در گفت‌وگوی اختصاصی با فیلم‌نت نیوز:

سینا کیان‌پور: «اینستاگرامر» قصه کسانی است که فقط معروف هستند

سینا کیان‌پور: «اینستاگرامر» قصه کسانی است که فقط معروف هستند
سینا کیان‌پور کارگردان مستند «اینستاگرامر» که در یازدهمین جشنواره «سینما حقیقت» حضور دارد، درباره ایده و دغدغه‌اش برای ساخت این فیلم گفت.

سینا کیان‌پور کارگردان مستند «اینستاگرامر» که در یازدهمین جشنواره سینما حقیقت حضور دارد، در گفت‌وگو با خبرنگار فیلم‌نت نیوز گفت: «ستاره‌های موسیقی و سینما، چهره‌های معروف تلویزیونی و افراد شناخته شده‌ دنیای سیاست همگی مشهور هستند. رسانه‌‌ها همیشه و در همه جا نقش مهمی برای ایجاد این شهرت بازی می‌کنند. در واقع رسانه‌ها تصمیم می‌گیرند چه کسی چقدر مشهور باشد.»

او ادامه داد: «در روزگاری زندگی می‌کنیم که به واسطه‌ پیشرفت تکنولوژی رسانه‌های دیجیتال آرام‌آرام امپراطوری رسانه‌های سنتی را متزلزل کرده‌اند و پدیده‌ی فرد -رسانه مفهومی جدی تلقی می‌شود. اینستاگرام به عنوان یکی از پرکاربَرترین رسانه‌های دیجیتال توانسته جای خود را در میان ایرانیان باز کند و شاید میلیون‌ها ایرانی را مجذوب خود کند.»

کیان‌پور بیان کرد: ««اینستاگرامر» قصه‌ کسانی است که زندگی آن‌ها توسط رسانه‌ای که تنها کمتر از 5 سال از همه‌گیر شدنش در ایران گذشته است به کلی تغییر کرده و آن‌ها را به ستاره‌های این رسانه و نه هیچ رسانه دیگری تبدیل کرده‌است.»

او اظهار کرد: «از اینکه فیلم «اینستاگرامر» توانست مجوز حضور در این دوره از جشنواره سینما حقیقت را بدست بیاورد، برای من بسیار خوشحال‌کننده‌ است. فیلم «اینستاگرامر» از موضوعی صحبت می‌کند که با سرعت زیادی هر روز در حال تغییر است و اگر به این دوره از جشنواره نمی‌رسید شاید کمی دیر می‌شد.»

کارگردان مستند «اینستاگرامر» گفت: «بیشتر از دو سال است که روی موضوع فیلم کار کردم. جرقه ساخت فیلم «اینستاگرامر» از جایی شروع شد که هر روز می‌دیدم اسم کسانی در فضای اینستاگرام به چشمم می‌خورد که کار و شهرت معلومی ندارند، آنها فقط معروف بودند و این موضوع به شدت برای من جذاب بود. اینکه هنوز زمان زیادی از فعالیت این رسانه (اینستاگرام) نگذشته است اما تعداد آدم‌های معروف اینستاگرامی رو به افزایش است. از این موضوع جالب‌تر این بود که هنوز هم دلیل شفافی برای معروف بودن کسانی که در فیلم‌های اینستاگرامی هستند پیدا نکرده‌ام. این‌ افراد فقط معروف هستند.»

او ادامه داد: «در اینستاگرام می‌توانید افرادی را پیدا کرد که ویدیوهای کمدی سخیف می‌سازند، یا کسانی که از شغل خود حرف می‌زنند مثل آقایی که آبدارچی شرکتی است و روزمرگی‌هایش را می‌گوید یا آقایی که محیط‌‌بان است و درباره طبیعت و محیط‌بانی مطالبی را به اشتراک می‌گذارد. پرمخاطب شدن این‌ افراد برای من قابل درک بود اما اینکه چرا کسی که صرفاً از طریق گذاشتن عکس‌های کافه رفتن و غذاهای خوش آب و رنگ و سفرهای تفریحی می‌تواند تا صدهزار دنبال‌کننده داشته باشد نکته‌ای بود که در فیلم «اینستاگرامر» به آن پرداختم. یعنی شهرتی که دلیل واضح و روشنی ندارد اما وجود دارد.»

سینا کیان‌پور در ادامه بیان کرد: «در پرداخت شخصیت‌ها سعی داشتم خودم را هم‌سطح شخصیت‌های فیلم قرار بدهم و خودم را در دغدغه‌های کاراکترها غرق کنم. در فیلم مسائلی مطرح می‌شود که شاید از نظر برخی وجودشان بی معنی باشد اما من تلاش داشتم جدی بودن دغدغه‌های شخصیت‌های فیلم از نظر خودشان به خوبی بیان شود و این موضوع کمک می‌کند تا ما با دنیای آن‌ها آشنا شویم؛ حالا ممکن است بپسندیم یا خیر!»

او در پایان گفت: «امیدوارم فیلم «اینستاگرامر» در جشنواره به خوبی دیده شود و مخاطبان خودش را پیدا کند. نمی‌دانم فیلم چقدر داورپسند باشد ولی مهم این است که آدم‌ها بیایند و فیلم را ببینند.»

فیلم مستند «اینستاگرامر» سه شنبه ۲۱ آذر در سانس ۱۵:۴۵ در سالن یک و روز شنبه ۲۵ آذر در سانس ۲۰:۴۵ در سالن پنج پردیس سینمایی چارسو به نمایش در می‌آید.

گفت‌وگو از احمدرضا معراجی

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه(2)

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *