در گفت‌وگوی اختصاصی با فیلم‌نت نیوز؛

محمدرضا خردمندان: مهم‌ترین مشکل سینمای کودک و نوجوان اکران نامناسب است

محمدرضا خردمندان: مهم‌ترین مشکل سینمای کودک و نوجوان اکران نامناسب است
محمدرضا خردمندان کارگردان فیلم سینمایی «بیست و یک روز بعد» با اشاره به اهمیت سینمای کودک و نوجوان این ژانر را تاثیر‌گذار در آینده نسل کنونی دانست.

محمدرضا خردمندان کارگردان فیلم سینمایی «بیست و یک روز بعد» در گفت‌وگو با خبرنگار فیلم‌نت نیوز درباره تاثیر سینما در آموزش و تربیت کودکان و نوجوانان گفت: «امروز در دنیا به این نتیجه رسیده‌اند که مسائل آموزشی که درک آن برای دانش‌آموزان دشوار است را می‌توان از طریق سینما به آنها آموزش داد. اگر در کشور ما هم سینمای کودک جدی گرفته شود، می‌تواند تاثیرگذاری زیادی در تربیت کودکان داشته باشد.»

او ادامه داد: «با حمایت درست از سینمای کودک و نوجوان می‌توانیم تاثیرگذاری آن را در نسل‌های آینده ببینیم و اینکه سینما و تصویر تا چه حد می‌تواند در تربیت کودکان و نوجوانان تاثیرگذار باشد.»

خرمندان درباره خاطره خود از جشنواره فیلم رشد اظهار کرد: «جشنواره فیلم رشد برای من یک نوستالژی شیرین است. من برای اولین بار از جشنواره فیلم رشد و برای فیلم کوتاهی که داشتم جایزه دریافت کردم و این جایزه مشوق من در فیلمسازی بود. دریافت جایزه از جشنواره فیلم رشد باعث شد که بتوانم برای فیلم‌های بعدی که داشتم سرمایه جذب کنم و مسیر فیلمسازی‌ام را پیدا کنم.»

این کارگردان جوان بیان کرد: «تمامی فیلم‌هایی که در یک دهه گذشته ساخته‌ام به نوعی در ژانر کودک و نوجوان بوده است، حقیقت این است که ساخت فیلم برای کودکان و نوجوانان و دنیای آنها برای من آگاهانه نبوده است. به عنوان یک فیلمساز علاقه زیادی به این رده سنی دارم چون نوعی آرمانگرایی در این سن و در بین نوجوانان وجود دارد.»

او افزود: «اوج رویاپردازی در سنین نوجوانی است و من دوست دارم تا جایی که امکان دارد در سینمای کودک و نوجوان فعالیت کنم. البته مشکلات زیادی در سینمای کودک و نوجوان وجود دارد که مهم‌ترین آنها اکران نامناسب است.»

خردمندان در پایان ضمن گلایه از عدم حمایت مدیران سینمایی از سینمای کودک و نوجوان گفت: «فیلم سینمایی «بیست و یک روز بعد» در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر مورد توجه مردم و منتقدان قرار گرفت، اما در اکران عمومی هیچ نوع حمایتی از این فیلم صورت نگرفت و فیلم اکران خوبی نداشت. عدم حمایت از فیلم‌های ژانر کودک و نوجوان باعث دلسردی فیلمسازان این عرصه می‌شود و به چرخه تولید فیلم‌های کودک و نوجوان ضربه خواهد زد.»

گفت‌وگو از احمدرضا معراجی

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *