محمد حمزه‌ای، کارگردان فیلم «آذر» در گفت‌وگو با فیلم‌نت نیوز

در سال‌های اخیر فیلم اولی‌ها سطح توقع را بالا برده‌اند

در سال‌های اخیر فیلم اولی‌ها سطح توقع را بالا برده‌اند
محمد حمزه‌ای کارگردان فیلم سینمایی «آذر» از تجربیاتش در ساخت نخستین فیلم بلند سینمایی‌اش با تهیه‌کنندگی نیکی کریمی گفت.

فیلم‌نت نیوز: محمد حمزه‌ای کارگردان فیلم آذر درباره‌ی مسیری که در سینما طی کرد تا به ساخت اولین فیلمش برسد، توضیح داد: «بعد از حدود 15 سال که در سینما و تلویزیون دستیاری می‌کردم، از سال 89 مستقل شدم به این معنا که دیگر دسیتاری نمی‌کردم. از آنجا که پیش از آن هم در عرصه فیلم کوتاه فعالیت می‌کردم از 89 جدی‌­تر شروع به به ساخت فیلم‌های بلند تلویزیونی و فیلم‌های کوتاه حرفه‌ای‌تر پرداختم. این روند ادامه داشت تا سال 92؛  در سال 92 پروانه ساخت گرفتم برای فیلمی با عنوان «اینجا باران صدا ندارد» که متاسفانه نتوانستم تولیدش کنم به واسطه اینکه شرایطش فراهم نشد و بعد از آن از 92 تا 95 مدام در حوزه تلویزیون و فیلم کوتاه به صورت حرفه‌ای و جدی فعالیت می‌کردم.»

حمزه‌ای درباره‌ی شرایطی که منجر به ساخت آذر شد، گفت: «برای سال 95 تصمیم گرفته بودم که با توجه به قصه‌هایی که داشتم فیلم بلندم را بسازم، ولی کمی زمان برد تا تابستان هم تمام شد و شرایط برایم فراهم نشد از طرفی  خانم کریمی هم تصمیم داشت آذر را با یک فیلم­ساز جوان کار کند که دوستان و مشاورانشان چند فیلمساز از جمله من را به ایشان معرفی کرده بودند؛ ایشان کارها و فیلم‌های قبلی مرا دیدند، با هم جلسه گذاشتیم و پس از چند جلسه گپ و گفت، بعد از اینکه با نحوه کار من آشنا شدند به این نتیجه رسیدیم که می‌توانیم همکاری مشترکی داشته باشیم. این همکاری شروع و ماحصل آن فیلم سینمایی آذر شد.»

حمزه‌ای درباره تفاوت کارسینمایی و تلویزیونی و سختی‌های کار اول توضیح داد: «اساسا من فکر می‌کنم برای کار کردن در سینما باید از هفت خوان رستم گذر کنی تا یک فیلمی را بسازی. حال اگر فیلم اول باشد که یک خوان هشتمی هم سر راهت داری. فیلم ساختن سختی‌ها و مصائب خودش را دارد خصوصا اگر فیلم اول باشد.»

او اظهار کرد: «فیلم اول من هم با توجه به اینکه در یک پروسه زمانی خیلی کوتاهی اتفاق افتاد قدری شرایطش سخت بود ولی خدا را شکر یک گروه خیلی خوب داشتیم و توانستیم یک فیلم خوب و آبرومند بسازیم.»

حمزه‌ای با تاکید بر اینکه  « هیچ‌گونه ادعایی در رابطه با آذر ندارم» درباره‌ی تلاشش برای رسیدن به بهترین نتیجه توضیح داد:« تک تک بچه‌ها کار را دوست داشتند و تلاش کردند که کار خوبی تولید شود. امیدوارم ماحصل آن هر چه هست، مورد پسند مردم و منتقدان باشد.»

کارگردان آذر که اولین ساخته‌اش روز جمعه (۱۵ بهمن) در کاخ رسانه‌ای جشنواره به نمایش درآمد و با واکنش‌های متفاوتی از اهالی رسانه رو‌به‌رو شد، درباره‌ی نتیجه‌ی کارش گفت: «الان در فضا و حس و حالی است که من هنوز از پروسه تولید فیلم جدا نشده‌ام و خیلی فاصله نگرفته‌ام تا ببینم چقدر به آن چیزی که می‌خواستیم رسیده‌ایم ولی من مشخصا تلاشم را کرده‌ام تا کار آبرومندی باشد.آذر یک فیلم ساده است که ما متمرکز بر این بودیم که کار خوبی از آب در بیاید. به دلیل اینکه طی سال‌های اخیر فیلم اولی‌ها اتفاقات خوبی را رقم زده‌اند، کمی سطح توقع بالا رفته که این برای من به شخصه ایجاد هراس می‌کند ولی مجموعا من فکر می‌کنم آذر یک فیلم ساده و آبرومندی است که مجموعه تیم تولید تلاش کرده‌اند نظر مخاطب را جلب کنند.»

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *