در گفت‌وگوی اختصاصی با فیلم‌نت نیوز؛

پژمان بازغی: لهجه‌ام در «اسرافیل» را دوست دارم

پژمان بازغی: لهجه‌ام در «اسرافیل» را دوست دارم
پژمان بازغی بازیگر سینما و تلویزیون که این روزها فیلم «اسرافیل» به کارگردانی آیدا پناهنده را روی پرده سینماها دارد، درباره نقشش در این فیلم و همچنین وضعیت اکران فیلم‌ها و حضور آنها در جشنواره فیلم فجر گفت.

پژمان بازغی بازیگر فیلم سینمایی «اسرافیل» که نقش متفاوتی را در این فیلم ایفا کرده در گفت‌وگو با خبرنگار فیلم‌نت نیوز و در وضعیت اکران فیلم‌های سینمایی در طول سال گفت: «هنر، رسانه و صنعت سه مولفه‌ای هستند که سینما را تشکیل می‌دهند، چرا ما باید سالی 200 فیلم تولید کنیم اما جایی برای اکران آنها نداشته باشیم. خیلی از فیلم‌سازان خوب و درجه یک ما فیلم‌هایشان را در گروه هنر و تجربه اکران می‌کنند و با سانس‌های بدی هم مواجه می‌شوند. حضور این فیلم‌ها در گروه هنر و تجربه محصول دسته‌بندی نادرست فیلم‌ها در سینمای ماست.»

او ادامه داد: «۳ ماه اول سال به غیر از جشنواره جهانی فیلم فجر هیچ جشنواره دیگری در کشور برگزار نمی‌شود و ما در رکود خبری و جشنواره هستیم. باید جشنواره‌ها را در استان‌ها برگزار کنیم، استان خراسان، آذربایجان، اصفهان، شیراز و خیلی از شهرها و استان‌های کشور چیزی از تهران کم ندارند و می‌توانند جشنواره‌های خوبی برگزار کنند. ما می‌توانیم جشنواره‌های موضوعی زیادی در کشور برگزار کنیم که قطعا به سینما و رشد آن کمک خواهد کرد.»

بازیگر فیلم «سربازهای جمعه» ضمن انتقاد از نوع تقسیم جایزه‌ها در جشنواره‌های مختلف گفت: «یکی از انتقادها به نحوه جایزه دادن در جشنواره‌هاست که اگر یک فیلم در جشنواره فجر جایزه دریافت کند، در جشن انجمن منتقدان، جشن خانه سینما و بقیه جشنواره‌های کوچک و بزرگ هم جایزه دریافت خواهد کرد، انگار به دیگر فیلم‌ها هیچ توجهی نمی‌شود، انگار سنگ بنای جایزه دادن به فیلم‌ها جشنواره فیلم فجر است. از نظر من فیلم‌های بیرون مانده از جشنواره خودشان تشکیل‌دهنده یک جشنواره هستند و می‌توان یک جشنواره در حد جشنواره فجر با اکران این فیلم‌ها برگزار کرد. من فکر می‌کنم با توجه به تولیدات سینمای کشور هر چقدر جشنواره برگزار کنیم کم است.»

پژمان بازغی در مورد نوع لهجه و صحبت کردن خود در فیلم «اسرافیل» گفت: «لهجه و نوع گویش در فیلم‌ها فرهنگ آن منطقه را با خودش به‌همراه خواهد داشت. در فیلم‌های «ناهید» و «اسرافیل» که من با لهجه شمالی دیالوگ داشتم، به نوعی فرهنگ آن منطقه را بازگو می‌کردم.»

او افزود: «در نوع گویش‌ها در فیلم بیشتر به بخش بیان فرهنگ آن منطقه توجه دارم. از نظر من گویش محلی در فیلم‌های «اسرافیل» و «ناهید» به بازی من چیزی اضافه کرده و این ته لهجه و گویش را دوست داشتم.»

بازیگر فیلم «کافه ستاره» با تاکید بر اینکه هیچ گاه سعی نکردم نقش‌هایم را تکرار کنم، گفت: «جذابیت سینما این است که می‌توانی خودت را در نقش‌های مختلف محک بزنی فیلم «هایلایت» یکی از نقش‌های متفاوت من در سینماست در بسیاری از صحنه‌ها ساعت‌ها برای رسیدن به نقش کار می‌کردم که حتی نگاه‌ها درست باشد. نقش من در «هایلایت» برون‌گرا نبود و باید نقش را طوری ایفا می‌کردم که برای بیننده باورپذیر باشد. نقش‌های زیادی ایفا کردم ولی در این نقش باید با میمیک صورت و نگاه خیلی از صحنه‌ها را بازی می‌کردم و با حرف‌های کارگردان پیش می‌رفتم.»

پژمان بازغی در پایان درباره تفاوت ایفای نقش در فیلم‌های سینمایی و سریال‌های تلویزیونی گفت: «از نظر من بازی در سریال‌های تلویزیونی بسیار سخت است. در سریال مجبوری یک نقش را 1400 دقیقه بازی کنید، باید در نموداری این نقش را ادامه داد که مخاطب نقش را پس نزده و در میانه راه با نقش قطع ارتباط نکند. در سریال‌ها خیلی از سکانس‌های انتهایی در روزهای اول کار فیلمبرداری می‌شود و خیلی از سکانس‌های آغاز سریال در روزهای آخر، به همین دلیل برای بازی کردن نقش باید کاملا هوشیار بود و مدت‌ها با نقش زندگی کرد. مزیتی که سینما دارد این است که می‌توان سر فرصت و با گفت‌وگوی فراوان به نقش دلخواه رسید. می‌توانیم دورخوانی داشته باشیم و در یک بازه زمانی ۳۰ تا ۶۰ روزه درگیر کار هستیم اما در تلویزیون مجبوریم یک سال سر صحنه حاضر باشیم.»

گفت‌وگو از احمدرضا معراجی

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *