در گفت‌وگوی اختصاصی با فیلم‌نت نیوز:

نظام‌دوست: نادیده گرفتن فیلمسازان جوان تصمیم تلخی بود

نظام‌دوست: نادیده گرفتن فیلمسازان جوان تصمیم تلخی بود
عباس نظام‌دوست کارگردان فیلم سینمایی «گرگ بازی» که فیلمش برای حضور در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر پذیرفته نشده است نادیده گرفتن فیلمسازان جوان از سوی هیات انتخاب این دوره از جشنواره را تصمیمی تلخ و غم‌انگیز دانست.

عباس نظام‌دوست کارگردان فیلم «گرگ بازی» در گفت‌وگو با خبرنگار فیلم‌نت نیوز و در مورد عدم انتخاب فیلمش از سوی هیات انتخاب این دوره از جشنواره فیلم فجر گفت: «انتخاب نشدن فیلم «گرگ بازی» سلیقه هیات انتخاب بوده و برنامه‌ریزی برای اینکه این فیلم در جشنواره حضور نداشته باشد وجود ندارد.»

او اظهار کرد: «در جشنواره امسال سلیقه هیات انتخاب خیلی بهم نزدیک بوده، افراد حاضر در هیات انتخاب به سینمای بدنه ایران تعلق دارند و سلیقه آنها انتخاب فیلم‌های حاضر در جشنواره بوده است؛ فیلم‌هایی که تجربی و خاص بوده‌اند در انتخاب این دوستان جایی نداشتند.»

نظام‌دوست ادامه داد: «در جشنواره فیلم فجر یک سری از فیلمسازان هستند که همیشه باید حضور داشته باشند و هر هیات انتخاب و هر گروهی که در جشنواره باشند، فرقی برای آنها ندارد و آنها در هر صورت در جشنواره حضور دارند. به غیر از فیلم‌های این سینماگران فیلم‌هایی که انتخاب شده بیشتر دفاع مقدسی، رئال اجتماعی و کمدی بوده است.»

او افزود: «به گفته اعضای هیات انتخاب فیلم فجر امسال ۴ فیلم دفاع مقدسی و ۲ فیلم کمدی که فیلم اولی هستند در جشنواره حضور دارند و بقیه فیلم‌ها هم رئال اجتماعی هستند. البته فیلم‌هایی در مورد جنگ و داعش هم در جشنواره حضور دارند که تعداد این آثار را به بیش از ۴ فیلم می‌رساند.»

نظام‌دوست ضمن ادای احترام به شهدای جنگ تحمیلی و سینمای دفاع مقدس گفت: «دفاع مقدس و جنگ ۸ ساله ما با عراق برای من ارزش بسیار زیادی دارد، اما جشنواره فجر امسال فقط در ژانر کمدی، دفاع مقدس و اجتماعی فیلم پذیرفته و بقیه ژانرها از حضور در جشنواره محروم شده‌اند. جشنواره فیلم فجر امسال از کلیات سینمای ایران خالی است و بیشترین فشار در این میان به فیلمسازان فیلم اولی وارد شد که فیلم‌هایشان از دید هیات انتخاب دور مانده است.»

کارگردان فیلم «گرگ بازی» ادامه داد: «ما همه با هم در این سینما همکار هستیم و من اطلاع داشتم که خیلی از فیلم‌ها حتی تصویربرداریشان به اتمام نرسیده بود، اما در لیست فجر حضور داشتند. فیلمی که فیلمبرداری آن در خارج از کشور دنبال می‌شد اما باید در جشنواره حضور می‌داشت. یک سری از فیلم‌ها چه به اتمام رسیده بودند یا نه قرار بود که در جشنواره باشند.»

او در مورد زمان تحویل فیلمش به دبیرخانه جشنواره فیلم فجر گفت: «فیلم «گرگ بازی» ۳۰ آبان ماه تحویل جشنواره شد، یعنی من یک ماه زودتر از پایان مهلت ارسال فیلم‌ها، فیلمم را تحویل دبیرخانه جشنواره داده بودم.»

نظام‌دوست ضمن اعتراض به حذف بخش نگاه نو از جشنواره فیلم فجر امسال ادامه داد: «سینما در سرتاسر دنیا به پویایی احتیاج دارد و این پویایی را نسل جوان به سینما وارد می‌کند. جوانان فیلمساز با طرح و ایده جدید پویایی را به سینما می‌آورند. وقتی بخش نگاه نو از جشنواره فجر حذف شده یعنی این نگاه و پویایی در سینمای ایران نادیده گرفته شده است. امیدوارم که این طرح فقط امسال در جشنواره فیلم فجر اجرا شود و در سال‌های آینده باز هم شاهد حضور فیلم‌های نسل جوان در جشنواره باشیم. گروه ما یک گروه جوان بود که همه ما کار اول یا دوم خود را تجربه می‌کردیم و این نادیده گرفته شدن بر روحیه ما تاثیر منفی گذاشته است.»

او در پایان بیان کرد: «کسانی که ۱۰ میلیارد بودجه برای فیلم می‌گیرند حضور در جشنواره و دیده شدن برایشان اهمیتی نخواهد داشت چون قطعا اکران خوب و در فصل خوب خواهند داشت، اما فیلم‌هایی مثل «گرگ بازی» به سختی پول تهیه کرده، به سختی فیلم می‌سازند و به سختی پروانه نمایش می‌گیرند. این نوع فیلم‌ها هستند که احتیاج به دیده شدن دارند و باید در جشنواره فجر حضور داشته باشند.»

این کارگردان جوان ادامه داد: «دستاورد جشنواره دیده شدن فیلمسازان جوانی مثل من است در غیر اینصورت فیلمسازی که ۲۰ فیلم ساخته و در جشنواره‌های سال‌های گذشته حضور داشته چه دستاوردی برای سینما خواهد داشت. او خود را در گذشته ثابت کرده است. فیلمسازانی که همگی استاد من بودند و در کنار آنها کارگردانی را یاد گرفته‌ام و فیلم‌ها و دستاوردهای آنها را در گذشته سینما شاهد بوده‌ایم احتیاجی به حضور در جشنواره فجر ندارند.»

او تاکید کرد: «جشنواره فجر در این دوره ما فیلمسازان جوان را ندید و این برای من غم‌انگیز بود‌. این تصمیم چه تصمیم هیات انتخاب و چه سیاست خود جشنواره بوده، تصمیم بسیار تلخی بود. اگر به فیلم‌هایی که بیرون از جشنواره مانده‌اند نگاهی بیندازیم خواهیم دید که همگی جزو جریان تازه سینما هستند و تفکر و تخیل جدیدی در سینما دارند.»

گفت‌وگو از احمدرضا معراجی

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *