دانش اقباشاوی در گفت‌و‌گو با فیلم‌نت نیوز از مضمون و ایده ساخت «هیهات» گفت

«هیهات» از پرداخت مستقیم به مضمونی مذهبی خجالت نمی‌کشد

«هیهات» از پرداخت مستقیم به مضمونی مذهبی خجالت نمی‌کشد
دانش اقباشاوی کارگردان دومین اپیزود فیلم «هیهات» است. فیلمی با مضمون عاشورایی که این روزها در گروه هنر و تجربه روی پرده سینماهاست. قصه دومین اپیزود «هیهات» با کارگردانی دانش اقباشاوی، قصه یک قهرمان آب‌رسان با بازی حمید فرخ نژاد است. قهرمانی که با سبک بازی حمید فرخ‌نژاد و قامت بلند و شانه‌های ستبر او، آدم را یاد حضرت عباس (ع) می‌اندازد. با دانش اقباشاوی گپی درباره «هیهات» زده‌ایم.

فیلم‌نت نیوز: با اسم خاص فیلم شروع کنیم؛ نام «هیهات» از کجا آمد؟
من به خاطر بازی در اپیزود آقای مقدم‌دوست در کربلا بودم. یک شب با آقای مقدم‌دوست و شاعرانی که در اپیزود او بازی دارند دور هم جمع شده بودیم و درباره نام فیلم صحبت می‌کردیم. خاطرم هست که یکی از شاعرها لابلای حرف‌هایش جمله «هیهات من الذله» را گفت و همینطور در خلال گفتگویمان این اسم شکل گرفت. به نظرم «هیهات» نام مناسبی برای این فیلم است. شخصیت‌های اصلی هر 4 اپیزود آدم‌هایی دنبال عزت هستند؛ آدم‌هایی مقاوم که تن به ذلت نمی‌دهند.
چرا روی اپیزودهای فیلم اسم جداگانه نگذاشتید؟
ما برایمان اهمیت داشت که اپیزودها کنار هم به عنوان یک فیلم مطرح شود. ابتدا قرار بود اپیزودها هر کدام اسم داشته باشند اما بعداً تصمیم گرفتیم اسم‌ها را در راستای دیده شدن کار به عنوان یک فیلم حذف کنیم. قرار بود اسم اپیزود من «ماه» باشد.
نگران دیده نشدن فیلم به خاطر ساختار اپیزودیک نبودید؟
به نظر من فیلم «هیهات» یک فیلم 4 ضلعی است. ما برایمان مهم بود که رنگ‌بندی کار را حفظ کنیم و فیلمی بسازیم که در عین حفظ وحدت و انسجام متنوع باشد و نگاه‌های مختلفی به واقعه عاشورا را به تصویر بکشد و نگاه‌های مختلفی را هم جذب خودش کند. در این راستا هر کدام از ما تغییرات زیادی را در اپیزودهایمان ایجاد کردیم. مثلا من اول برای اپیزودم ایده دیگری داشتم که چون داستان آن هم در عراق می گذشت آن را تغییر دادم.
بعد از منتفی شدن آن ایده اولیه، ایده اپیزودی که ساختید از کجا آمد؟
اول کار این ایده را داشتم که هر کدام از ما اپیزودی با الهام از یکی از شخصیت‌های عاشورا بسازیم. من حضرت عباس (ع) را برای اپیزود خودم انتخاب کرده بودم و می‌خواستم داستانی با محوریت یک قهرمان آب‌رسان بسازم. قهرمانی که تلاش می‌کند به تشنگان آب برساند. قصه اولیه در عراق می‌گذشت که به خاطر اینکه قصه دو اپیزود دیگر هم در عراق می‌گذشتند تصمیم گرفتم آن را تغییر بدهم.
ایده قهرمانی که به تشنه‌ها آب می‌رساند را همچنان در ذهن داشتم. این اواخر می‌دیدم که شهرم آبادان با مشکل آب دست و پنجه نرم می‌کند و اوضاع خانواده و همشهری‌هایم برایم دغدغه بود. ایده قهرمان آب‌رسان با این ترکیب شد و در نهایت تبدیل به قصه‌ای شد که آن را ساختم.

photo_2016-10-17_13-17-58
به نظر می‌رسد حمید فرخ‌نژاد بهترین گزینه‌ای است که می‌توانستید برای قصه‌تان انتخاب کنید، فرخ‌نژاد انتخاب اول‌تان برای بازی در این نقش بود؟
غیر از فرخ‌نژاد نمی‌توانستم بازیگر دیگری را برای نقش سید فرید موسوی انتخاب کنم.کسی که هم قد بلند و چهارشانه باشد هم بازیگرحرفه‌ای و شناخته‌شده و هم لهجه آبادانی داشته باشد و آن اقلیم را به خوبی بشناسد. واقعا چه کسی بهتر از او؟
کارگردان‌های دیگر به خصوص آقای مقدم‌دوست در مصاحبه‌هایشان اشاره کرده‌اند که تلاش کردند در ساخت این فیلم از کلیشه‌های معمول ساخت آثار سینمایی با مضمون مذهبی دوری کنند. برای دوری از این شعارزدگی چه کار کردید؟
ببینید من سعی می‌کنم قصه ام را بسازم، به بهترین شکل ممکن. به نظر من شعار دادن کار بدی نیست ولی سینما جای شعار دادن نیست. سینما قصه می‌خواهد. بزرگ‌ترین تلاش یک کارگردان برای پرهیز از شعارزدگی هم این است که تلاش کند فیلمش را بسازد، به حرفه‌ای ترین شکل ممکن. رابرت مک‌کی یک جمله ای دارد که می گوید: «دروغ هنرمند را فلج می کند!» من به‌ شخصه همیشه سعی کرده‌ام چیزی بیش از اعتقادات واقعی‌ام را در فیلمم به تصویر نکشم یا متفاوت با باورهایم حرفی نزنم.
از استقبال و واکنش مخاطبان راضی بودید؟
من آمار فروش را خیلی دنبال نمی‌کنم ولی فیلم را در چند دانشگاه با دانشجوها دیدم و در جلسه نقد و بررسی هم حضور داشتم. به نظرم استقبال خوب بود. سالن‌های نمایش پر بود و تماشاگران راضی به نظر می‌رسیدند. ما در ساخت فیلم سعی کردیم فیلمی بسازیم که در عین حال که «شعارپس‌زن» است از اینکه مستقیماً به مضمونی مذهبی پرداخته خجالت نمی‌کشد. از مردم هم تقاضا داریم بدون پیش‌فرض قبلی به تماشای این فیلم قصه‌گو بنشینند و با آن همراه شوند.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *