نویسنده فیلم‌نامه «تابستان داغ» در گفت‌وگو با فیلم‌نت نیوز

اعتقاد ندارم فیلم‌نامه‌ی تلخ نمی‌فروشد

اعتقاد ندارم فیلم‌نامه‌ی تلخ نمی‌فروشد
پیام کرمی نویسنده فیلم‌نامه «تابستان داغ» درباره چگونگی شکل گرفتن فیلم‌نامه و تلخی آزاردهنده آن توضیحاتی ارائه داد.

فیلم‌نت نیوز؛ پیام کرمی نویسنده فیلمنامه تابستان داغ در مورد شباهت زیاد قصه این فیلم به آثاری همچون ملبورن، شکاف و درباره الی گفت: «واقعا این شباهت وجود دارد. حقیقت این است که نگارش فیلم­نامه تابستان داغ در سال 89 تمام شد و آن را به دفتر آقای نوروزبیگی بردم. دقیقا در همان زمان آقای نوروزبیگی قصد داشتند فیلم ملبورن را کار کنند. بعد از آن هم فیلم شکاف ساخته شد. به دلیل شباهت فیلم­نامه آن را کنار گذاشتم و تصمیم گرفتم کار نکنم.»

او در ادامه بیان کرد: «بعد از مدتی فکر کردم که مگر من می‌دانستم که فیلمنامه‌هایی شبیه به فیلمنامه من نوشته شده است! بنابراین تصمیم گرفتم ساخت آن را دنبال کنم اما تمام تلاشم را کردم که بدون آسیب زدن به ملیت ماجرا از آن فیلم­نامه‌ها فاصله بگیرم.»

کرمی ادامه داد: «تنها چیزی که باید تغییر می‌دادم مرگ کودک بود اما نمی‌توانستم این کار را انجام دهم، به دلیل اینکه مرکز ثقل فیلم­نامه بود. البته موارد مشابه دیگری هم بود که آنها را حذف کردم. خیلی کار سختی بود زیرا کلا کار وحشتناکی است وقتی یک که فیلم­نامه را غلط نوشته‌ای و می‌خواهی آن را در واقع تعمیر و بازنویسی کنیم و در اینجا شرایطی به‌وجود آمد که من مجبور شدم فیلم‌نامه را دوباره نویسی کنم. تغییرات زیادی ایجاد شد و امیدوارم که نتیجه خوبی داشته باشد.»

فیلم‌نامه‌نویس تابستان داغ درباره تلخی و آزاردهندگی فیلم و احتمال عدم استقبال از فیلم توسط مخاطبان گفت: «در مورد مخاطب‌پذیری سینما بر اساس مطالعاتی که داشتم می‌دانم قرار نیست اگر یک فیلمی تلخ باشد نفروشد. به نظر من اتفاقی که به عنوان کاتارسیستم در تراژدی‌ها می‌افتد، اتفاقا موجب جذب تماشاگر می‌شود. حال اینکه فیلم چگونه اکران شود که مخاطب را جذب کند، مسئله پیچیده‌ای است که تماما به فیلمنامه مربوط نیست. من از قصد کاری نکردم که فیلمنامه تلخ باشد و به این موضوع هم اعتقاد ندارم که فیلمنامه تلخ نخواهد فروخت.»

او اظهار کرد: «واقعیت این است که این فیلم‌نامه برای من زمانی شروع شد که به این موضوع فکر کردم که اگر یک زن و مرد عاشقانه ازدواج کنند و صاحب فرزندی شوند و بعد از گذشت دو سال بفهمند نمی­خواهند با هم زندگی کنند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ به این فکر کردم که تصمیم درست در این لحظه چیست؟ نمی‌دانستم و هنوز هم بعد از گذشت 6 سال جوابی برای این سوال پیدا نکرده‌ام.»

کرمی گفت: «من با فیلم‌نامه تابستان داغ می‌خواستم جواب این سوال را پیدا کنم ولی می‌دانم که فقط توانستم یک سوال مطرح کنم. زیرا می‌دانم که اگر آن زن و مرد بخواهد دنبال زندگی خودشان بروند، بچه در این میان فنا می‌شود و اگر هم نروند هم خودشان فنا می‌شوند و هم فرزندشان. مدل اولیه فیلم‌نامه در ابتدا چیز دیگری بود اما در نهایت به این سمت آمد.»

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *