در گفت‌وگوی اختصاصی با فیلم‌نت نیوز:

پویا بادکوبه: جشنواره فجر یک جشنواره کوچک و باریک است

پویا بادکوبه: جشنواره فجر یک جشنواره کوچک و باریک است
پویا بادکوبه کارگردان فیلم سینمایی «درساژ» که با رویکردی جدید به مسائل جوانان پرداخته اما مورد تایید هیات انتخاب جشنواره سی و ششم فجر برای حضور در این دوره از جشنواره قرار نگرفته است، از روند انتخاب فیلم‌ها انتقاد کرد.

پویا بادکوبه کارگردان فیلم «درساژ» در گفت‌وگو با خبرنگار فیلم‌نت نیوز درباره دلیل انتخاب نشدن فیلمش در جشنواره سی و ششم فیلم فجر گفت: «من هم مثل شما نمی‌دانم که به چه دلیل فیلم «درساژ» از حضور در جشنواره باز مانده است. تصویربرداری فیلم به طور کامل به پایان رسیده بود و نسخه نهایی به دبیرخانه جشنواره در زمان تعیین شده ارسال شد، البته باید اشاره کنم که مرحله صداگذاری و رنگ هنوز باقی مانده بود.»

او در این باره گفت: «در مورد جشنواره فیلم فجر چه می‌توانم بگویم، سیاست‌های جشنواره‌ای در حد و اندازه‌های فجر که معتبرترین جشنواره کشور است قطعا بر روی کیفیت سینمای ایران تاثیرگذار است. من هم مانند تمام مخاطبان سینما و فیلمسازانی که فیلم‌هایشان به جشنواره راه پیدا نکرده، منتظرم تا در طول سال ۹۷ فیلم‌های حاضر در جشنواره و فیلم‌هایی که به جشنواره راه پیدا نکردند را ببینم و سطح کیفی آنها را با هم مقایسه کنم.»

پویا بادکوبه افزود: «تا زمانی که این فیلم‌ها را در سینما نبینم، نمی‌توانم اعضای هیئت انتخاب را نقد کنم. من هم مثل همه پر از ابهامم. نمی‌خواهم مثبت‌اندیشی یا مصلحت‌اندیشی کنم اما علاقه‌ای هم به فرافکنی ندارم.»

کارگردان «درساژ» اظهار کرد: «به نظر من جشنواره فجر با ۲۲ فیلم و با وجود پتانسیل بالای فیلمسازی که در کشور وجود دارد یک جشنواره کوچک و باریک است و دستاورد چشمگیری نخواهد داشت، خصوصا با تعداد بالای فیلم‌های اول و سایر فیلم‌هایی که به این جشنواره ارسال شده بود.»

او ادامه داد: «هنوز نمی‌دانم چرا در جشنواره فجر امسال تنها یک بخش اصلی وجود دارد، آیا ما نیازمند یک سینمای تک بعدی و خلوت در آینده‌ای دور و نزدیک هستیم؟ آنچه مسلم است اینکه این سیاست تنها همین نتیجه را در بر خواهد داشت. فکر می‌کنم وقتی هیئت انتخاب می‌بایست تنها 22 فیلم را انتخاب کند، در شرایطی که هیچ بخش دیگری هم در جشنواره نیست، نتیجه همین خواهد شد.»⁨

این کارگردان جوان با تاکید بر اینکه دوست دارم فیلم «درساژ» در کشور خودم و توسط هموطنان خودم دیده شود، بیان کرد: «من در این فیلم به مشکلات و معضلات جامعه و کشورم پرداخته‌ام، به همین خاطر از نبودن فیلم در جشنواره ناراحت شدم.»

او اظهار امیدوارم کرد که مسئولین سینمای کشور تصمیمات جدیدی را برای جشنواره فجر اتخاذ کنند تا در سال‌های آینده فیلم اولی‌ها با امید بیشتری به دیده شدن فیلم‌هایشان در کشور فیلم بسازند و درباره ایده برگزاری جشنواره‌ای مستقل برای فیلم اولی‌ها گفت: «با برگزاری جشنواره فیلم اولی‌ها موافق نیستم و نظرم بر این است که در هر جشنواره باید تنوع وجود داشته باشد که این تنوع مستلزم وجود چند بخش در جشنواره است. ترکیبی از فیلم‌های سینمای تجاری و سینمای نوگرا و تجربی می‌تواند در کیفیت جشنواره موثر باشد و منجر به پویایی سینمای ایران شود.»

پویا بادکوبه با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته تاثیر حضور فیلمسازان جوان را دیده‌ایم، گفت: «سینمای ایران در دنیا دارای کرسی است و در حقیقت همچون یک مدرسه فیلمسازی به حساب می‌آید. آیا قرار است اصلی‌ترین جشنواره ما یعنی فجر سلیقه مردم را به عقب بازگرداند؟ طبیعتا سینمایی که حرف تازه‌ای نداشته باشد بیشتر شباهت به تلویزیون دارد.»

او در پایان بیان کرد: «نسل‌ها در حال تغییر است و نسل جدید انتظار دارند رویکرد تازه‌ای از سینما ببینند. من فکر می‌کنم اگر دغدغه ما درگیر کردن مخاطب با سینما و در نتیجه درخشش بیش از پیش سینمای ایران در عرصه بین‌الملل باشد، باید نگاه خود را به سینما و جشنواره فیلم فجر تغییر دهیم.»

گفت‌وگو از احمدرضا معراجی

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *