در گفت‌وگوی اختصاصی با فیلم‌نت نیوز

کارگردان فیلم «زحل»: باید به آگاهی لبخند بزنیم

کارگردان فیلم «زحل»: باید به آگاهی لبخند بزنیم
نسرین محمدپور کارگردان فیلم «زحل» سینما و رسانه را ابزار توانمندی برای آکاه‌سازی زنان و جلوگیری از مسائلی همچون ازدواج زودهنگام دانست.

نسرین محمدپور کارگردان فیلم «زحل» و فعال حوزه زنان در گفت‌وگو با خبرنگار فیلم‌نت نیوز درباره فیلمش گفت: فیلمنامه «زحل» 3 سال پیش نوشته شد و در جشنواره‌هایی که شرکت کرد با استقبال خوبی روبه‌رو شد. به دلیل موضوع فیلم که درباره زنان سرزمین افغانستان بود شرایط ساخت و پیداکردن لوکیشن‌ها برایم مشکل بود. ماه‌ها درگیر انتخاب لوکیشن‌ها بودم و به چند استان سفر کردم.

او ادامه داد: فیلم «زحل» برایم پردردسر بود ولی با همه این مشکلات ساخته شد و این موضوع برایم خوشحال‌کننده است. باید به آگاهی لبخند بزنیم و رسانه و سینما می‌تواند برای آگاه‌سازی زنان گام بزرگی بردارد.

محمدپور افزود: فیلم «زحل» یک فیلم داستانی است که روایتی مستندگونه دارد. «زحل» اولین تجربه من در ساخت فیلم‌های داستانی است. سال‌ها در حوزه زنان فیلم های مستند پژوهشی ساختم که فعلا انتشار نیافته تا شرایط اکران برای این فیلم‌های مستند فراهم شود.

او اظهار کرد: فیلم «زحل» با موضوع ازدواج کودکان و روایتگر زندگی زحل، دختر بچه افغانی است که مجبور به ازدواج زودهنگام شده است. زحل در مجبورآباد محله‌ای بین شهر کرمان و یزد فیلمبرداری شده است. در این محله خانواده‌های افغانستانی زیادی ساکن هستند و خیلی شبیه به محله‌های افغانستان است. مجبورآباد یک افغانستان کوچک است.

کارگردان فیلم «زحل» در ادامه گفت: من هر کجای دنیا که باشم دغدغه زنان را دارم. ایران و افغانستان فرهنگ‌های مشترک زیادی دارند و من این دو کشور را جدا از هم نمی‌دانم؛ بیشترین تعداد مهاجران از کشور افغانستان در ایران حضور دارند.

او ادامه داد: مسئله ازدواج زودهنگام در ایران آمار مشخصی ندارد و من با ساخت این فیلم فقط در جهت آگاهی زنان و دختران ایرانی و افغان گام برداشتم. از نطر من زن بودن و زنانگی مرز ندارد و هر کجا که باشم برای احقاق حق زنان تلاش خواهم کرد.

محمدپور با بیان اینکه شاید فیلم بعدی‌ام درباره زنان عراقی باشد، گفت: به این دلیل افغانستان را انتخاب کردم که طبق اعلام یونیسیف بیشترین ازدواج زودهنگام در کشور افغانستان اتفاق می‌افتد.

او همچنین درباره بازیگران فیلم «زحل» گفت: همه بازیگران زن فیلم «زحل» از زنان افغان بودند و برخی از آنها به دلایل تعصبات قومی راضی به حضور جلوی دوربین فیلمبرداری نمی‌شدند. صحنه جالب برای من همکاری مادران افغان بود که دخترانشان را تشویق به گفت‌وگو و بازی در این فیلم می‌کردند. مادرانی که خود قربانی ازدواج زودهنگام شده‌اند.

گفت‌وگو از احمدرضا معراجی

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *