کارگردان «چهل کچل» در گفت‌وگوی اختصاصی با فیلم‌نت نیوز از راهکارهای نجات سینمای کودک گفت

آموزش و پرورش باید به داد سینمای کودک برسد

آموزش و پرورش باید به داد سینمای کودک برسد
صادق صادق دقیقی کارگردان فیلم سینمایی «چهل کچل» که این روزها در سی‌امین جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان حضور دارد، مشکلات سینمای کودک و جشنواره را برررسی کرد.

صادق صادق‌دقیقی در گفت‌وگو با فیلم‌نت نیوز درباره فیلم چهل کچل گفت: «فیلم سینمایی «چهل کچل» را اواخر مرداد ماه سال گذشته کلید زدیم، اواسط مهر ماه هم فیلمبرداری تمام شد. تا الان هم درگیر جلوه‌های ویژه آن بودیم چون جلوه‌های ویژه زیادی داشت و باید ساخته می‌شد.»

او اظهار کرد: «من تا به حال فیلم را با مردم ندیده بودم اما خیلی خوشحالم که در جشنواره کودک و نوجوان اصفهان توانستم فیلم را با مردم در سالن سینما ببینم و دیدم که مردم از فیلم راضی بودند و پس از تماشای فیلم خوشحال از سالن سینما بیرون می‌آمدند که این بازخوردهای خوب موجب شد خستگی کار از تنم در برود. ساخت این فیلم برای ما سختی‌های زیادی داشت زیرا کل فیلم باید زیر باران شدید فیلمبرداری می‌شد.»

او درباره داستان فیلمش توضیح داد: ««چهل کچل» یک فولک محلی مازندرانی است ولی در فیلم فقط به این فولک محلی پرداخته نشده است. یک فولکی وجود دارد به نام چهل کچل که بر اساس آن وقتی باران زیاد می‌بارد اگر اسم چهل فرد کچل را پیدا کنند روی کاغذی بنویسند و از یک بلندی آویزان کنند، باران بند می‌آید. این فولک در فیلم مطرح می‌شود اما کل قصه حول آن نمی‌چرخد بلکه یک داستان لایه لایه و تو در تو و پیچیده‌ای دارد که پر از کشمکش و تعلیق است.»

صادق دقیقی ادامه داد: «مردم در زمان دیدن فیلم «چهل کچل» به واسطه لحظات کمدی که دارد، هم می‌خندند، هم گریه می‌کنند و هم با شخصیت‌های آن همذات‌پنداری می‌کنند. فیلمی است که قهرمان دارد و پس از اکران آن در اصفهان من این جمله را از چند نفر از مخاطبان شنیدم که می‌گفتند «خدا را شکر که یک ساعت و نیم‌مان هدر نرفت و حالا می‌توانیم بنشینیم و درباره فیلم فکر کنیم» و این جمله مرا بسیار خوشحال کرد و خیلی برایم مهم بود.»

وی در ادامه درباره راهکارهای رونق سینمای کودک و نوجوان گفت: «یک عامل بسیار مهم در رونق سینمای کودک وزارت آموزش و پرورش است. در حال حاضر بچه‌های ما به فیلم‌ها و انیمیشن‌های اکشن خارجی بسیار علاقه‌مند هستند و فکر می‌کنند فقط این فیلم‌ها در ژانری که دوست دارند وجود دارد. مدارس و آموزش و پرورش می‌تواند این کودکان و نوجوانان را به راحتی و با کمترین بار مالی به سمت آثار ایرانی هدایت کند.»

کارگردان «چهل کچل» ادامه داد: «به عنوان مثال آموزش و پرورش می‌تواند یک درس با عنوان فیلم و سینما به دروس مدارس بیفزاید تا در زنگ سینما بچه‌ها در مدارس به تماشای آثار روز ایرانی و حتی خارجی بپردازند. چه اشکالی دارد اگر آموزش و پرورش تعدادی از فارغ‌التحصیلان رشته سینما را استخدام کند تا در زنگ سینما با بچه‌ها به تماشا و تحلیل آثار سینمایی بنشینند. دانش آموزان به راحتی با تماشا و تحلیل فیلم‌های خوب هم بسیاری از مسائل مثل تاریخ، جغرافیا، ادبیات، علم و تکنولوژی، مسائل اجتماعی و دینی و مذهبی و حتی درس زندگی می‌آموزند و این روند هم به نفع جامعه و نسل آینده ما است و هم موجب رونق سینما می‌شود، زیرا هم هزینه اندکی که از دانش آموزان برای زنگ سینما دریافت می‌شود به اقتصاد سینما کمک می‌کند و هم ترغیب و ایجاد علاقه در وجود آنها برای رفتن به سینما و دیدن فیلم‌های روز با خانواده‌هایشان. همچنین بچه‌ها از این طریق به درستی با صنعت و هنر سینما آشنا می‌شوند و ممکن است به کار در این عرصه علاقه‌مند شوند که این علاقه‌مندی موجب پرورش و تربیت سینماگران شاخص در آینده خواهد شد.»

او در ادامه بیان کرد: «درخواست من از مسئولین این است که سه یا چهار سالن سینما در تهران به سینمای کودک اختصاص دهند و اگر هم مخاطب نداشت هزینه سالن را سازمان سینمایی به صاحب سینما پرداخت کند تا او متضرر نشود. از آن سو اگر ما هم فیلم‌های خوبی تولید کنیم به مرور مردم به سمت سینمای کودک جذب می‌شوند.»

صادق دقیقی ادامه داد: «متاسفانه یکی از بزرگ‌ترین مشکلات امروز سینمای ما حسادت میان اهالی سینماست. قطعا این حس حسادت تاثیر منفی در کارهای ما دارد در حالی که اگر حسادت‌ها را کنار بگذاریم اتفاقت خوبی پیش رویمان خواهد بود و می‌توانیم دست به دست هم داده به رونق و ارتقای سینمایمان کمک کنیم.»

او افزود: «همچنین اگر مدیران و مسئولان با سینماگران جلساتی بگذارند، ایده‌ها و پیشنهادهای آنها را بشنوند مشکلات فرهنگی کشور حل می‌شود و چرخ سینما هم بهتر می‌چرخد.»

کارگردان فیلم «تا آمدن احمد» در پایان حضور علیرضا رضاداد را به عنوان دبیر جشنواره فیلم‌های کودک و نوجوان مفید دانست و گفت: «رضاداد کارش را بلد است، اگر از او پشتیبانی شود می‌تواند کارهای موثری در این زمینه و حتی سایر بخش‌های سینما انجام دهد.»

او ادامه داد: «در ایتالیا بعد از جنگ جهانی برای ارتقای سطح فرهنگی کشورشان شرایط و تسهیلاتی را ایجاد کردند تا مردم ترغیب شوند که به سینما بروند و فیلم ببینند، زیرا معتقد بودند برای حل مشکلات کشور ابتداباید مشکلات فرهنگی حل شود. برای رفع مشکلات فرهنگی شاید لازم باشد تا مدتی برای آن هزینه کنیم اما بهره‌برداری‌های بعدی بسیار ارزشمندتر است.»

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *