گفت‌وگوي فيلم‌نت نيوز با «پگاه آهنگراني» كارگردان مستند در حال اكران «مردان ارباب جمشيد»

کارگردانی را به بازیگری ترجیح می‌دهم

کارگردانی را به بازیگری ترجیح می‌دهم
«مردان ارباب جمشید» چهارمين مستند پگاه آهنگراني به‌عنوان كارگردان است. او به همراه درنا مدني سراغ سرگذشت هنرورهای سینما رفتند. عاشقان سينمايي كه سال‌ها در سینما حضور داشتند و حالا پاتوق‌شان در كافه‌اي در خيابان ارباب جمشيد در حوالي ميدان فردوسي است. اين مستند هم‌اكنون در گروه «هنر و تجربه» در حال اكران است.

فیلم‌نت نیوز؛ چه شد که سراغ هنرورهای سینما رفتید و مستند «مردان ارباب جمشید» را ساختید؟

احمد آقای یاوری در خیلی‌ها از فیلم‌هایی که بازی می‌کردم، دست‌اندکار بود. او همیشه از گروهی از عشاق سینما حرف که پاتوق‌شان در کافه‌ای در خیابان ارباب جمشید است، برای من می‌گفت. من و درنا برای تهیه‌ی یک گزارش از این گروه برای روزنامه‌ای به آن کافه رفتیم. گزارش ما، گزارش درجه یکی شد اما آن روزنامه هیچ وقت چاپ نشد. ما همان‌جا فکر کردیم که این گروه خیلی فراتر از یک گزارش برای روزنامه پتانسیل دارد. برای همین همان‌جا تصمیم گرفتیم یک مستند از این آدم‌ها بسازیم.

درواقع ایده‌ی اصلی مستند ارباب جمشید از دل یک متن روزنامه‌ای بیرون آمد.

بله، آن گزارش یک متن کوتاه یک صفحه‌ای بود و ما برای تهیه‌ی مستند بیشتر وارد جریان شدیم و در دوره‌ی فیلم‌برداری ایده‌های بیشتری شکل گرفت.

ارتباط با آن‌ آدم‌ها و کار در آن محیط سخت نیود؟

سختی‌اش این بود که آن گروه باید ما را می‌پذیرفت. اگر ما با ژست خاصی وارد آن جمع می‌شدیم شاید ما را نمی‌پذیرفتند. ولی از اول این قدر همه رفتار دوستانه داشتند که همه‌ی اتفاق‌ها خیلی راحت و روان پیش رفت.

تجریه‌ی کارگردانی چه طور بود؟

این چهارمین مستندی است که من ساختم و نسبت به بازیگری فضای جذاب‌تری برای من دارد. من مستندسازی را به بازیگری ترجیح می‌دهم.

سراغ تجربه‌ی کارگردانی در سینمای داستانی هم می‌روید؟

نه، من به کارگردانی در سینمای داستانی علاقه‌ ندارم و مستند‌سازی برای خیلی جذاب‌تر است.

 

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *