حسین سلیمانی در گفت‌وگو با فیلم‌نت نیوز:

باید هر چه بیشتر به مقوله کیفی و کمی آثار سینمای کودک پرداخت

باید هر چه بیشتر به مقوله کیفی و کمی آثار سینمای کودک پرداخت
حسین سلیمانی بازیگر سینما و تلویزیون که بازیگری را از کودکی آغاز کرده معتقد است که با توجه به اینکه اصفهان جزو شهرهای بزرگ ایران است و مردم از فیلم‌ها استقبال می‌کنند، مخاطبان بیشتری به جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان خواهند آمد.

حسین سلیمانی که بازیگری را از سن کودکی با ایفای نقش در فیلم سینمایی مهر مادری آغاز کرده، در خصوص ویژگی‌ها و وضعیت تولیدات سینمایی در حوزه سینمای کودکان و نوجوانان گفت: «هم اکنون در زمینه تولید آثار کودک و نوجوان ضعیف هستیم که بخشی از این ضعف به علت کمبود بودجه و سرمایه‌گذاری است. یک سرمایه‌گذار باید با حضور یک کودک به عنوان قهرمانِ اثر ریسک کند، چرا که نمی‌داند آیا سرمایه‌ای که هزینه کرده است بازگشتی دارد یا نه! از طرفی یارانه‌ و حمایت مالی چندانی هم به این فیلم‌ها تعلق نمی‌گیرد.»

او  افزود: «در عین حال نباید فراموش کرد که ساخت این آثار کمک شایانی به سینمای ما خواهد کرد. کارگردان‎های بزرگ دنیا آثار بسیار خوبی در ژانر کودک می‌سازند که بسیار قابل توجه است، اما در سینمای ما این‌گونه نیست و هیچ پیش‌بینی نمی‌توان نسبت به فیلم‌های کودک داشت که آیا در گیشه موفق خواهند بود یا نه؟ برگشت سرمایه آنها چقدر است و اگر قرار باشد صرفا به جشنواره فیلم‌هاى کودکان و نوجوانان راه یابند، اتفاق دیگری در جشنواره فجر برای آنها نمی‌افتد، کما اینکه در حال حاضر فیلمسازان آثار خود را به جشنواره‌های خارجی می‌فرستند تا شاید بخشی از هزینه‌ها را از طریق دریافت جوایز جبران کنند، در حالی که به هیچ وجه مشخص نیست آیا آن فیلم موفق به دریافت جایزه خواهد شد یا خیر؟ به طورکل شرایط برای ساخت فیلم کودک دشوار است.»

بازیگر نهنگ عنبر با بیان اینکه امیدوارم برگزاری جشنواره همچنان ادامه داشته باشد، گفت: «اگر به خاطر داشته باشید جشنواره به شهر همدان رفته بود که مجدد به اصفهان بازگشت، علاقه زیادی به شهر همدان دارم و این شهر را مکان بسیار خوبی به لحاظ فرهنگی می‌دانم، اما با توجه به اینکه اصفهان جزو شهرهای بزرگ ایران است، مخاطبان بیشتری به جشنواره اصفهان آمده و از جشنواره استقبال خواهند کرد. این موضوع را از تعداد افرادی که در سالن‌ها به تماشای فیلم‌ها می‌آیند، می‌توان متوجه شد.»

او اظهار کرد: «امیدوارم فیلم‌های خوبی ساخته شوند و کودکانی که وارد عرصه بازیگری می‌شوند را هم فراموش نکنیم، چرا که این فراموشی شرایط روحی بسیار بدی را برای آنان رقم خواهد زد.»

بازیگر فیلم مارمولک در ادامه گفت: «ورود بازیگران کودک نباید صرفا برای حضور در جشنواره باشد و با گرفتن جایزه برای یک اثر فراموش شوند، بلکه می‌توان حتى از آنها به عنوان داوران سال‌های بعد بهره گرفت و در این صورت از کسانی استفاده کرده‌ایم که در بطن قضیه بوده و از جنس آن هستند. با وقوع این اتفاق حال و هوای دیگری هم به جشنواره راه پیدا می‌کند.»

او برگزاری جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان را مثمر ثمر دانست و افزود: «اگر این جشنواره اثرات خود را نداشت، قطع به یقین هر سال برگزار نمی‌شد. در واقع می‌توان این رویداد را اتفاق مثبتی تلقی کرد، اما باید هر چه بیشتر به مقوله کیفی و کمی آثار سینمای کودک پرداخت و از این طریق به نگرش جدیدی در این راستا دست پیدا کرد. در این صورت شاهد بیشترین تأثیرگذاری در نسلی که این روزها بیشتر وقت خود را با اینترنت سپری می‌کنند، خواهیم بود.»

بازیگر فیلم سینمایی کودک و فرشته خاطرنشان کرد: «در این سال‌ها و در بیشتر کارهایی که به نام کودک و نوجوان ارائه شده‌اند، به جای نمایش موضوعات مختص به کودک و نوجوان، مشکلات پدر و مادرها و در واقع بزرگسالان را دیده‌ایم. از همین رو اگر از هر فردی در این مقطع بخواهید نام ١٠ اثر ویژه کودک را نام ببرد، بعید می‌دانم که بتواند پاسخگو باشد. تمام فیلم‌های مطرح مانند رنگ خدا، مهر مادری و… که در سال‌های گذشته ساخته شدند و حرفی برای گفتن داشتند، صرفا به دنبال سوپراستار نرفتند، اما بازیگران بزرگی در آنها کار کردند، حتی فیلمی که خودم در آن ایفای نقش کردم و بعد از بیست سال هنوز نان آن را در این سینما می‌خورم. به هر حال زمانی که وارد موزه سینما می‌شوید و در بین بازیگران مطرح ژانر کودک عکس من هم مشاهده می‌شود، می‌توان این طور نتیجه گرفت که مهر مادری فیلمی ماندگار بوده است.»

او در ادامه درباره علاقه‌اش به سینمای کودک و نوجوان گفت: «هنوز هم به کار در عرصه کودک علاقه‌مندم، اگر فیلمی ساخته شود که تجربه مهر مادری را دوباره تکرار کند، مایلم در آن حضور داشته باشم، اما این اتفاق را بعید می‌دانم و فکر می‌کنم به این زودی‌ها چنین فیلمی ساخته نمی‌شود. عوامل بسیاری در این زمینه دخیل هستند و این در حالی است که هزینه ساخت یک اثر در ژانر کودک تفاوت چندانی با یک فیلم در ژانر بزرگسال ندارد، بنابراین سرمایه‌گذار زمانی به سمت ساخت این فیلم می‌رود که بازگشت هزینه داشته باشد.»

سلیمانى نقش سینما در روند تربیتی کودکان و نوجوانان را موثر دانست و تأکید کرد: «توجه داشته باشید آن دسته از آثار  ژانر کودک که در اذهان ماندگار شده‌اند، یک به یک تأثیرات مثبتی روی مخاطب داشته‌اند، بنابراین آثار هنری و به طور کل هنر تصویر، چه در مدیوم سینما و چه در قاب تلویزیون در صورت دارا بودن بار آموزشی مثبت حتی خیلی موثرتر از کتاب‌های درسی عمل خواهند کرد، چرا که در حال حاضر مردم بیشتر با چشم خود می‌بینند، می‌خوانند و می‌شنوند. سینما این امکان را در اختیار مخاطب می گذارد، به همین نسبت هم تأثیرگذاری ویژه‌ای دارد که هر چه پیش می‌رویم بیشتر هم می‌شود.»

بازیگر فیلم سینمایی مربای شیرین در پایان گفت: «امیدوارم مدیران و وزارتخانه‌های مربوطه بودجه متناسب برای کار در زمینه کودک را در اختیار سازندگان قرار دهند تا اتفافات خوبی را در این زمینه شاهد باشیم و در نتیجه ما نیز کار درست در این عرصه را ارائه داده و بار آموزشی درخوری را در اختیار مخاطب قرار دهیم. در غیر اینصورت خود ما هم به طور ناخواسته به سمت گیشه می‌رویم، در حالی که با اختصاص بودجه متناسب می‌توان حداقل سالی سه فیلم خوب در ژانر کودک و نوجوان ساخت.»

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *