رییس انجمن صنفی VOD و IPTV در گفت‌و‌گو با فیلم‌نت نیوز از بیش از ۲ میلیون دانلود غیر قانونی برای سریال «عاشقانه» خبر داد

حتما باید موضوع نفت، اختلاس یا پول‌شویی در میان باشد تا صدای ما را بشنوند؟

حتما باید موضوع نفت، اختلاس یا پول‌شویی در میان باشد تا صدای ما را بشنوند؟
نزدیک به سه سال از روزهای تاسیس و فعالیت شرکت‌های VOD (وی.او.دی)  می‌گذرد و حالا با تاسیس انجمن صنفی شرکت‌های VOD (وی.او.دی) و IPTV (آی.پی.تی.وی) ، فعالیت این موسسات وادر فاز تازه و جدی‌تری شده است. مسیری که باعث شده نسخه‌ی وی.‌او.‌دی فیلم‌های سینمایی که وارد شبکه‌ی نمایش خانگی می‌شوند و سریال‌های شبکه‌ی نمایش خانگی با زمان‌بندی دقیق و هماهنگ‌تر در اختیار مخاطب قرار بگیرد. در سومین هفته‌ی پخش سریال «عاشقانه» که تازه‌ترین و پرمخاطب‌ترین سریال در حال حاضر شبکه‌ی نمایش خانگی است؛ محمد صراف، رئیس انجمن صنفی شرکت‌های VOD (وی.او.دی) و IPTV (آی.پی.تی.وی) در گفت‌وگو با فیلم‌نت نیوز از آمار بالای دانلودهای غیرقانونی  نسخه‌ی آنلاین این سریال می‌گوید. مساله‌ای که امروز به بزرگترین مشکل ۱۵ شرکت عضو انجمن شرکت‌های VOD (وی.او.دی) و IPTV (آی.پی.تی.وی)  تبدیل شده است.

با اینکه فاصله زمانی بسیار کمی میان زمان توزیع نسخه‌ی دی.‌وی.‌دی و نسخه‌ی وی.‌او.‌دی سریال «عاشقانه» وجود دارد، اما به نظر می‌رسد آمار دانلود غیرقانونی هر قسما این سریال بسیار بالاست. آمار دقیقی از این دانلود غیرقانونی دارید؟

در واقع یک فاجعه در حال رخ دادن است. سه هفته است که سریال عاشقانه به بازار آمده است  و قسمت سوم آن روز دوشنبه (۱۶ اسفند) در شبکه‌ی نمایش خانگی و سامانه‌های آنلاین منتشر شد؛ اما در همین زمان کم تا امروز (۱۸ اسفند) بیش از دو میلیون نسخه‌ی غیر قانونی این سریال دانلود شده است. این یعنی زنجیره‌ی تولید کننده تا توزیع کننده ظرف این مدت ۱۰۰ میلیارد ریال ضرر کرده است. این حجم دانلود غیرقانونی یک فاجعه برای کل کشور است.

حدود ۲/۵ تا ۳ سال است که سیستم VOD و IPTV  در ایران راه‌اندازی شده و شرکت‌هایی بالغ بر ۲۰۰ تا۳۰۰ میلیارد سرمایه‌گذاری کرده‌اند تا امروز ۱۵ موسسه‌ی VOD و   IPTV  فعال، با مجوز و قانونی در کشور داشته باشیم. شرکت‌های VOD و IPTV  توانسته‌اند برای نزدیک به هزار نفر کارآفرینی کنند و مستقیم و غیر مستقیم با آنها وارد کار شوند. این شرکت‌ها بیمه و مالیات می‌دهند و مبتنی بر نظام مالی کشور به تعهداتشان عمل می‌کنند. اما به موازات این تلاش‌ها، سرویس‌های غیر‌قانونی در کشور فعالیت‌ می‌کنند و باعث ضرردهی شرکت‌هایی می‌شوند که در حوزه‌ی VOD سرمایه‌گذاری، تلاش و تولید محتوا می‌کنند. در واقع می‌شود اینطور گفت که نظام جمهوری اسلامی ایران هزینه‌ی بسیار زیادی کرده‌ است تا زیرساخت‌هایی به وجود آمده، سازمان فناوری اطلاعات هزینه کرده و حجم زیادی از زیر ساخت، شبکه و شرکت‌های خصوصی سرمایه‌گذاری کردند تا کاربران بتوانند در یک بستر قانونی از انواع محتوا بهر‌ه‌مند شوند. اما در نهایت یک سری سایت‌های غیر‌قانونی از آن بهره می‌برند.  من به نمایندگی از ۱۵ شرکت عضو انجمن صنفی VOD و IPTV  که دغدغه داشته‌اند تا  قانونی کار کنند و هزینه های زیادی می‌کنند تا نسخه‌ی VOD و IPTV  سریال‌ها، فیلم‌های سینمایی، مستند و تئاتر که در کشور تولید می‌شود را خریداری می‌کنند، اعلام نگرانی می‌کنم چون بهره‌ی همه این تلاش‌ها را در حال حاضر کانال‌های توزیع غیرقانونی می‌برند.

کانال‌های توزیع غیر‌قانونی چه شرکت‌ها و افرادی هستند؟ شناسایی این کانال‌ها امکان‌پذیر است؟

کانال  توزیع غیر‌قانونی می‌تواند جوانی باشد که در خانه‌اش نشسته و با کامپیوتر شخصی‌اش سایتی را بالا آورده یا سایت سازمان یافته‌ای مثل تاینی موویز. با همین ساختار ساده،  دو میلیون نسخه غیرقانونی از یک سریال تولید داخل دانلود می‌شود. یک زنجیره برای تولید این سریال و عرضه‌ی نسخه‌ی آنلاین آن زحمت کشیده است. سرمایه‌گذار پولی گذاشته تا این سریال ساخته شده، شرکت‌های پخش کننده سرمایه‌گذرای کرده‌اند تا با کیفیت این سریال را در اختیار مخاطب قرار دهند و شرکت ارتباطات زیرساخت‌های لازم را فراهم کرده است اما در انتهای این زنجیره بهره را سایت‌ها و سامانه‌های غیر‌قانونی  می‌برند.

برای حل این مشکل و آسیب جدی‌ای که شرکت‌های فعال در حوزه‌ی VOD را تهدید می‌کند سراغ مسئولین هم رفته‌اید؟

این موضوع را بارها در هر جلسه‌ای که لازم بوده است خدمت جناب آقای دکتر واعظی وزیر ارتباطات و جناب آقای دکتر فیروز‌آبادی رئیس شورای عالی فضای مجازی مطرح کردیم. در جلسات متعدد شرکت زیر‌ساخت و سازمان فناوری اطلاعات و… این اعتراض را بیان کردیم که جلوی فعالیت این سایت‌ها باید گرفته شود و این کار اصلا کار دشواری هم نیست. قانون برای این مشکل پیش‌بینی‌هایی کرده است. ما حتی قوانین موجود را پیدا کردیم و  خدمت مسئولان ارائه کردیم. پلیس فتا، وزارت ارشاد اسلامی و سازمان تنظیم مقررات رادیویی به راحتی می‌توانند اپراتورهای دسترسی که شامل آی‌.اس‌. پی‌ها،  اف.سی.پی‌ها و دیتا سنترها هستند را مجاب کنند تا این سرورها را خاموش کنند و دسترسی آن‌ها را قطع کنند. کانل‌های توزیع غیرقانونی کاملا قابل شناسایی هستند، ولی این اتفاق نمی‌افتد.

فکر می‌کنید دلیل این بی‌اهمیتی چیست؟ سرمایه‌ای که در این حوزه هزینه می‌شود اهمیتی برای مسئولان مربوط ندارد؟ 

نمی دانم. دلیل این بی‌توجهی برای ما روشن نیست. حتما باید موضوع نفت ، اختلاس یا  پول‌شویی در میان باشد تا کسی صدای ما را بشنود؟  ما در آستانه پایان دوران اول ریاست جمهوری آقای روحانی هستیم و این مطالبه جدی ما در صنعت آی.‌تی است. از جناب آقای دکتر واعظی وزیر محترم ارتباطات، جناب آقای دکتر فیروز‌آبادی و متولیان امر و آیت‌‌الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه، مطالباتی داریم.  محدودیت‌ها، قوانین و مالیات‌های زیادی برای شرکت‌های عضور صنف VOD  وجود دارد و در نهایت حمایتی برای حل مشکل دانلود‌های غیرقانونی صورت نمی‌گیرد.  سه سال است که شرکت‌های VOD  برای پخش نسخه‌ی آنلاین فیلم‌ها، سریال‌ها و …. به تهیه‌کنندگان آثار پول پرداخت می‌کنند. تا قبل از  فعالیت رسمی این موسسات، تهیه‌کنندگان و صاحبان آثار نمایشی، هیچ سهمی در انتشار فیلم‌هایشان در فضای مجازی نداشته‌اند.

شما برای اعلام اعتراض از سایت‌های توزیع غیرقانونی چه مسیری باید طی کنید؟ 

مسیری که قانونی اما مشکل‌دار و غیر‌کاربردی است. ما سریال شهرزاد را در یک پروسه‌ی قانونی پخش کردیم. از ابتدای سریال ما برای توزیع‌های غیرقانونی شکایت کردیم و درخواست کردیم کانال‌های توزیع غیر‌قانونی را ببندید. این پروسه ۶ ماه طول کشید و در نهایت منجر به فیلتر شدن دو سایت شد. توزیع قسمت‌های سریال شهرزاد در آن زمان تمام شده بود که این دستور آمد. این مسیر، مسیر درستی نیست. مسیری است که ما را به ورشکستگی می برد.

این موضوع را می توان به عدم رعایت قانون کپی رایت ارتباط داد؟

ما در حوزه‌ی محتوای خارجی کپی رایت را رعایت نمی‌کنیم که برای این موضوع هم باید در آینده مسیر درستی پیش‌بینی شود اما در حوزه‌ی محتوای داخلی که می‌توان آن را رعایت کرد. قانونی برای آن وجود دارد اما به درستی اجرا نمی شود.  این قانون باید از نهادهای مسئول به صورت اتوماتیک پیگیری شود. اگر کسی فیلم من را دزدید باید بروم شکایت کنم. در صورتی که باید در فضای مجازی به صورت اتوماتیک  این شکایت و رسیدگی به آن صورت بگیرد.  اراده‌ای باید وجود داشته باشد که بخواهد مسیر قانونی که در دسترس است را به صورت کامل اجرا کند. این اراده در جمع‌آوری نسخه‌های دی.‌وی.‌دی غیرقانونی وجود داشت و همه دیدیم که به نتیجه مطلوبی رسید.

پیشنهاد شما به عنوان رییس انجمن صنف VOD و IPTV برای مقابله با سایت‌های توزیع غیرقانونی چیست؟

VOD و IPTV نیازمند یک «کمیته صیانت»  است . کمیته‌ای مشابه کمیته‌ای که در حوزه‌ی شبکه نمایش‌خانگی شکل گرفت. باید کمیته‌ای متشکل از نمایندگان وزارت ارشاد، وزارت ارتباطات و سازمان تنظیم مقررات رادیویی، صنف VOD  و قوه قضاییه تشکیل شود و این کمیته محل تقاطع اطلاعات باشد. در سینمای ما هر سال حدود ۱۰۰ فیلم سینمایی  تولید می‌شود. ما کشوری نیستیم که تولید سالانه ۵۰۰۰ فیلم داشته باشم. اطلاعات همه عوامل تولید‌کننده این ۱۰۰ فیلم، قراردهای فروش‌های نسخه شبکه نمایش خانگی این فیلم‌ها و همه‌ قراردادهای  فروش نسخه‌های وی.‌او.‌دی آن‌ها موجود است و باید به این کمیته برسد. در این کمیته طبق این اطلاعات مشخص می‌شود چه سایت‌هایی قانونی و چه سایت‌هایی غیرقانونی فعالیت می‌کنند و این کمیته باید بتواند در کمترین زمان ممکن فعالیت سایت‌های غیرقانونی را متوقف کند.  ما برای فروش هر نسخه از یک سریال  در فضای مجازی فقط یک هفته زمان داریم.  زنجیره و مسیری که الان برای شکایت از توزیع غیرقانونی وجود دارد بسیار زمان‌بر است.  حال باید چه کرد؟  قانون پیش‌بینی کرده است که اگر وزارت ارشاد یا وزارت ارتباطات به اپراتور دسترسی، نامه ارسال کند که یک محتوا غیر‌قانونی و غیر‌شرعی است، آن  اپراتور دسترسی می‌تواند راسا اقدام کند  و فعالیت سایت مذکور را متوقف کند. اگر یک کمیته صیانت با نمایندگان مورد نیاز از هر بخش تشکیل شود، این اتفاق می‌تواند در کمترین زمان ممکن رخ دهد و از ضرر بیشتر به زنجیره‌ای که منجر به ارائه قانونی  نسخه‌های VOD به مخاطبان می‌شود؛ جلوگیری شود.

در پایان از مدیرعامل موسسه رسانه‌های تصویری جناب آقای دکتر ابطحی، وزیر محترم ارتباطات، ریاست محترم صدا و سیما جناب آقای دکتر علی عسگری، جناب دکتر فیروز‌آبادی، وزیر محترم ارشاد، مدیر عامل محترم شرکت زیرساخت جناب آقای جهرمی و ریاست محترم سازمان فناوری اطلاعات جناب آقای مهندس جهانگرد تشکر می‌‌کنم که   همواره حامی صنعت VOD و IPTV در کشور بوده اند و انشالله در آینده نیز خواهند بود.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *