در گفت‌وگوی اختصاصی با فیلم‌نت نیوز:

مهتاب کرامتی: بازگشت سرمایه در سینمای ایران صورت نمی‌گیرد

مهتاب کرامتی: بازگشت سرمایه در سینمای ایران صورت نمی‌گیرد
مهتاب کرامتی درباره نقشش در فیلم «جاده قدیم» ساخته منیژه حکمت که این روزها در حال اکران است و تجربیاتی که با حضور در عرصه تهیه‌کنندگی به‌دست آورده، گفت.

مهتاب کرامتی در گفت‌وگو با خبرنگار فیلم‌نت نیوز، درباره حضورش در فیلم «جاده قدیم» و همکاری با منیژه حکمت گفت: «حضور من به واسطه بستن قرارداد برای پخش فیلم «تیک آف» و «صفر تا سکو» در دفتر خانم حکمت شکل گرفت. بعد از بستن قرارداد آن دو فیلم برای بازی در فیلم «جاده قدیم» به توافق رسیدیم. همه ما در دفتر خانم حکمت بودیم و کارهای متفاوت انجام می‌دادیم، فقط جایگاه‌هایمان تغییر کرد.»

او ادامه داد: «همکاری که در پروژه‌های «تیک آف» و «صفر تا سکو» داشتیم باعث هماهنگی بیشتر ما در فیلم «جاده قدیم» شد. این آشنایی باعث شد خودم را سریع‌تر و بهتر به ایده‌ها و نظرات منیژه حکمت نزدیک کنم. او در مورد فیلمنامه سال‌ها تحقیق کرده بود و وقتی که به گروه اضافه شدم اطلاعات را در اختیارم قرار داد. من شروع به تحقیقات میدانی کردم و با حضور در محل‌هایی که تا حدودی مربوط به قصه بود اطلاعاتی کسب کردم. روخوانی‌های متعددی انجام دادم و جلسات زیادی داشتیم. می‌توانم بگویم که از ابتدای آفرینش این فیلم در کنار گروه بودم.»

کرامتی درباره نقشش در «جاده قدیم» گفت: «بی‌نهایت از نقش خودم در فیلم «جاده قدیم» راضی هستم؛ نقش سخت و تاثیرگذاری بود. این فیلم در مورد مسائل اجتماعی است که هر روز در مورد آن می‌شنویم و می‌بینیم، اما هیچ‌گاه برای رفع آنها راه حلی ارائه نشده است. شاید این فیلم باعث شود نگاه متفاوتی در رابطه با موضوع فیلم شکل بگیرد و برخوردی از نوع دیگر با آن داشته باشیم.»

مهتاب کرامتی: کار بازیگر با پایان فیلمبرداری به اتمام نمی‌رسد

این بازیگر درباره اهمیت همراهی بازیگران با عوامل فیلم‌ها گفت: «حضور در عرصه تهیه‌کنندگی و پخش فیلم موضوعی را به من یادآوری کرده و آموزش داده که کار بازیگر با پایان فیلمبرداری به اتمام نمی‌رسد و چقدر خوب است که بازیگران ما این تعهد را در وجودشان حس کنند که باید تا پایان اکران در کنار دیگر عوامل فیلم حضور داشته باشند.»

او در ادامه درباره اینکه حضور فیلم‌ها در جشنواره فیلم فجر چقدر بر فروش آنها در زمان اکران تاثیر دارد، گفت: «قطعا تاثیرگذار خواهد بود؛ علاوه بر حس خوب رقابت و گرفتن جایزه، علاقه‌مندی فیلمسازان به حضور در جشنواره به دلیل دیده شدن آنهاست و اینکه از قبل از اکران، تبلیغی در مورد فیلم شکل بگیرد تا مردم ترغیب شوند فیلم را در اکران عمومی ببینند اما ما در طول سال می‌بینیم بسیاری از فیلم‌هایی که موفق به حضور در جشنواره نشدند فیلم‌های بسیار ارزشمندی هستند و می‌توانند راه خود را در جشنواره‌های دیگر باز کنند. با این اوضاع نمی‌توان گفت که فقط فیلم‌هایی که در جشنواره فجر حضور دارند اکران موفقی خواهند داشت اما وقتی ظرفیت جشنواره کوچک می‌شود و وقتی تعداد فیلم‌های ساخته شده رو به افزایش می‌گذارد باید از پتانسیل‌های دیگری برای تبلیغ و دیده شدن فیلم‌ها استفاده کرد.»

تهیه‌کننده «صفر تا سکو» درباره اینکه آیا حضور در عرصه تهیه‌کنندگی بر بازیگری‌اش تاثیر دارد یا نه، گفت: «فکر نمی‌کنم تهیه‌کنندگی تاثیری بر بازیگری‌ام داشته باشد زیرا یک تیم همراه دارم که در رو به جلو رفتن کارها به من کمک می‌کنند.»

او در پایان درباره برنامه‌هایش در عرصه تهیه‌کنندگی و بازیگری گفت: «فیلمنامه‌های خوبی به دستم رسیده چه برای تهیه‌کنندگی و چه برای بازیگری اما مسئله‌ مهم این است که صنعت سینما چیز دیگری است و به عنوان تهیه‌کننده فهمیدم که بازگشت سرمایه در سینمای ایران صورت نمی‌گیرد و احساس می‌کنم به عنوان تهیه‌کننده باید تعامل بیشتری داشته باشم. در مورد بازیگری هم دوست دارم صددرصد وجودم را در کار بگذارم. در غیر اینصورت اجازه بدهم که بازیگر دیگری نقش را ایفا کند.»

گفت‌وگو از احمدرضا معراجی

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *