محسن تنابنده در گفت‌وگو با فیلم‌نت نیوز؛

«علی‌البدل» قصه محورتر از «پایتخت» بود، نمی‌خواستیم شکل طنز داشته باشد

«علی‌البدل» قصه محورتر از «پایتخت» بود، نمی‌خواستیم شکل طنز داشته باشد
محسن تنابنده که پس از تجربه موفق مجموعه‌های «پایتخت» نویسندگی و انتخاب بازیگران مجموعه «علی‌البدل» را در نوروز امسال بر عهده داشت از جزئیات شخصیت‌پردازی، شکل‌گیری کاراکترها و محوریت قصه در این مجموعه گفت.

شما در سریال «پایتخت» تجربه موفقی در استفاده از لهجه داشتید و این لهجه به خوبی جای خود را میان مردم باز کرد. چرا در «علی‌البدل» از لهجه صرف‌نطر کردید؟

به دلیل اعتراض‌هایی که هربار از سوی مردم مناطق مختلف در رابطه با لهجه‌ها در فیلم‌ها و سریال‌ها صورت گرفته، به طور کلی یک ترسی در گروه‌های سازنده این گونه آثار ایجاد شده است. در رابطه با سریال علی‌البدل علاوه بر این ترس دلایل دیگری نیز وجود داشت. به عنوان مثال یکی از این دلایل تعدد بازیگران بود. هیچ‌کدام از بازیگران این سریال متعلق به آن منطقه نبودند و به همین دلیل ایجاد یک لهجه فراگیر برای همه بازیگران کار سختی بود. یکی دیگر از دلایل زمان کمی است که تلویزیون در اختیار سازندگان مجموعه‌ها برای تولید قرار می‌دهد. به دلیل اینکه می‌خواستیم کار یک‌دست  و قابل قبولی ارائه دهیم، این فرصت کم و تعدد بازیگران باعث شد که از لهجه صرف‌نظر کنیم.

از سوی دیگر به دلیل اینکه ما در این مجموعه یک فضای تقریبا سیاسی و اجتماعی و یک بخش‌های اعتراضی داشتیم شاید اگر با لهجه همدانی یا هر لهجه خاص دیگری صحبت می‌شد مشکلات زیادی را برای عوامل سریال ایجاد می‌کرد و از قسمت سوم جلوی پخش آن گرفته می‌شد.

طبیعی است وقتی ما می‌دانیم که پشتوانه‌ای نداریم و از جایی حمایت نمی‌شویم مخصوصا در چنین شرایطی از طرف سازمان صدا و سیما اصلا مورد حمایت قرار نمی‌گیریم طبیعی است که سعی می‌کنیم کار کم خطرتری انجام دهیم، ضمن اینکه حتی اگر بخواهیم هم اجازه انجام چنین کاری را نداریم.

«ایران برگر» هم محتوای سیاسی داشت اما لهجه و منطقه زندگی در این فیلم نقش پررنگی داشت. در آنجا از واکنش‌ها و عواقب کار نترسیدید؟

بحث سینما با تلویزیون فرق دارد. ایران برگر از طرفی یک فیلم سینمایی بود و طبیعتا فضای سینما و مخاطبش با تلویزیون بسیار متفاوت است. از طرف دیگر در آنجا تعداد بازیگران خیلی کمتر از علی‌البدل بود کارگردان، تهیه‌کننده و خیلی از عوامل خودشان از اهالی استان لرستان بودند، ضمن اینکه زمان تولید یک پروژه سینمایی خیلی کوتاه‌تر از سریال است و زمان کافی در اختیار عوامل برای کار کردن روی لهجه‌ها وجود دارد، از طرفی تعداد دیالوگ‌ها خیلی کمتر از یک سریال است و به سادگی می‌توان روی لهجه‌ها کار کرد. ضمن اینکه کسانی در ایران برگر بازی کرده بودند که همگی این استطاعت و توانایی را داشتند.

علاوه بر لهجه در «ایران برگر» و «پایتخت» شوخی‌هایی وجود داشت که مدت‌ها در ذهن مردم باقی مانده و مرتبا در زندگی روزمره خود آن را تکرار کرده‌اند به گونه‌ای که برخی از انها همچنان ادامه دارد. چرا در «علی‌البدل» از این شوخی‌ها و در واقع تکیه کلام‌ها استفاده نکردید؟

به نظرم دلیلی نداشت که این کار را انجام دهیم. هر کاری سر و شکل و لحن خودش را دارد. بدترین چیز این است که ما با توقع و ذهنیت یک کار به سراغ کار دیگر می‌رویم. این یک کار دیگر است که با لحن و شکل و شمایل خاص خودش ساخته شده و هیچ ربطی ندارد که این کار هم بخواهد به اندازه آن کارها مردم را بخنداند و اصلا قصد چنین کاری را هم نداشتیم که علی‌البدل شکل طنز داشته باشد.

علی‌البدل قصه محورتر بود در حالی که کارهایی مثل پایتخت ضمن قصه فراگیری که دارند لحظه‌محورتر هم هستند اما علی‌البدل کمتر اینگونه بود.

انتخاب بازیگران به چه صورت انجام شد؟

در تمام کارهایی که من با آقای مقدم انجام داده‌ام معمولا این بخش به من سپرده می‌شود و بحث انتخاب بازیگران و بازیگردانی تمام و کمال در اختیار من است و این به واسطه لطف و اعتمادی است که به من دارد. من هم سعی می‌کنم بر اساس قصه و آنچه که قصه می‌طلبد ترکیب بازیگران را انتخاب کنم.

یعنی شخصیت‌های قصه «علی‌البدل» را بر اساس افراد ننوشتید؟

نه. قصه نوشته شده بود ولی طبیعی است که وقتی فیلمنامه کامل نوشته نشده، از یک جایی که بازیگران انتخاب می‌شوند می‌توان از ویژگی‌های آنها نیز استفاده کرد و بر اساس ویژگی‌های آنها ادامه فیلمنامه نوشته شود. وقتی بازیگر انتخاب می‌شود بر اساس استطاعت و توانایی که آن بازیگر دارد تغییراتی در فیلمنامه ایجاد شده و قصه و شخصیت مورد نظر با در نظر گرفتن این توانایی‌ها و در جهت فیلمنامه پیش می‌رود.

از حضور بازیگرانی مثل مهدی هاشمی و مهدی فخیم‌زاده بگویید. تجربه کار کردن با آنها چطور بود؟

هر دو آنها بازگیارن بسیار حرفه‌ای هستند و هیچ‌وقت ترکیب این دو نفر را در کنار هم ندیده بودیم و این نکته برای من بسیار جذاب بود. ضمن اینکه خان باید اتوریته‌ای می‌داشت که هر دو این بزرگواران این اتوریته را داشتند. ضمن اینکه کیفیت بازیگری و تضادی که نسبت به هم دارند یعنی آن جدیتی که آقای فخیم زاده داشته برای ایفای نقش یکی از خان‌ها و جدیت همراه با شوخی که آقای هاشمی داشت برای نقش خان دیگر مناسب بود.

فکر می‌کنید چقدر موضوع و محوریت داستان در «علی‌البدل» به مشکلات و دغدغه‌های مردم پرداخته است؟

من فکر می‌کنم که شاید یک بخش زیادی از اوضاع تلویزیونمان به غیر از بخش سیاست‌گذاری برمی‌گردد به بخش گروه هنرمندانی که کارها را تولید می‌کنند. متاسفانه ما کمی تنبلی می‌کنیم و شاید فضاهای متفاوتی را تجربه نمی‌کنیم و کارها به لحاظ رویدادها، جنس بازی‌ها و نوع بازیگران و قصه خیلی شباهت پیدا کرده به هم و باید این جسارت را داشته باشیم و بتوانیم فضاها و اتمسفرهای دیگری را هم تجربه کرده و تنوع بیشتری در سبد نمایشی تلویزیون داشته باشیم.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *