در گفت‌وگوی اختصاصی با فیلم‌نت نیوز:

طباطبایی‌نژاد: فیلم‌های بلند مستند با عنصر سینمایی بودن رو به افزایش است

طباطبایی‌نژاد: فیلم‌های بلند مستند با عنصر سینمایی بودن رو به افزایش است
محمدمهدی طباطبایی‌نژاد دبیر یازدهمین جشنواره «سینما حقیقت» درباره تفاوت‌های این دوره از جشنواره با دوره‌های پیشین و حضور آثار مستند برتر جشنواره «سینما حقیقت» در سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر گفت.

محمد مهدی طباطبایی‌نژاد دبیر جشنواره سینما حقیقت در گفت‌وگو با خبرنگار فیلم نت نیوز گفت: «جشنواره سینما حقیقت مسیر خوبی را طی 10 دوره گذشته پشت سر گذاشته است و امسال هم در ادامه روند رو به رشد گذشته شرایط متنوع‌تری در فضای بین‌الملل و ملی فراهم کرده است. 228 فیلم در این جشنواره حضور دارند و شرایط بسیار خوبی برای نمایش فیلم‌ها در این دوره فراهم شده است.»

او افزود: «در کنار نمایش فیلم‌ها، کارگاه‌ها و ورک‌شاپ‌های تخصصی داریم که بر ضرورت تولید فیلم مستند در کشور اشاره خواهد داشت. این کارگاه‌ها با حضور کارشناسان برجسته بین‌المللی و اساتید داخلی همزمان با جشنواره برگزار می‌شود. بازار فیلم در کنار بخش‌های دیگر جشنواره فضای مناسبی را برای گفت‌وگو و تعامل بین فیلمسازان و تولیدکنندگان داخلی با عرضه‌کنندگان خارجی فیلم مستند فراهم کرده است.»

طباطبایی‌نژاد ادامه داد: «امسال فیلمسازان پیشکسوت در کنار فیلمسازان جوان در جشنواره حضور دارند. حضور جوانان مستعد و توانمندی که در چند سال اخیر فیلم‌های خوبی از آنها در سینما شاهد بودیم در جشنواره سینماحقیقت باعث رونق جشنواره خواهد شد و فضای رقابتی جشنواره را بیشتر می‌کند. حضور این فیلمسازان شور و نشاط مضاعفی را در جشنواره ایجاد کرده است.»

دبیر یازدهمین جشنواره سینماحقیقت در مورد تفاوت این دوره از جشنواره با دوره‌های گذشته گفت: «امسال تنوع بیشتری در آثار ارائه شده را شاهد هستیم و در بخش بین‌الملل یازده بخش داریم. بهترین فیلم‌های مستند روز دنیا طی 6 ماه توسط دوستان ما جمع‌آوری شده و در جشنواره به نمایش در خواهد آمد. 46 کشور در جشنواره فیلم داشته و 60 میهمان خارجی داشتیم که نسبت به سال گذشته دو برابر بوده است.»

او افزود: «چهره‌های شاخص بین‌المللی، مستندسازان مطرح و مدیران شبکه‌های مستند مطرح دنیا اعم از آرته، زد دی اف، رای ایتالیا و مدیران و برنامه‌ریزان جشنواره‌های مستند معتبر دنیا، مدیران جشنواره شرق، جشنواره دیاماگاتا، توکیو، داکس ترکیه و قازان در این جشنواره حضور دارند. این حضور پررنگ مستندسازان و مدیران مطرح دنیا تفاوت این دوره با دوره‌های گذشته است.»

رییس مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی اظهار کرد: «در بخش ملی فیلم‌های زیر 45 دقیقه در بخش فیلم‌های کوتاه و 45 دقیقه به بالا در بخش فیلم‌های بلند داوری خواهند شد. خبر خوب برای سینمای مستند این است که فیلم‌های بلند مستند با عنصر سینمایی بودن رو به افزایش است، اما متاسفانه گرایش فیلمسازان به ساخت فیلم کوتاه مستند بسیار کم شده است. یکی از دلایل ساخت فیلم‌های سینمایی مستند جشنواره حقیقت و دیگری اکران این فیلم‌ها در گروه هنر و تجربه بوده است. فیلمسازان ما از تولید فیلم مستند به تولید سینمای مستند گرایش پیدا کرده‌اند و این باعث خوشحالی است.»

او در پایان در مورد حضور فیلم‌های منتخب جشنواره سینما حقیقت در جشنواره فجر ملی گفت: «جشنواره فجر جشنواره بزرگ سینمای ایران است و بحث‌هایی مبنی بر اینکه که فیلم‌های مستند چطور در جشنواره حضور داشته باشند، سال‌هاست که مطرح بوده است. امسال 40 فیلم به جشنواره فجر ارائه می‌شود که 10 فیلم انتخاب خواهد شد از بین 10 فیلم 2 فیلم برای سودای سیمرغ حضور خواهند داشت. جشنواره فجر از زاویه اکران به سینمای مستند نگاه می‌کند. 10 فیلم مستند در کورس رقابت حضور دارند که دو فیلم برتر انتخاب شده توسط هیات داوران در جشنواره اکران خواهد شد.»

گفت‌وگو از احمدرضا معراجی

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *