گفت‌وگو فیلم‌نت نیوز با سردبیر سابق کایه‌دو سینما در حاشیه‌‌ جشنواره جهانی فیلم فجر

فکر می‌کنم به زودی سینماگر تازه‌ای از ایران توجه دنیا را به خود جلب کند

فکر می‌کنم به زودی سینماگر تازه‌ای از ایران توجه دنیا را به خود جلب کند
ژان میشل فرودون منتقد شناخته شده‌ی سینمایی و سردبیر سابقه نشریه «کایه‌دو سینما» که برای حضور در مراسم بزرگداشت عباس کیارستمی و برگزاری ورک‌شاپ به جشنواره‌ی جهانی فیلم فجر آمده بود؛ در گفت‌وگویی کوتاه از جایگاه و تصویر سینمای ایران در دنیا و تغییر تاثیرپذیری سینمای ایران در مسیر رشد جهانی‌اش گفت.

میشل فرودون که به عنوان منتقدی بین‌المللی شناخته می‌شود و شناخت خوبی از سینمای ایران دارد، در گفت‌وگو با خبرنگار فیلم‌نت نیوز درباره‌ی تصویر  و جایگاه جهانی سینمای ایران معتقد است:«فیلم‌های ایرانی اکنون در سینماهای دنیا نشان داده می‌شود. عباس کیارستمی، محسن مخملباف و اصغر فرهادی این مسیر را در فضای بین‌المللی باز کرده‌اند و مطمئن  هستم استعدادهای دیگری در سینمای ایران وجود خواهند داشت که ادامه دهنده‌ی این مسیر باشند. در دنیای سینمایی غرب بسیار دشوار است که شخصی بتواند توجه عموم را به فیلمش جلب کند یا توقع داشته باشد که مردم  کنار کارگردان مطرح دنیا نام او را به خاطر بسپارند، اما غیر ممکن نیست و این اتفاق برای سینماگران ایرانی افتاده است. بعد از کیارستمی، مخملباف و فرهادی، با توجه به این که فیلمسازهای جوان زیادی در ایران وجود دارند، فکر می‌کنم به زودی شخص دیگری در سینمای ایران همه  توجه‌ها را به خود جلب خواهد کرد. به همین دلیل شرکت در جشنواره‌های بین‌المللی برای سینماگران جوان اهمیت زیادی دارد.»

فرودون همچنین درباره تاثیراتی که سینمای ایران در طول دهه‌ها از سینمای دنیا پذیرفته است، گفت: « تاثیر گرفتن سینمای ایران از سینمای دنیا،  از سینمای اروپا در دهه‌ی 60 و 70 میلادی شروع شد و سینماگران بیشتر تحت تاثیر سینمای نئورئالیسم ایتالیا و سینمای موج نوی فرانسه بودند. این تاثیر در سینمای ایران همچنان ادامه دارد، اما در فیلم‌های جدیدی که از سینمای ایران دیدم و همچنین در این جشنواره،‌متوجه شدم امروز سینمای ایران بیشتر  تحت تاثیر سینمای آمریکا و همچنین تاثیر کمی از سینمای شرق آسیا را هم می‌توان دید.»

سردبیر سابق نشریه‌ی «کایه‌دو سینما» که تجربه‌ی سال‌ها نقدنویسی در سینما را دارد درباره‌ی  اهمیت نقد در دنیای سینما توضیح داد: «نقد به عنوان یک فعالیت هنری بسیار اهمیت دارد و این اهمیت به خاطر یک مقاله یا یک فیلم نیست، نقد در کل باعث می‌شود که سینما «هنر» باشد. همان هنری که باید در سینما وجود داشته باشد اما در بعضی فیلم‌ها هست و در بعضی‌ها نه. اما این رسالت هنری همیشه وجود دارد، در واقع نقد این موضوع مهم را زنده نگه می‌دارد و یادآوری می‌کند که هنر چگونه باید در سینما رعایت شود. درست است که سینما سرگرمی و صنعت است اما این پتانسیل را دارد که چیزی ورای این دو هم باشد و در واقع دانش نقد می توانند این هنر آشکار کنند. البته نقد هم همیشه خوب نیست و گاهی ضعیف عمل می‌کند و فعالیت منتقدان به زنده نگهداشتن این امر کمک می‌کند.

فرودون از برگزاری جشنواره جهانی فیلم فجر به‌ویژه مهمان‌نوازی برگزار‌کنندگان ابراز رضایت کرد و گفت: «به نظرم این جشنواره خوب برگزار شد، برخورد خوبی را با مهمانان شاهد بودم و افراد زیادی را ملاقات کردم و با آنها حرف زدم. ولی نمی‌دانم چرا جشنواره‌ی ملی و جهانی جدا از هم برگزار می‌شوند، به نظرم اگر باهم برگزار می شدند اتفاق بهتری بود و من که علاقه‌مند به دیدن فیلم‌های ایرانی هستم می‌توانستم فیلم‌های ایرانی بیشتری ببینم. »

گفت‌وگو از پریسا ایرانی

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *