مسعود سلامی در گفت‌وگوی اختصاصی با فیلم‌نت نیوز

«آشفتگی» کاری متفاوت است و «ژن خوک» همه را شگفت‌زده می‌کند

«آشفتگی» کاری متفاوت است و «ژن خوک» همه را شگفت‌زده می‌کند
مسعود سلامی مدیر فیلمبرداری بسیاری از آثار مطرح سینمای ایران درباره ویژگی‌های سه فیلم «ژن خوک» ساخته سعید سهیلی، «آشفتگی» ساخته فریدون جیرانی و «مرد بدون سایه» به کارگردانی علیرضا رئیسیان گفت.

مسعود سلامی مدیر فیلمبرداری سینما که امسال با سه فیلم «ژن خوک»، «آشفتگی» و «مرد بدون سایه» در جشنواره فیلم فجر شرکت کرده است، در گفت‌وگو با خبرنگار فیلم‌نت نیوز، درباره این فیلم‌ها گفت: سه فیلم «ژن خوک»، «آشفتگی» و «مرد بدون سایه» خوشبختانه هر کدام در ژانرهای مختلف است که «آشفتگی» ادامه «خفه‌گی» و همان ژانر مورد علاقه آقای جیرانی، ژانر نوآر است که ادامه دادیم ، با یک دیدگاه بصری جدید که امیدوارم در جشنواره دیده شود، «مرد بدون سایه» علیرضا رئیسیان یک ملودرام کاملا اجتماعی است و فیلم «ژن خوک» سعید سهیلی فیلم ملودرامی است که مایه‌هایی از طنز دارد. این فیلم دارای یک گروتسکی است که من خیلی روی آن اصرار دارم زیرا فیلم خیلی کمدی نیست و دارای یک طنز تلخی است و به نظر من در بین فیلم‌های سعید سهیلی فیلم شاخصی محسوب می‌شود.

او درباره ویژگی‌های خاص این سه فیلم گفت: برای هر کدام از این سه فیلم شکل خاصی از فیلمبرداری را در نظر گرفتم و سعی کردم متفاوت فیلمبرداری کنم. «آشفتگی» سبک نوآر و نورپردازی نوآرتر دارد، فیلم «مرد بدون سایه» شکل رئال‌تری دارد و «ژن خوک» هم فیلمی است که سعی کردم فضا کمی رنگ و لعاب سردتری داشته باشد و تهران جنوب شهری جدیدی را نشان دهد.

سلامی ادامه داد: فیلمبرداری هر سه فیلم حدود 50 جلسه طول کشیده؛ «ژن خوک» در آخرین مراحل فیلمبرداری است که همزمان تدوین هم شده است، «آشفتگی» تقریبا آماده نمایش است و «مرد بدون سایه» در مرحله ویژوال افکت است.

او درباره احتمال دیده شدن فیلمبرداری این فیلم‌ها در صورت پذیرفته شدن در بخش سودای سیمرغ سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر گفت: مورد توجه قرار گرفتن فیلمبرداری یک اثر بستگی به سلیقه داوران دارد. نمی‌دانم داوران این دوره از جشنواره چه کسانی هستند و چه سلیقه‌ای دارند اما برای «آشفتگی» زحمت زیادی کشیدم.

سلامی همچنین درباره ویژگی‌های فیلم «ژن خوک» گفت: به نظر من «ژن خوک» در کارنامه سعید سهیلی چند قدم به جلو است. او خودش را نسبت به قبل خیلی به روزتر کرده و اصلا باید «ن خوک» را با ذهنیت دوگانه «گشت ارشاد» آن را دید. کاراکتر و بازی سینا مهراد و هادی حجاز‌ی‌فر خیلی خوب شده، فیلم تلخی است و فضای به شدت تلخی دارد. فیلمنامه و گره‌گشایی‌های بسیار خوبی دارد و فکر می‌کنم خیلی از افراد با دیدن این فیلم به نسبت آثار قبلی سعید سهیلی شگفت‌زده شوند.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *