در گفت‌وگوی اختصاصی با فیلم‌نت نیوز:

مرضیه برومند: سینمای کودک را مردم باید نجات بدهند

مرضیه برومند: سینمای کودک را مردم باید نجات بدهند
مرضیه برومند کارگردان، بازیگر و عروسک‌گردان برجسته که خالق موفق‌ترین آثار کودک و نوجوان از جمله «مدرسه موش‌ها»، «شهر موش‌ها»، «خونه مادربزرگه» و «قصه‌های تا به تا» است از جزئیات سینما کودک و راه‌های رونق این ژانر سینمایی گفت.

مرضیه برومند کارگردان مطرح و موفق سینمای کودک و نوجوان در گفت‌وگو با خبرنگار فیلم‌نت نیوز گفت: «سینمای کودک در ایران پیشرفت‌های بسیار خوبی داشته و دارد، البته در دوره‌هایی به دلایل مختلف دچار ضعف هم شده است. کار کودک و کلا سینما در دو عرصه باید مورد ارزیابی قرار بگیرد که یکی از آنها ساخت فیلم و دیگری بازاریابی و مخاطبان سینمای کودک است. نمی‌شود فیلم ساخت و مردم حمایت نکنند و انتظار داشت که سینمای کودک رشد کند. اگر مردم و خانواده‌ها می‌خواهند سینمای کودک و نوجوان به دوران گذشته خود بازگردد باید از فیلم‌های این مقطع سنی حمایت کنند.»

او افزود: «حتی اگر برخی از فیلم‌ها ضعیف باشد باز هم می‌توان از آنها حمایت کرد تا با پشتوانه بهتر به سمت سینمایی که حرفی برای کودکان و نوجوانان ما داشته باشد قدم برداریم. مشکل اصلی سینمای کودک و نوجوان، نبود سرمایه و نقدینگی است. در گذشته عادت بر این بود که حمایت باید از بخش‌های دولتی صورت می‌گرفت که در حال حاضر این امکان وجود ندارد. ما برای رشد سینمای کودک باید حمایت مردم و خانواده‌ها را داشته باشیم تا بتوانیم فیلم‌های بهتری را تولید کنیم فرهنگ سینما رفتن می‌تواند کمک حال سینمای کودک و فعالان این عرصه باشد.»

کارگردان سریال «مدرسه موش‌ها» ادامه داد: «طی چند سال اخیر سینمای کودک و نوجوان رو به پیشرفت گذاشته و توانسته تا حدودی به دوران اوج خود در دهه‌های گذشته نزدیک شود. باید در هر محله و هر منطقه برای دانش‌آموزان سینمایی داشته باشیم تا بتوانیم آنها را با فیلم‌ها و کارهای فرهنگی آشنا کنیم. با تمامی این مشکلات و عدم حمایت‌ها همین که سینمای کودک هنوز سر پاست و نفس می‌کشد جای تقدیر و تشکر دارد.»

یکی از دلایل موفقیت «شهر موش‌های 2» همراهی خانواده‌ها بود

مرضیه برومند در مورد فیلم «شهر موش‌ها» گفت: «یکی از دلایل موفقیت «شهر موش‌ها» حضور پدر و مادرها در سینما به همراه کودکان بود چون یک حس نوستالزی وجود داشت و توانست حتی والدین را به سینما بکشاند. من برای ساخت فیلم «شهر موش‌های 2» ترس داشتم و با دلهره و وسواس زیادی این فیلم را ساختم. سعی داشتم که نه تنها تماشاگران گذشته بلکه تماشاگران و کودکان امروز را از فیلم راضی نگاه دارم. خیلی کار سختی بود، چون هم باید پدر و مادرها که یک حس نوستالزی با این فیلم داشتند را راضی نگاه می‌داشتم و هم اینکه بچه‌ها را جذب فیلم می‌کردم. خوشبختانه توانستیم از عهده این کار سخت بر بیاییم و فیلم مورد قبول مخاطبان واقع شد.»

او ادامه داد: «۴ عروسک صورتی، مشکی، کپلک و بچه گربه توانستد اثرگذار بوده و به نوعی جذب مخاطب کنند. پروداکشن بسیار سخت و پر هزینه‌ای بود چون این عروسک‌ها با دست حرکت داده می‌شدند و از جلوه‌های ویژه به ندرت در «شهر موش‌های 2» استفاده شد. در طراحی دکور و برای پشت پنجره‌ها بیشتر از جلوه‌های ویژه استفاده شد. «شهر موش‌ها» همانند یک قالی دستباف بود. نهایت تلاش خود را در این فیلم انجام دادیم و اجرش را هم دیدیم که با استقبال خوب مخاطبان روبه‌رو شد. اگر فیلم مورد قبول واقع شد به لطف زحمتی بود که کل گروه کشیدند، خصوصا عروسک‌گردان‌ها و فیلمبردارهای فیلم در به تصویر در آوردن قصه نقش بسزایی داشتند.»

مرضیه برومند در مورد فیلم‌هایی که فروش خوبی داشتند گفت: «من متخصص در پخش و فروش فیلم نیستم اما این را می‌دانم که جامعه ما نیاز به نشاط و شادی دارد. به قدری جامعه امروز ما درگیر و عبوس است که مردم از فیلمی که بتواند 2 ساعتِ مفرح و شاد را برای آنها رقم بزند استقبال می‌کنند.»

شوری و بی نمکی ما در سینما خیلی بد است

او در ادامه بیان کرد: «برای اینکه مخاطبان را به سینما بکشانیم باید جنس فیلم‌ها جور باشد. مردم از حضور در سینما دیدگاه‌های خودشان را دارند. امیدوارم که فیلم‌های شاد هم با دقت بیشتری ساخته شوند و احترام بیشتری برای تماشاگر قائل شوند و فیلم‌های روشنفکری هم سوار بر روحیات امروز جامعه نشوند. شور شور و بی‌نمکی ما در سینما خیلی بد است. باید به یک سینمای میانه برسیم فیلم‌هایی که در حین نگاه عمیق، اما شاد هم باشد. فیلم‌هایی که در کنار داشتن پیام، مخاطب را نیز سرگرم کند و دوجنبه سینما را با هم داشته باشد.»

مرضیه برومند افزود: «در سال‌های گذشته جرقه‌هایی زده شده، مثل «اجاره‌نشین‌ها» و «مهمان مامان» اما ادامه نداشته است. در سینمای کودک هم یا فیلم‌های سنگین و کانونی داریم و یا فیلم‌های ساده که منطق درستی ندارد ساخته می‌شود. در سینمای کودک و نوجوان به فیلم‌هایی مثل «پینوکیو، عامو سردار و رئیسعلی» احتیاج داریم. من «مربای شیرین» که متاسفانه سرنوشت تلخی داشت را به همین دلیل ساختم. باید سینمای میانه داشت که در کنار حرف عمیق ظاهر شاداب و جذاب و سرگرم‌کننده هم داشته باشد. فیلم «پینوکیو، عامو سردار و رئیسعلی» این مشخصه‌ها را داراست، البته من نسخه اول فیلم را دیدم که خیلی کامل‌تر از فیلمی بود که به اکران رسیده است. فیلم کوتاه شده و قصه کمی گم شده است اما هویت این فیلم هم نشاط دارد و هم حرفی برای گفتن. این فیلم به مسائل نوجوانی نزدیک شده است که خیلی سخت است. نوجوانی که به دنبال کسب هویت است، عاشق شده، گاهی دروغ می‌گوید، گاهی کار خلاف می‌کند و این می‌تواند سینمای نجات‌دهنده باشد چون واقعیت و طنز را در کنار یکدیگر دارد.»

گفت‌وگو از احمدرضا معراجی

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *