در گفت‌وگوی ویدئویی با فیلم‌نت نیوز؛

مریم بحرالعلومی: خداوند به من و فیلم «پاسیو» نگاه ویژه‌ای داشت

مریم بحرالعلومی: خداوند به من و فیلم «پاسیو» نگاه ویژه‌ای داشت

مریم بحرالعلومی کارگردان فیلم «پاسیو» در گفت‌وگو با خبرنگار فیلم‌نت نیوز درباره دشواری‌های ساخت فیلم اول گفت: «ساخت فیلم اول بسیار دشوار است و تهیه‌کننده‌ها کمتر به فیلمسازان فیلم اولی اطمینان می‌کنند ولو اینکه سابقه چندین ساله کارگردانی را همراه داشته باشند.»

او ادامه داد: «فیلم سینمایی «پاسیو» با هزینه شخصی خودم ساخته شد و برای ساخت این فیلم از طرف هیچ ارگان و تهیه‌کننده‌ای حمایت نشدم.  فیلم‌های اول هر فیلمساز نوعی آزمون و خطا به همراه دارد اما من سعی کردم که با نگاه خاص هنری و تجربی فیلم نسازم تا «پاسیو» مخاطبان عام سینما را نیز درگیر کند.»

بحرالعلومی درباره بازگشت سرمایه فیلم گفت: «با اوضاع اقتصادی که امروز شاهد آن هستیم فیلم «پاسیو» را ساختم و  نگران بازگشت سرمایه فیلم بودم و هستم. البته به واسطه سال‌ها دستیاری خودم و برنامه‌ریزی درست عوامل، هزینه‌های اضافی برای ساخت فیلم «پاسیو» کاهش یافت.»

کارگردان «پاسیو» درباره دریافت جایزه از سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر گفت: «خداوند به من و فیلم «پاسیو» نگاه ویژه‌ای داشت و گرفتن سیمرغ بهترین کارگردانی از جشنواره جهانی فیلم فجر لطف خدا بود، ارزش این جایزه برای فیلم اول با هزینه‌ها قابل قیاس نیست و واقعا یک اعتبار خوب برای من به عنوان کارگردان و فیلم «پاسیو» بود.»

بحرالعلومی در پاسخ به این پرسش که چگونه تمامی کارهای فیلم «پاسیو» را خودش انجام داده گفت: «چند بعدی بودن خانم‌ها در ساخت فیلم «پاسیو» تا حد زیادی به من کمک کرد و توانستم هم صحنه و هم مسائل پشت صحنه را مدیریت کنم. البته در ساخت فیلم همراهان خوبی داشتم و تیم تولید کمک زیادی برای ساخت فیلم داشتند.»

او با اشاره به اینکه اسم امیر سیدزاده به عنوان تهیه‌کننده در عوامل «پاسیو» وجود دارد، اما عملا همه کارهای فیلم از صفر تا صد را خودش انجام داده، درباره همکاری با کریم امینی گفت: «تاکنون در پروژه‌های زیادی با کریم امینی همکاری داشتم و حتی به عنوان دستیار کارگردان با او کار کردم. از نظر من نقش رضا پرنده بهترین نقش کریم امینی در سینما بوده است، همچنین یاسمن ترابی چهره جدید بازیگری در سینما است و به نظرم آینده خوبی در بازیگری خواهد بود.»

این کارگردان جوان با درخواست از مخاطبان سینما گفت: «از مردم خوب ایران می‌خواهم سینمای مستقل را حمایت کنند، با این اوضاع اقتصادی بخش خصوصی برای ساخت فیلم ورود نمی‌کند و بخش دولتی هم شرایط بسیار سختی دارد. واقعا اگر ما از طرف مردم حمایت نشویم دیگر نمی‌توانیم فیلم بسازیم. از مردم درخواست دارم که ما را حمایت کنند و در کنار فیلم‌های شاخص، کمدی و ،بفروش فیلم‌هایی مثل «پاسیو» را هم ببینید و از  سینمای هنر و تجربه را حمایت کنند.»

بحرالعلومی درباره ساخت فیلم بعدی‌اش گفت: «بعد از جایزه‌هایی که در جشنواره جهانی فیلم فجر گرفتم پیشنهادها برای ساخت فیلم زیاد شده است. البته بیشتر فیلمنامه‌هایی که پیشنهاد شده کمدی است. من در هر ژانری که بخواهم کار کنم به معضلات اجتماعی خواهم پرداخت.»

او ادامه داد: «دوست دارم وقتی رمان می‌خوانم و فیلم می‌بینم قصه پایان داشته باشد، «پاسیو» قایلبت این را داشت که قصه در فیلم به پایان برسد و پایان باز نبینیم. فیلم را ببینید و به زن قصه در مواردی که لج‌بازی می‌کند حق بدهید.»

گزارشگر: ندا کوهی

تصویربردار: وحید نجف‌زاده

با کیفیت 720

با کیفیت 480

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *