گفت‌وگو فیلم‌نت نیوز با «کورمانبکف»، کارگردان بهترین فیلم بلند آسیایی در بخش جلوه‌گاه شرق

فیلمسازی ایران جای خودش را در دنیا پیدا کرده است

فیلمسازی ایران جای خودش را در دنیا پیدا کرده است
ثابت کورمانبکف کارگردان فیلم «بازآمده» اهل کشور قزاقستان است و فیلمش در سی‌وپنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر، دربخش پانورامای کشورهای آسیایی و اسلامی اکران شد. «بازآمده» در بخش جوایز جلوه‌گاه شرق، جایزه نقدی و تندیس بهترین فیلم بلند آسیایی را کسب کرد.

ثابت کورمانبکف کارگردان اهل قزاقستان و برنده‌ی بهترین فیلم بلند آسیایی در بخش جوایز جلوه‌گاه شرق در گفت‌گو با خبرنگار فیلم‌نت نیوز؛ ضمن ابراز خوشحالی از کسب این جایزه و توجه داروان به فیلمش، درباره‌ی موضوع بازمانده توضیح داد: «فیلم بازآمده درباره مردی اهل قزاقستان است که بعد از سالها زندگی در افغانستان به کشورش برمی‌گردد. در فیلمم سعی کردم بیشتر به مذهب بپردازم. سعی کردم مذهب بودایی، اسلام و مسیحیت را نشان دهم. کشور ما ۲۵ سال پیش از روسیه جدا شد و ما به نوعی مذهب خود را گم کردیم، فکر می‌کنم فرهنگ یک کشور بدون مذهب خیلی دوام ندارد، به همین دلیل مذهب برای من مهم است و به آن پرداختم.»

کورمانبکف درباره‌ی شناختش از سینمای ایران گفت: « فیلمسازی ایران بسیار قوی است و جای خودش را در دنیا باز کرده است. من اولین بار سینمای ایران را با فیلم‌های محسن مخملباف شناختم. نمی‌توان بگویم که کدام عنصر در سینمای ایران از بقیه پررنگ‌تر است، وقتی فیلمی خوب است کارگردانی، فیلمنامه و بازیگری خوب را با هم دارد. البته فیلم‌های ایرانی نشان دهنده فرهنگی غنی هستند.»

ثابت کورمانبکف درباره‌  تجربه‌ی حضورش در جشنواره جهانی فیلم فجر گفت: «در طول این چند روز در ورکشاپ‌های عباس کیارستمی شرکت کردم و توانستم چند فیلم ایرانی ببینم. نگار  یکی از فیلم‌ها بود و به نظرم بیشتر فانتزی بود تا فلسفی اما به نظرم تجربه جدیدی بود.»

گفت‌وگو از پریسا ایرانی

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *