین از طرف دولت حمایت می‌شوند

این منتقد سینما درباره کیفیت فیلم‌های تولیدی خصوصا فیلم‌های کمدی در سال‌های اخیر گفت: «این سیاست‌گذاری اشتباه است که باعث شده کارگردان‌های خوب ما در ژانرهای دیگر به تولید کمدی‌های ضعیف اما پرفروش روی بیاورند. فیلم‌های خالتور و سطح پایین از طرف دولت حمایت می‌شوند، سالن‌های بیشماری در اختیار آنها قرار می‌گیرد و عدالت در تخصیص سالن‌ها رعایت نمی‌شود.»

فیلم خوب چه سینمایی باشد چه ویدئویی، خوب است

کثیریان همچنین درباره درخواست برخی سینماگران برای حضور فیلم‌هایی با عنوان آثار ویدیویی در جشنواره فیلم فجر گفت: «تفاوت فیلم‌های ویدیویی با سینمایی چیست؟ تفاوت آنها فقط در پروانه ساختشان است. فیلم خوب چه پروانه ویدیویی داشته باشد و چه سینمایی فیلم خوب است. پروانه ساخت در زمان مرحوم سیف‌الله داد ملغی شده بود که با حضور شمقدری دوباره این بساط پروانه ساخت پهن شد.»

جشنواره فجر باید یک جشن ملی باشد

او ادامه داد: «جشنواره فجر باید یک جشن ملی باشد و همه نوع فیلم از هر سلیقه‌ای در آن حضور داشته باشد. از نظر من بهتر است که سیمرغ‌ها توسط مردم و به انتخاب آنها داده شود چون در هر صورت عده‌ای به انتخاب هیات داوران معترض خواهند بود.»

مدیران نمی‌خواهند پست‌هایشان را به جوانان بسپارند

مدیر سینما تک خانه هنرمندان ایران در پایان اظهار کرد: «امیدوارم کار در سینما به جوانان سپرده شده و کمی به آنها اعتماد کنیم. تمامی مدیرانی که اکنون حضور دارند خودشان روزی جوان بودند و پست‌های مهمی گرفتند اما اینکه اکنون چطور نمی‌خواهند این پست‌ها را به جوانان بسپارند، سوالی است که باید به آن پاسخ دهند.»

گفت‌وگو از احمدرضا معراجی

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *