در گفت‌وگوی ویدئویی با فیلم‌نت نیوز؛

کارگردان «گرگ بازی»: سینما به دو ژانر کمدی و جنگی خلاصه نمی‌شود

کارگردان «گرگ بازی»: سینما به دو ژانر کمدی و جنگی خلاصه نمی‌شود

عباس نظام‌دوست کارگردان فیلم «گرگ بازی» در گفت‌وگو با خبرنگار فیلم‌نت نیوز درباره ساخت این فیلم گفت: «من هم همانند دیگر کارگردان‌های فیلم اولی مشکلاتی را داشتم تا بتوانم اولین فیلم بلند سینمایی خودم را بسازم. پیدا کردن سرمایه‌گذار برای ساخت فیلم «گرگ بازی» یک سال به طول انجامید.»

او ادامه داد: «تمامی بازیگران فیلم «گرگ بازی» از دوستان من هستند و کمک زیادی به من کردند تا این فیلم ساخته شود. هیچکدام از بازیگران و عوامل این فیلم دستمزد زیادی دریافت نکردند و «گرگ بازی» با تعامل این دوستان ساخته شده است. دستمزدها بیشتر شبیه هدیه بود و این دوستان لطف کردند و ما ۳ ماه در کنار یکدیگر همانند یک خانواده زندگی کردیم.»

نظام‌دوست درباره کار جدیدش گفت: «فعلا فقط در حد نوشتن فیلمنامه مشغول به کار هستم و قصد ساختن فیلم دیگری را ندارم.»

او درباره نوع روایت و قصه متفاوت فیلم «گرگ بازی» اظهار کرد: «مخاطبان عادت کرده‌اند که داستان فیلم در سینما تمام شود، اما فیلم «گرگ بازی» اینگونه نیست و از شروع ساخت فیلم می‌دانستیم که چه هدفی را از ساخت این فیلم دنبال می‌کنیم.»

این کارگردان جوان درباره استقبال خوب مخاطبان از فیلم «گرگ بازی» گفت: «خوشبختانه تاکنون استقبال خوبی از فیلم «گرگ بازی» شده است و خوشحالم که این اتفاق افتاده و مخاطبان سینمای ایران از این فیلم متفاوت استقبال کرده‌اند.»

این کارگردان فیلم اولی که سال گذشته و به دلیل قوانین جشنواره فیلمش اجازه حضور در بزرگ‌ترین جشنواره سینمای ایران را پیدا نکرد درباره بخش فیلم اولی‌ها در جشنواره فیلم فجر گفت: «کارگردان‌هایی که فیلم‌های اولشان را می‌سازند جایی برای دیده شدن ندارند. از اینکه دوباره فیلم اولی‌ها بخش جداگانه‌ای در جشنواره فیلم فجر دارند خوشحالم. متاسفانه فیلم‌های کارگردانان فیلم اولی یا اکران نمی‌شود، یا سرگروه آزاد و سالن‌های محدود دارند و یا اینکه در گروه هنر و تجربه اکران می‌شود. جشنواره فیلم فجر می‌تواند زمینه دیده شدن این قبیل فیلم‌ها را فراهم کند و حضور در این جشنواره قطعا به اکران بهتر این فیلم‌ها کمک خواهد کرد.»

او درباره ساخت بیش از حد فیلم‌های کمدی و اینکه آیا او هم تمایل به ساخت چنین فیلم‌هایی دارد یا نه، گفت: «فعلا سعی می‌کنم روی اصولی که فکر می‌کنم درست است حرکت کنم و به سمت ساخت فیلم کمدی نخواهم رفت. البته شاید ۵ سال دیگر فیلم کمدی هم ساختم.»

نظام‌دوست ادامه داد: «فیلم کمدی و جنگی هم باید ساخته شود اما نه اینکه تمام فیلم‌های ما کمدی و یا در ژانر جنگ باشد. متاسفانه این نگاه از مسئولین فرهنگی به سینماگران القا می‌شود که باید فیلم‌های کمدی و دفاع مقدسی بسازند. در سال گذشته بخش عمده فیلم‌های حاضر در جشنواره در ژانر کمدی و دفاع مقدس بودند. این سوق دادن سینماگران به سمت ساخت نوع خاصی از فیلم‌ها ذائقه مخاطبان را تغییر خواهد داد. سینما فقط این دو ژانر نیست و دریایی از ژانرها در سینما وجود دارد.»

کارگردان «گرگ بازی» اظهار کرد: «شاید ساخت فیلم‌های کمدی در کوتاه مدت به اقتصاد سینما کمک کند اما در بلند مدت به فرهنگ عمومی و سینما ضربه خواهد زد. متاسفانه کتاب رمان‌ در کشور ۳۰۰ نسخه چاپ می‌شود و فیلم‌های معناگرا و اجتماعی نهایتا صدهزار نفر بیننده دارند و این یک فاجعه فرهنگی است.»

گزارشگر: ندا کوهی

تصویربردار: وحید نجف‌زاده

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *