در گفت‌وگو با فیلم‌نت نیوز:

علیرام نورایی: «یتیم خانه ایران» برای مردم ایران ساخته شده است

علیرام نورایی: «یتیم خانه ایران» برای مردم ایران ساخته شده است
علیرام نورایی بازیگر فیلم سینمایی «یتیم خانه ایران» ساخته ابوالقاسم طالبی درباره نقشش در این فیلم و کارهای جدیدی که در سینما و تلویزیون دارد، توضیح داد. فیلم سینمایی «یتیم خانه ایران» از سایت فیلم نت (filmnet.ir) به صورت قانونی قابل دانلود است.

علیرام نورایی بازیگر سینما و تلویزیون در گفت‌وگو با خبرنگار فیلم‌نت نیوز در مورد نقش خود و داستان فیلم یتیم‌خانه ایران در گفت‌وگو با خبرنگار فیلم‌نت نیوز گفت: «داستان فیلم «یتیم خانه ایران» قصه‌ای است که تا به حال از آن غافل بودیم و طی سال‌های تحصیل هم در کتاب‌های تاریخ هیچ اشاره گذرایی به آن نشده است. هنگامی که فیلم‌نامه را خواندم شوکه شدم از این که چطور ممکن است چنین اتفاقی در این ابعاد گسترده افتاده باشد و مردم مملکت بعد از گذشت یک یا دو نسل و حدود صد سال از آن بی‌خبر بمانند و همین امر مرا شگفت‌زده کرد.»

او ادامه داد: «سینمای قهرمان‌محور هم برای مخاطبان و هم برای بازیگران همیشه جذاب و دوست داشتنی است. من نقش قهرمانی را بازی می‌کردم که برای مردمش می‌ایستد و به گونه‌ای جان‌فشانی می‌کند و تمثیلش برایم جذاب بود؛ ضمن اینکه به کارهای تاریخی هم علاقه‌مندم خصوصا اگر اکشن هم باشد.»

بازیگر سریال پرطرفدار ماتادور افزود: «خوشبختانه فیلم «یتیم خانه ایران» در شبکه خانگی به تکثیر دوم رسیده و بر خلاف آن بی‌مهری‌ای که در زمان اکران فیلم شد و تعداد سالن‌های اندکی که به فیلم اختصاص داده شد و تبلیغاتی که صورت گرفت، خوشبختانه مردم در شبکه خانگی فیلم را دیدند و مورد استقبال واقع شده است. یک فیلم خوب که برایش زحمت زیادی کشیده شده بود؛ جدا از این که خودم در این کار حضور داشتم شاهد بودم که همکارانم ماه‌ها برایش زحمت کشیدند. خود آقای طالبی سال‌ها تحقیق و نگارش داشتند، به نظرم این رفتاری که در سینما داشتند در خور این فیلم نبود.»

نورایی ادامه داد: «فیلم «یتیم خانه ایران» فیلمی است که با این عظمت برای تاریخ یک ملت ساخته شده و برای رو کردن دست استکباری که همه در موردش شعار می‌دهند و حرف می‌زنند. وقتی یک فیلمی در این باره ساخته می‌شود و قضیه عدم حمایت در اکران پیش می‌آید تعجب‌برانگیز است. فیلم‌هایی که همزمان اکران شده بودند هر کدام بیش از ۱۰۰ سالن برای اکران در اختیار داشتند ولی برای این چنین فیلمی با این حجم زحمت و ۸ ماه کار طاقت فرسا، ۲۰ تا ۲۴ سالن علامت سوال را پررنگ‌تر می‌کند.»

او ادامه داد: «به هر حال از آن زمان عبور کردیم و خدا را شکر می‌کنم که استقبال مردم در شبکه نمایش خانگی از این فیلم فوق‌العاده بود و با توجه به آماری که جسته و گریخته دارم، هم دانلود حلالش در سایت‌هایی که اعلام شده رقم چشمگیری بوده و هم اطلاع دارم که فیلم «یتیم خانه ایران» به تکثیر دوم رسیده که این موضوع باعث افتخار است.»

دزدی فقط از دیوار خانه مردم بالارفتن نیست

نورایی افزود: «فیلم «یتیم خانه ایران» برای مردم ایران ساخته شده و مطمئنا از طرف آقای طالبی و دست‌اندرکاران رده بالای این فیلم هدف دیگری برایش وجود نداشته است. خوشحالم که به این هدف رسیدند و مردم فیلم را دیدند.»

او در مورد دانلود حلال فیلم‌ها گفت: «دزدی فقط از دیوار خانه مردم بالارفتن نیست. متاسفانه با اتفاقی که برای سریال آسپرین افتاد خدا را شکر می‌کنم که تمهیداتی اندیشیده شده و امیدوارم که سفت و سخت‌تر برخورد شود تا بلایی که بر سر «آسپرین» آمد تکرار نشود. برخورد با سایت‌هایی که دقیقا همان روزی که یک محصول فرهنگی اعم از فیلم یا موسیقی عرضه می‌شود و جمعی برایش زحمت کشیده‌اند و سرمایه‌شان را برای این کار گذاشته‌اند، آن محصول را برای تبلیغات به صورت رایگان بر روی سایت یا کانال خود قرار می‌دهند کار سختی نیست؛ البته کار مردم هم صحیح نیست که این اتفاق را رقم می‌زنند و من واقعا اسم این کار را دزدی می‌گذارم.»

بازیگر «یتیم خانه ایران» گفت: «امیدوارم که برخوردهای جدی با افرادی که ادمین این سایت‌ها هستند صورت بگیرد و جریمه‌های سنگین برایشان در نظر گرفته شود و به مراجع قضایی معرفی شوند. دست کم پشت هر سایتی یک نفر هست که مسئول آن سایت است و با توجه به امکاناتی که فضای مجازی در اختیار پلیس مخصوص این کار قرار می‌دهد، فکر می‌کنم که قابل شناسایی و پی‌گیری باشند. امیدوارم اتفاقاتی که برای سریال «آسپرین» افتاد و باعث شد که ساخت فصل دوم این سریال به تعویق بیفتد برای هیچ کار فرهنگی دیگری در این مملکت اتفاق رخ ندهد.»

او در ادامه بیان کرد: ««آسپرین» سریال موفقی بود و هنوز هم مخاطبان پی‌گیر فصل دوم این سریال هستند. این پی‌گیری نشان‌دهنده آن است که مردم «آسپرین» را دوست داشتند و منتظر فصل دوم آن هستند. من و عوامل سازنده فوق‌العاده فیدبک‌های خوبی گرفتیم ولی اشکال از پخش بود و سیاست پخش سیاست مشکل‌داری بود. اتفاق‌های دانلود غیرمجازش پی‌گیری نشد و رها شد و خودشان هم سایتی را برای دانلود نکردند. من در پیج خودم یک ویدئو گذاشتم و سایتی را برای دانلود فیلم «یتیم خانه ایران» معرفی کردم. دوستان همه در اینستاگرام گفتند که ما فیلم را دانلود کردیم و دیدیم. وقتی سایتی باشد مطمئنا مردم هم مایل نیستند که برای دیدن یک فیلم خودشان را مدیون کنند.»

مردم آثار مورد نظر خود را از سایت‌های قانونی دانلود کنند

او ادامه داد: «وقتی سایت معتبری در دسترس نباشد، مردم بعد از جست‌وجو در گوگل فیلم مورد نظر خود را از اولین سایت دانلود می‌کنند و شاید در آن لحظه چشمشان را روی اتفاقی که واقعا به نظرم دزدی و کار اشتباهی است، ببندند و به فرهنگ مملکت‌مان و کسانی که سرمایه‌شان را در این کار قرار می‌دهند ضربه می‌زنند، البته خوشبختانه سایت‌های قانونی برای دانلود فیلم‌ها و سریال‌ها وجود دارد که امیدوارم مردم بیشتر با این سایت‌ها آشنا شوند و آثار مورد نظر خودشان را از این طریق تهیه کنند.»

نورایی اظهار کرد: «وجود سایت‌هایی مثل فیلم نت که آثار سینمایی را به صورت قانونی و مجوزدار و به صورت حلال برای کسانی که حلال و حرام برایشان مهم است، ارائه می‌دهند، اتفاق خوبی است و در کنار آن باید برخورد شدید با کسانی که این دزدی فرهنگی را در سایت خود قرار می‌دهند صورت گیرد.»

بازیگر فیلم جنجالی فیلم قلاده‌های طلا در شرح کارهای جدیدش گفت: «در حال حاضر مشغول بازی در سریالی به کارگردانی بهرام بهرامیان هستم که یک سریال تاریخی و مربوط به زمان قاجار و بسیار پر بازیگر و پر لوکیشن با قسمت‌های طولانی است. بیتا فرهی، پوریا پورسرخ، رضا یزدانی، سیما تیرانداز، مهدی دهقان‌نسب و مهدی سلوکی همکاران من در این سریال هستند و نقش من شخصیتی است که مقطعی از داستان به عنوان قهرمان وارد می‌شود. اجازه بدهید خیلی در مورد سریال صحبت نکنم تا برای مخاطبان جذابیت داشته باشد. ماه دوم و سوم کار است و ماه‌های زیادی برای ساخت پیش رو داریم. فیلمنامه سریال ۵۰ قسمتی و یک کار تاریخی و بسیار سخت است.»

او گفت: « همچنین امسال یک فیلم سینمایی بنام امپراطور جهنم به کارگردانی پرویز شیخ‌طادی را دارم که امیدوارم در جشنواره حضور داشته باشد. قرار بود سال گذشته این اتفاق بیفتد و بنا به دلایلی حضور نداشت و جنجالی هم به همین دلیل به پا شد. امیدوارم این اتفاق امسال و بدون جنجال رخ دهد.»

گفت‌گو از احمدرضا معراجی

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *