در حاشیه جشنواره سلیمانیه

فاطمه معتمدآریا: دلم می‌خواهد نقش یک شخصیت کُرد را بازی کنم

فاطمه معتمدآریا: دلم می‌خواهد نقش یک شخصیت کُرد را بازی کنم
فاطمه معتمدآریا بازیگر سرشناس سینمای ایران گفت: «خیلی خیلی دلم می‌خواهد نقش یک شخصیت کُرد را بازی کنم. تحقیقاتی در این زمینه انجام دادم و چیزهایی هم از یک شخصیت زن مبارز حلبچه‌ای در اقلیم کردستان دستگیرم شد. خیلی دوست دارم تحقیقاتی که دوستانم در اینجا بر روی آن کار کرده‌اند را ببینم و شاید بتوانیم از دل آن، یک فیلمنامه فیلم سینمایی و یا یک سریال خوب دربیاوریم.»

به گزارش فیلم‌نت نیوز، فاطمه معتمدآریا بازیگر سرشناس سینمای ایران درباره سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» Slemani گفت: «برای من ملت کُرد، کردستان و مناطق کُردنشین اهمیت و خاصیت ویژه‌ای دارد و آن هم، گیرایی خاکش است که به سادگی به مردمش منتقل شده است. مردمی که اهل شور و عشق و ساز و آواز و رقص هستند و همچنین به جنگجو بودن معروفند که این بخشی از خصلتشان است که با پلیدی بجنگند؛ ولی انسان‌های بسیار فرهیخته، ارزشمند و مهربان هستند و این مهرشان هم به تک تک میهمان‌های جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» منتقل شد و به خصوص به من بیش از دیگران.»

او همچنین گفت: «همانطور که در جریان هستید، سال گذشته به صورت زمینی وارد اقلیم کردستان شدم، موقعی‌که همه مرزهای هوایی عراق بر روی این منطقه، بسته شده بود و بسیاری از میهمان‌های خارجی نتوانستند که در جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» شرکت کنند. وقتی از من پرسیدند که شما حضور خواهید داشت؟ من هم در جواب گفتم که هر جوری که شده، حتماً به جشنواره می‌آیم، به صورت زمینی آمدم و به لطف مسئولان جشنواره، به شکل خیلی محافظت شده توانستم به سلیمانیه برسم و فکر کردم که جهان ما به همین سادگی و به یک تصمیم ساده بسته است که بخواهیم کاری را انجام دهیم. آمدم و بیش از هر جشنواره دیگری در جهان از بودنم در جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» لذت بردم.»

از شهر حلبچه بازدید کردیم

این بازیگر باتجربه سینمای ایران در ادامه سخنانش اظهار کرد: «امسال عادی‌تر و معمولی‌تر به جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» آمدم و خیلی میهمان‌های بیشتری و اتفاقات مهمتری در اینجا دیدم. صحبت‌های فوق‌العاده‌ای در مورد ادبیات کُرد و اتفاقاتی که در اقلیم کردستان می‌افتد را شنیدم و به‌خوبی حس کردم. در مدت اقامتم در اقلیم کردستان، از شهر حلبچه و چندین مکان تاریخی نیز بازدید کردیم و همه اینها مزید بر جاذبه‌هایی بود که در جشنواره وجود داشت.»

اکثر فیلم‌ها محصول سال 2018 و از جشنواره‌های مهم دنیا آمده بود

او افزود: «امسال کاتالوگ جشنواره را که نگاه می‌کردیم اکثر فیلم‌ها محصول سال 2018 بود و بیشتر آنها از جشنواره‌های مهم دنیا آمده بود و تعداد کثیری از میهمان‌ها هم از سینماگران جوان مناطق مختلف کردستان بودند.»

فاطمه معتمدآریا جشنواره

از «ونیز» کهن‌ترین جشنواره دنیا به «سلیمانیه» یکی از جوانترین جشنواره‌ها آمدم

داور بخش «افق‌ها»ی هفتاد و پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «ونیز» در کشور ایتالیا گفت: «خیلی خوشحالم از جشنواره بین‌المللی فیلم «ونیز» که کهن‌ترین جشنواره دنیاست به جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» یکی از جوانترین جشنواره‌های دنیا آمدم؛ در حقیقت سینما همه مرزها و فاصله‌ها را از بین می‌برد. وقتی‌که جایی حضور داشته باشید که همراه با نمایش فیلم‌ها، سینماگرها هم در آنجا حضور داشته باشند و بحث و گفت‌وگو باشد؛ دیگر فرقی نمی‌کند کجای دنیاست، ونیز هستی یا در سلیمانیه یا در ایران یا در سیدنی و یا هر جای دیگری در دنیا. مهم این است که فصل مشترکی بین خانواده سینما وجود دارد و آن هم فیلم، فرهنگ و هنر سینما است، که این خانواده را دور هم جمع می‌کند و نگه می‌دارد. گاهی اوقات مثل کولی‌ها از یک جایی به جای دیگر کوچ می‌کنند؛ یک موقعی کوهستانی و سخت است و عبور کردن از آن مشکل و یک موقعی هم که دشت است و آدم را برای پرواز به شوق می‌آورد.»

کردستان اقلیم خارق‌العاده‌ای است

او درباره حضور در اقلیم کردستان گفت: «اگر به شما بگویم که من از روزی که امسال به اقلیم کردستان آمدم؛ دلم نمی‌خواست از آن بیرون بروم، شاید باور نکنید. به همین دلیل، کنکاش مجددی در ادبیات کردستان می‌کنم و با دوستان هنرمند کُردی که در این منطقه حضور دارند، صحبت کردیم که اگر بشود در اینجا کار مشترکی انجام بدهیم و من یک دلیل منطقی داشته باشم که زمان طولانی در اقلیم کردستان بمانم. مناطق مختلف کردستان، اقلیم خارق‌العاده‌ای است. اینجا پر از جاذبه است. هر چند که خیلی بی‌مهری بر آن روا داشته شده است؛ ولی اینقدر گرما، انرژی خوب و سخت‌کوشی در آن وجود دارد که شاید این سخت‌کوشی کردها باعث می‌شود که آدم در مقابلشان احساس ضعف کند.»

سلیمانیه سراسر شعور و دانش است

معتمدآریا افزود: «به نظرم جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» در جایی برگزار می‌شود که سراسر از شعور و دانش هستند و بسیار هنرمندان ارزشمندی دارد که به خاطر حُجبی که دارند در منطقه خودشان باقی مانده‌اند. در این جشنواره، بیشتر فیلم‌های کُردی از ساخته‌های سینماگران کُرد را دیدم، به دلیل اینکه خیلی از فیلم‌ها را در جشنواره‌های دیگر دنیا دیده بودم. این فیلم‌های کُردی موضوعات خیلی خوبی داشتند، البته اکثر آنها هم جایزه گرفتند، ولی به تجربیات بیشتری احتیاج دارند.»

خیلی خیلی دلم می‌خواهد نقش یک شخصیت کُرد را بازی کنم

بازیگر فیلم سینمایی «روسری آبی» در مورد پروژه جدید همکاری در کردستان گفت: «متأسفانه یک پروژه و تحقیق کُردی نیمه‌کاره باقی ماند و ما یک هفته فیلمبرداری کردیم و تعطیل شد؛ موضوع آن در مورد زنان شیمیایی سردشت بود، قصه یک نفر و ماجراهای مختلفی که بر اثر بمباران شیمیایی بوجود آمده بود. متأسفانه این پروژه متوقف شد و من مزه یک کار دلنشین در کردستان را از دست دادم. خیلی خیلی دلم می‌خواهد نقش یک شخصیت کُرد را بازی کنم. تحقیقاتی در این زمینه انجام دادم و چیزهایی هم از یک شخصیت زن مبارز حلبچه‌ای در اقلیم کردستان دستگیرم شد. خیلی دوست دارم تحقیقاتی که دوستانم در اینجا بر روی آن کار کرده‌اند را ببینم و شاید بتوانیم از دل آن، یک فیلمنامه فیلم سینمایی و یا یک سریال خوب دربیاوریم.»

جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» جوان و پرانرژی است

او درباره اهمیت برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» در منطقه خاورمیانه گفت: «در این منطقه، جشنواره جهانی فجر برگزار می‌شود که قدمت خیلی خوبی دارد و آن هم 36 سال تجربه برگزاری جشنواره است؛ از آن طرف، جشنواره بین‌المللی فیلم «آنتالیا» در ترکیه برگزار می‌شود که ارتباطات بین‌المللی گسترده‌ای دارد و از این طرف هم جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه»، که جوان و پرانرژی است و به نظرم اگر از تجربیات جشنواره‌های دیگر استفاده کند برای پر بار بودن آن بهتر خواهد بود.»

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *