کارگردان فیلم «اسکی باز» از سختی‌های فیلمسازی برای کودکان گفت

فریدون نجفی: سینمای کودک از لحاظ فیلمنامه و سرمایه دچار ضعف است

فریدون نجفی: سینمای کودک از لحاظ فیلمنامه و سرمایه دچار ضعف است
فریدون نجفی کارگردان فیلم «اسکی باز» که در جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان امسال حضور داشت و عناوین و جوایز بهترین فیلم بلند سینمایی، جایزه ویژه هیات داوران، پروانه زرین بهترین بازیگر کودک، جایزه ویژه هیات داوران کودک و نوجوان بین‌الملل برای بازیگر نوجوان این فیلم، بهترین کارگردانی بلند فیلم بخش بین‌الملل، جایزه ویژه هیات داوران برای بهترین بازیگر کودک بین‌الملل را از آن خود کرد، از سختی‌های ساخت فیلم در این ژانر گفت.

فریدون نجفی کارگردان فیلم اسکی باز در گفت‌وگو با خبرنگار فیلم‌نت نیوز درباره ساخت این فیلم گفت: « فیلم «اسکی باز» فیلمی در ژانر کودک و نوجوان است که در جغرافیای خاص فیلمبرداری شده است. فیلمی کاملا رئال که ریشه مستند دارد اما در عین حال چون جدای از فضای زندگی شهری و در جغرافیای خاص و ویژه است، برای کودکان حس فانتزی دارد و با اینکه فاقد جلوه‌های ویژه است، تخیل آنها را درگیر می‌کند.»

او افزود: «این فیلم همچون آثار انیمیشن سرشار از تصاویر زیبا و فضاهای خیلی جذاب و رنگ‌های متنوع است که بچه‌ها دوست خواهند داشت و جذب آن می‌شوند.»

نجفی ادامه داد: «قصه «اسکی باز» درباره پسر بچه‌ای در مرز کودکی و نوجوانی است. او صبح روزی که باید در یک مسابقه اسکی شرکت کند، بر خلاف میل باطنی‌اش ناچار می‌شود یک بز کوهی را برای مراسمی سنتی به جایی ببرد و برای بردن این قربانی باید یک کوهستان صعب العبور برفی را طی کند و با اتفاقاتی که در فیلم می‌افتد، سرنوشت به گونه‌ای دیگر رقم می‌خورد.»

او اظهار کرد: «فیلم «اسکی باز» تماما در یک فضای برفی و کوهستانی فیلمبرداری شده و فیلم جذاب، شاد و روشنی است. در اصل فیلمی است که برعکس خیلی از فیلم‌های ژانر کودک در دنیا می‌بینیم که بچه‌ها را خیلی بدبخت و سیاه نشان می‌دهد. این فیلم هم برای مخاطبان کودک و هم مخاطبان بزرگسال جذابیت‌هایی دارد.»

فیلمنامه‌نویس آثار کودک باید شناخت کامل از دنیای کودکان داشته باشد

این کارگردان درباره دلایل ضعف و رکود سینمای کودک در این سال‌ها گفت: «پایه و اساس هر فیلمی فیلمنامه است، اما متاسفانه ما این ضعف را هم در ژانر کودک و هم در سایر ژانرهایمان داریم. یکی از مهم‌ترین مسائل ژانر کودک ما به جامعه‌شناسی کودک برمی‌گردد؛ یعنی یک فیلمنامه‌نویس و فیلمساز کودک وقتی تصویر درستی از جامعه‌شناسی کودک نداشته باشد، به نتیجه مطلوب نمی‌رسد. چون کودک به دنبال تخیل و فانتزی است، به ویژه امروزه که کودکان با اینترنت و تکنولوژی روز سر و کار دارند و خودشان را به روز می‌کنند.»

او در ادامه گفت: «کودک قصه «اسکی باز» هم با وجود اینکه در یکی از دورافتاده‌ترین نقاط ایران زندگی می‌کند کاملا به روز و با کودکان دنیا همسو است. بنابراین یک نویسنده به ویژه نویسنده کودک باید تصویر درستی از جامعه‌شناسی کودک امروز داشته باشد. باید تسلط کامل روی مسائل مربوط به این قشر داشته باشد زیرا دنیای کودکان دنیای متفاوتی است و باید با آنها زندگی کرد و دنیای آنها را شناخت. در صورتی که بسیاری از نویسندگان کودک که برای بچه‌ها می‌نویسند آنها را به درستی نمی‌شناسند و نویسندگان معدودی داریم که از دنیای کودکان شناخت کافی دارند و ما بیشتر از این ناحیه داریم ضربه می‌خوریم که شناخت کافی روی کودکان وجود ندارد.»

بسیاری از بزرگان سینما درباره کودکان فیلم ساخته‌اند

کارگردان فیلم «اسکی باز» ادامه داد: «البته فیلم‌های خوبی هم داریم که اکثر فیلمسازان بزرگ ما همچون عباس کیارستمی، امیر نادری، بهرام بیضایی و … ساخته‌اند. هرچند این فیلم‌ها غالبا درباره کودکان است و مخاطب بزرگسال را در بر می‌گیرد ولی باز هم مشخص است که فیلمساز و نویسنده دنیای کودکان و نوجوانان را خیلی خوب می‌شناسند.»

او همچنین درباره ساخت فیلم‌های ژانر کودک بر اساس قصه‌های فولکلور و ادبیات کهن گفت: «حقیقت این است که ساخت چنین فیلم‌هایی هزینه‌های سنگینی دارد و فیلمسازها و تهیه‌کننده‌هایی که باید، پای کار نمی‌آیند. اگر دقت کنید می‌بینید فیلم‌هایی که در ژانر کودک ساخته شده قصه‌های ساده‌ای است که فیلمساز انتخاب کرده تا بتواند با بودجه اندکی آن را بسازد و به نتیجه برساند. در حال حاضر فیلمسازان سینمای کودک به اندازه‌ای پشتوانه ندارند که بخواهند وارد ساخت کارهای پرهزینه شوند.»

نجفی در پایان بیان کرد: «اخیرا بخش انیمیشن با حمایت‌هایی که شده کمی رونق گرفته، امیدوارم که این حمایت در سینمای کودک هم اتفاق بیفتد تا فیلمسازان بتوانند فیلم‌های خوبی بسازند. سینمای کودک وام گرفته از ادبیات عامه است قطعا پیوند بین ادبیات و سینمای کودک می‌تواند کمک موثری در این حیطه باشد. ما قصه‌های خوبی در ادبیاتمان داریم که به راحتی می‌تواند با مخاطب کودک ارتباط برقرار کند و با ساخت فیلم‌های کودک مبتنی بر این آثار، کودکان می‌توانند شاهد یک فیلم کاملا ملی و در عین حال جذاب باشند.»

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *