در گفت‌وگوی اختصاصی با فیلم‌نت نیوز:

هادی محمدیان: «فیلشاه» قدرت رقابت با دیگر فیلم‌های جشنواره را دارد

هادی محمدیان: «فیلشاه» قدرت رقابت با دیگر فیلم‌های جشنواره را دارد
کارگردان انیمیشن «فیلشاه» گفت: «فیلشاه» از نظر فنی و عوامل می‌تواند با دیگر فیلم‌های جشنواره رقابت کند. گرفتن جایزه بستگی به رویکرد جشنواره و هیات داوران دارد که چه نگاهی به فیلم انیمیشن در جشنواره داشته باشند. اگر رویکرد عادلانه‌ای صورت بگیرد «فیلشاه» قدرت و توانایی رقابت با دیگر فیلم‌ها را دارد.

هادی محمدیان کارگردان انیمیشن سینمایی «فیلشاه» در گفت‌وگو با خبرنگار فیلم‌نت نیوز درباره تولید این انیمیشن سینمایی گفت: «طی 2 سال 220 نفر برای تولید «فیلشاه» زحمت کشیدند و همه تیم جزو بهترین انیماتورها و عوامل فنی در انیمیشن بودند. با توجه به «شاهزاده روم» و بازخوردهایی که داشتیم سعی کردیم کار جدید و متفاوتی را ارائه کنیم و نقایص کمتری را در این فیلم نسبت به «شاهزاده روم» شاهد خواهیم بود.»

او ادامه داد: ««شاهزاده روم» در اکران حدود 400هزار مخاطب داشت و بازخوردهای خوبی از طرف مخاطبان نسبت به سینمای انیمیشن داشتیم. در «فیلشاه» تکلیف با مخاطب معلوم است و فیلم برای کودک و نوجوان ساخته شده، اما داستان فیلم می‌تواند بزرگسالان را نیز جذب خود کند. فیلم حدود 2550 پلان دارد که 3 برابر بالاتر از استانداردهای مرسوم سینما است.»

محمدیان درباره فیلمنامه این اثر گفت: «فیلمنامه «فیلشاه» بصورت گروهی نوشته شده است و 10 ماه نوشتن فیلمنامه به طول انجامید. داستان فیلم تاریخی و مذهبی است و نگاه متفاوتی دارد. «فیلشاه» به لحاظ کیفیت تصویر بالاتر از «شاهزاده روم» است و حجم بالای تصویر که وجود داشت باعث شد که پردازش در ایران و یک کشور دیگر انجام شود. از نظر ما تصاویر و فیلم خوبی شده است. منتظریم تا ببینیم بازخورد مخاطبان نسبت به فیلم چگونه است.»

او درباره دلیل حضور این انیمیشن در بخش مسابقه جشنواره فجر امسال گفت: «کودک و نوجوان بخش زیادی از مخاطبان سینما را تشکیل می‌دهند. جشنواره فجر یک سکوی خوب برای هر فیلمی است. در مدت زمان جشنواره فیلم توسط کارشناسان منتقدان و اهالی رسانه دیده می‌شود، در مورد فیلم صحبت شده و در کانون توجه قرار می‌گیرد و باعث می‌شود که در زمان اکران مخاطبان بیشتری جذب فیلم شوند.»

کارگردان «فیلشاه» ادامه داد: «از نظر من بهترین جایی که می‌توان فیلم را تبلیغ و کارشناسانه در مورد آن حرف زد، جشنواره فیلم فجر است. قشر زیادی کودک و نوجوان داریم که فراموش شده‌اند. شاید در 3 بخش نتوان فیلم «فیلشاه» را با فیلم‌های داستانی قیاس کرد اما در باقی بخش‌ها قطعا می‌تواند در کنار فیلم‌های داستانی و مستند در جشنواره رقابت کرده و داوری شود.»

او اظهار کرد: ««فیلشاه» از نظر فنی و عوامل می‌تواند با دیگر فیلم‌های جشنواره رقابت کند. در مورد گرفتن جایزه هم بستگی به رویکرد جشنواره و هیات داوران دارد که چه نگاهی به فیلم انیمیشن در جشنواره داشته باشند. اینکه یک فیلم انیمیشن در کنار فیلم‌های داستانی و رئال به رقابت بپردازد کار جدیدی در دنیا نیست و 20 سال پیش در اسکار این اتفاق افتاده و انیمیشن «دیو و دلبر» نامزد دریافت جایزه اسکار شد. اگر رویکرد عادلانه‌ای صورت بگیرد «فیلشاه» قدرت و توانایی رقابت با دیگر فیلم‌ها را دارد.»

محمدیان درباره تاثیر جشنواره در اکران این انیمیشن گفت: «قطعا تاثیرگذار خواهد بود و به همین دلیل اصرار داشتیم که فیلم در جشنواره فیلم فجر حضور داشته باشد. همانگونه که برای «شاهزاده روم» موثر بود، امیدوارم که برای «فیلشاه» هم اتفاقات خوبی در جشنواره فیلم فجر رخ دهد. فیلمی که شناخته شده نبود و با حضور در جشنواره فجر توانست نظر مخاطبان را جلب کرده و در اکران موفق عمل کند. «شاهزاده روم» بدون هیچ سوپراستاری در سال 93 چهارمین فیلم پرفروش سال شد و این اکران خوب به دلیل حضور در جشنواره فجر رخ داد. امیدواریم که این کمک در این دوره نیز شامل حال «فیلشاه» شود. ما درخواست اکران نوروزی داشتیم و امیدوارم جشنواره برای ایجاد فضای مناسب برای اکران نوروز به ما کمک کند تا باز هم با استقبال خوبی از طرف مخاطبان روبه‌رو شویم.»

او در ادامه بیان کرد: ««شاهزاده روم» یک غافلگیری را برای مخاطبان داشت و ما از لحاظ کیفیت تصویر به رشد خوبی در آن فیلم رسیدیم. برای اولین بار بود که مخاطب با کیفیت تصویر بالا یک فیلم ایرانی انیمیشن را در سینما می‌دید. در «فیلشاه» این غافلگیری برای منتقدان و مخاطبان وجود خواهد داشت که ما در صنعت فیلم انیمیشن چند گام به جلو داشته‌ایم و به استانداردهای درجه یک دنیا نزدیک‌تر شدیم.»

محمدیان افزود: ««فیلشاه» کاملا سینماست، پر از اتفاقات سینمایی است و از موسیقی حرفه‌ای در این فیلم استفاده شده است. در این فیلم صداگذاری درجه 1 داشته‌ایم. نگاه ما به «فیلشاه» یک نگاه کاملا حرفه‌ای و سینمایی بوده و می‌دانستیم برای پرده فیلم خواهیم ساخت و در ساخت فیلم به مخاطب انبوه فکر شده است. انرژی مثبتی که سازندگان و عوامل در هنگام ساخت این انیمیشن داشته‌اند، قطعا به منتقدان و مخاطبان منتقل خواهد شد.»

گفت‌وگو از احمدرضا معراجی

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *