در گفت‌وگوی اختصاصی با فیلم‌نت نیوز؛

غلامرضا فرجی: تصمیمات کمیته انضباطی اجحاف در حق سینمادار و مخاطب است

غلامرضا فرجی: تصمیمات کمیته انضباطی اجحاف در حق سینمادار و مخاطب است
غلامرضا فرجی سخنگوی شورای صنفی نمایش در پی انتشار بیانیه انجمن سینماداران ایران در اعتراض به تصمیمات کمیته انضباطی اکران، درباره دلایل این اعتراض توضیح داد.

غلامرضا فرجی سخنگوی شورای صنفی نمایش در گفت‌وگو با خبرنگار فیلم‌نت نیوز درباره نامه اعتراضی سینماداران به کمیته انضباطی اکران گفت: «ما مراتب اعتراضمان را به نحوه و شرایط اکرانی که کمیته انضباطی از سینماداران می‌خواهد به محمدمهدی حیدریان به صورت شفاهی ابلاغ کردیم اما هیچ ترتیب اثری داده نشد و گفتند که کتبی درخواست خود را ارائه دهید، اما بعد از ارسال نامه به رئیس سازمان سینمایی باز هم هیچ ترتیب اثری نسبت به شرایط اکران داده نشده است.»

او درباره موضوع مورد بحث بین سینماداران با کمیته انضباطی اکران گفت: «دوستان می‌گویند بین فیلم پرفروش و کم‌فروش نباید تفاوتی قائل شد و باید به همه فیلم‌ها به صورت یکسان سالن داده شود. مگر می‌شود یک فیلم مخاطب نداشته باشد و ما به زور مخاطبان را مجبور به دیدن آن کنیم! به عنوان مثال می‌گویند اگر یک فیلم پرمخاطب روزی 5 سالن و سانس در سینما کورش دارد، یک فیلم بدون مخاطب هم باید 5 سانس داشته باشد؛ آنها معتقدند اینکه مردم چه فیلمی را دوست دارند به سینمادار ربطی ندارد در حالی که ما بر اساس تقاضای مخاطبان سالن‌ها را به فیلم‌ها اختصاص می‌دهیم. این دوستان اصرار دارند که اگر حتی سالن خالی هم هست باید فیلم نمایش داده شود. مگر می‌شود مخاطب یک فیلم دیگر را پشت درب سالن سینما نگه داشت و فلان فیلم را بدون مخاطب اکران کرد؟!»

فرجی ادامه داد: «هیچ یک از سینماداران عضو کمیته انضباطی اکران نیستند، سید ضیا هاشمی از طرف محمدمهدی حیدریان به عنوان رئیس این کمیته انتخاب شده و او نیز اعضا را انتخاب کرده و با سینماداران هیچ جلسه و هماهنگی نداشته است. بنابراین طبیعی است که سینماداران این کمیته را به رسمیت نمی‌شناسند چون برای اکران هر فیلم دو طرف در قرارداد وجود دارد، یکی پخش‌کننده فیلم و دیگری سینمادار است و اصلا حضور شخص سوم در قرارداد قانونی نیست.»

سخنگوی شورای صنفی نمایش بیان کرد: «نمی‌توان به زور برای برخی فیلم‌ها مخاطب آورد. مردم هر فیلمی که خودشان دوست داشته باشند در سینما می‌بینند. تعیین‌کننده بد یا خوب بودن و استقبال و عدم استقبال از فیلم‌ها سینماداران نیستند، خود مخاطبان فیلم مورد علاقه‌شان را انتخاب می‌کنند.»

او در پایان اظهار کرد: «اینکه از سینماداران به بهانه عدالت بخواهیم که فیلم‌ها را بدون مخاطب و با سالن خالی اکران کنند و از طرف دیگر فیلم دیگری که مخاطب دارد سانس ویژه نداشته باشد و با تعداد سالن محدود اکران شود، اجحاف در حق سینماداران، صاحبان آثار و مخاطبان است.»

گفت‌وگو از احمدرضا معراجی

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *