رضا درستکار در گفت‌وگو با فیلم‌نت نیوز:

صد شکر که این آمد و صد حیف که آن رفت

صد شکر که این آمد و صد حیف که آن رفت
در پی برکناری حجت‌الله ایوبی و انتصاب محمدمهدی حیدریان به ریاست سازمان سینمایی، رضا درستکار این تغییر را مثبت ارزیابی کرده و ضمن تقدیر از زحمات ایوبی اظهار امیدواری کرد که حیدریان با توجه به تجربیاتش روزهای خوبی را برای سینمای ایران رقم بزند.

رضا درستکار فیلمساز، نویسنده و منتقد سینما در گفت‌وگو با خبرنگار فیلم‌نت نیوز درباره عملکرد حجت الله ایوبی رئیس سابق سازمان سینمایی گفت: «آمدن و رفتن این دوستان مثل تمام شدن ماه مبارک رمضان و آمدن ماه مبارک شوال است که باید بگوییم صد حیف که آن رفت و هزار شکر که این آمد. آقای ایوبی برای سینما زحمات زیادی کشید اما بزرگ‌ترین ضعفش این بود که افراد داخل سینما را نمی‌شناخت و به حلقه اطرافیان بیش از اندازه میدان داد و با وجود اینکه از جشنواره سال گذشته مشکلات سر باز کرده بود و کاملا روشن بود که باید یک تغییراتی در انتخاب‌هایش ایجاد می‌کرد، اصرار و سماجت بر این داشت که هیچ تغییری در هیچ جایی انجام نشود.»

او ادامه داد: «این روند در مدیریت امروز خریدار ندارد. مدیریت امروز این‌گونه نیست که با فشار آوردن به زیردستانتان و با مچاله شدن افراد زیردست مدیریت موفقی داشته باشید زیرا این افراد در یک جایی کم آورده و دچار فروپاشی و اضمحلال می‌شوند. مدیریت امروز مستلزم رهبری کردن مجموعه و زیرمجموعه است طوری که به جای اینکه به دنبال کسانی باشی که از تو متابعت کنند، باید به دنبال کسانی باشی از تو پیروی کنند، زیرا کسی که رهبری کند، پیرو پیدا می‌کند.»

درستکار اظهار کرد: «مدیریت مدرن امروز یک مدیریت شبیه رهبری است که آقای ایوبی فاقد این ویژگی بود و با فشار به حلقه خودش می‌خواست که هرطور شده با حفظ آنها مشکلات سینما را مرتفع کند و انصافا تا یک حدی هم کارهایی انجام شد. آقای ایوبی علیرغم اینکه مرد بسیار باشخصیت و نازنینی بود، اما در مدیریت سینما با فشار بر نیروهای تولید و نیروهای داخل سینما کار جلو نمی‌رود. اما واقعا باید بگوییم صد شکر که این آمد و صد حیف که آن رفت.»

او تفاوت حیدریان و ایوبی را در این دانست که حیدریان از درون همین سینما آمده است و گفت: «بچه خود سینما است، به هر حال دو سه دهه در فضای سینما بوده و هوای سینما را استنشاق کرده است و در آن فرصتی هم که به عنوان مشاور فرهنگی در وزارت کار فعالیت کردند موجب برکاتی برای سینما شد و اینکه وزیر کار بارها و بارها به پشتیبانی از سینماگران در محافل مختلف حضور به‌هم رساند، به خاظر حضور آقای حیدریان در وزارت کار و به دلیل تاثیری بود که ایشان می‌توانست روی این شخصیت بگذارد و توجه ایشان را به سینما جذب کند.»

این منتقد سینما اندازه حیدریان را بسیار بزرگ دانست و گفت: «اگر ما بگوییم که اندازه آقای ایوبی به اندازه یک کشتی برای سینما بوده، آقای حیدریان به مثابه یک ناو است و می‌تواند فکر های بزرگی برای سینما داشته باشد. البته  زمانی که به عنوان مشاور وزیر ارشاد انتخاب شد، مشخص بود که این فاصله نقل و انتقال را با یک شکل معقول و قابل پذیرش‌تری طی خواهد کرد. به دلیل اینکه او بچه‌های سینما را می‌شناسد، فضای سینما را می‌شناسد و بر آن مسلط است و به دلیل اینکه سردی و گرمی روزگار را چشیده و با مجموعه تجربیاتی که دارد می‌تواند فکر بزرگی برای سینما بکند و امیدوارم که این نوید یک اتفاق خیلی خوبی برای سینما باشد.»

او افزود: «امیدوارم آقای حیدریان که به یاد داشته باشد که ما سینماگران، منتقدان و اهالی رسانه همیشه با خاطره خوش از شادروان سیف‌الله داد یاد می‌کنیم. زیرا سیف‌الله داد هم مردی بود که برای سینما خوب فکر می‌کرد و خوب می‌خواست و خوب بلد بود اجرا کند. همه برای سینما خوب می‌خواهند ولی این مهم است که چه کسی می‌تواند خوب اجرا کند.»

درستکار در ادامه گفت: «من از صمیم دل آرزو می‌کنم که آقای حیدریان بتواند خوب اجرا کند. سینمای ایران به دلیل موقعیت جهانی که پیدا کرده و بعد هم به خاطر نیروهای تولیدی بسیار قوی که در طول این سال‌ها در سینما کشف شده و رشد کرده‌اند، نیازمند یک مدیریت متمایل به رهبری کردن است، به گونه‌ای که آدم‌ها خودشان پیروی کنند و وزارت ارشاد و سازمان سینمایی را منزل خودشان بدانند. امیدوارم این اتفاق برای آقای حیدریان بیفتد و یک بخشی از سینماگران که فراموش شده‌اند و فقط در شفاهی گاهی یادآوری شده‌اند ببه طور جدی مورد توجه قرار بگیرند زیرا یادآوری شفاهی به درد کسی نمی‌خورد.»

او ادامه داد: «سینمای ایران گردش مالی ندارد آقای حیدریان با نکاه بزرگی که دارد می تواند آرامش خاصی را در سینما به‌وجود بیاورد. امیدوارم این اتفاق بیفتد زیرا سینمای ما لیاقتش را دارد.»

این فیلمساز در پایان بیان کرد: «گرفت و گیرهایی از دوره قبل داشتیم که یک بخشی از آن را آقای ایوبی توانست حل کند ولی بخشی از این مشکلات به عنوان مطالبات سینماگرانی که صدای خیلی بلندی هم ندارند، باقی مانده است. امیدوارم آقای حیدریان با آن درایتی که دارند، امید دوباره‌ای را به خانواده و اهالی سینمای شریف ایران بازگردانند.»

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *