در گفت‌وگوی اختصاصی با فیلم‌نت نیوز؛

سیاوش حقیقی از ورود شورای امنیت ملی به موضوع پول‌های کثیف سینما خبر داد

سیاوش حقیقی از ورود شورای امنیت ملی به موضوع پول‌های کثیف سینما خبر داد
سیاوش حقیقی تهیه‌کننده سینما درباره ورود پول‌های کثیف و نامعلوم به سینما و معضلاتی که برای سینما و همچنین تئاتر به‌وجود آورده، گفت.

سیاوش حقیقی تهیه‌کننده سینما و دبیر سابق جشنواره فیلم شهر که از سال 72 در انجمن سینمای جوانان مشهد فعالیت داشته، در گفت‌وگو با خبرنگار فیلم‌نت نیوز درباره پول‌های کثیف و مبالغ بالای دستمزد بازیگران در سینما گفت: «هر کس که می‌گوید این پول‌ها در سینما وجود ندارد قطعا با خودش صادق نیست. چند سالی است که پول‌های نامشروع وارد سینمای ایران شده و با پرداخت دستمزدهای کلان و بی‌رویه عملا کار تهیه‌کننده‌هایی که پول باد آورده ندارند به مشکل خورده است. مگر می‌شود با هزینه شخصی و بدون اینکه رانتی داشته باشی برای یک روز به یک بازیگر 500 میلیون پرداخت کنی؟! عده‌ای وارد سینما شده‌اند که در جاهای دیگر عابربانک بودند و فقط برای کسب شهرت پا به عرصه سینما گذاشته‌اند.»

برخی تهیه‌کنندگان موجب ایجاد توهم دستمزد میلیاردی برای بازیگران شده‌اند

او ادامه داد: «باید از مدیران پرسید که این تهیه‌کننده‌ها چگونه بدون هیچ نوع سابقه سینمایی کارت تهیه‌کنندگی دریافت می‌کنند! صحبت این نوع پول‌های کثیف در سینما حتی به گوش دبیر شورای امنیت ملی رسیده و پی‌گیر این هستند که چه کسانی و از چه طریقی این پول‌ها را وارد سینما کرده‌اند.»

حقیقی افزود: «وقتی بازیگری برای یک سکانس مبلغ زیادی گرفته، چطور من به عنوان یک تهیه‌کننده می‌توانم از او بخواهم که با یک مبلغ معقول در فیلمم بازی کند؟ شرایط طوری شده که وقتی برای بازی در یک فیلم رقمی مطابق عرف همیشگی به برخی بازیگران پیشنهاد می‌دهیم، انگار به آنها توهین کرده‌ایم.»

او تاکید کرد: «بازیگران در این بالا رفتن دستمزدها مقصرند، اما بیشترین تقصیر بر گردن تهیه‌کننده‌هایی است که با استفاده از امکانات مالی سرمایه‌گذاران پشت پرده پول‌های زیادی به بازیگران دادند و باعث شدند این توهم بوجود بیاید که دستمزد بازیگران میلیاردی است.»

تهیه‌کننده فیلم «مادری» ادامه داد: «این روزها می‌بینیم که این پول‌ها به تئاتر هم نفوذ کرده و بودجه‌های سنگینی برای یک تئاتر در نظر گرفته شده است. حضور بازیگران سینما با دستمزدهای نجومی آفتی است که بعد از سینما و ورزش به جان تئاتر افتاده است. مسئولان سینمایی و فرهنگی کشور باید در آینده درباره این برهه از زمان که اینگونه فرهنگ هنر و سینما را به انزوا برده و آن را از مردمی بودن دور کرده‌اند پاسخگو باشند.»

باید از بازیگرانی مثل رضا عطاران تشکر کرد

او افزود: «البته باید از بازیگرانی مثل رضا عطاران که فقط به دستمزد فکر نمی‌کنند و خود را سرمایه‌گذار فیلم می‌دانند تشکر کرد. عطاران در فیلم‌هایی که ایفای نقش می‌کند خود را سهامدار دانسته و در سود و ضرر کار با تهیه‌کننده شریک می‌شود.»

دبیر سابق جشنواره فیلم شهر در پایان درباره تاثیر تصویب طرح نظام تهیه‌کنندگی در جلوگیری از ورود پول‌های کثیف به سینما و جلوگیری از پرداخت دستمزدهای کلان به بازیگران گفت: «از نظر من طرح‌هایی که برای جلوگیری از پرداخت دستمزدهای بالا در حال تصویب است، گره‌گشا نخواهد بود و بالاخره راهی برای دور زدن این قانون پیدا خواهد شد؛ همانگونه که در فوتبال نیز چنین اتفاقی افتاد. در ابتدا باید دست افرادی که معلوم نیست از کجا آمده‌اند از سینما کوتاه شود و بعد از آن بازیگران جوان و جدید را وارد سینما کنیم تا سلطه بازیگرانی که خیال می‌کنند بدون آنها چرخ سینما نمی‌چرخد به اتمام برسد.»

گفت‌وگو از احمدرضا معراجی

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *