در گفت‌وگو با فیلم نت نیوز:

رانا شمیس: سینمای ایران را دنبال می‌کنم تا یاد بگیرم

رانا شمیس: سینمای ایران را دنبال می‌کنم تا یاد بگیرم
رانا شمیس بازیگر مطرح سینمای سوریه با ایفای نقش در اپیزود «درخت زیتون سعد» فیلم «آگوست» در سی‌وپنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر حضور دارد، با او درباره بازیگری و شرایط سینمای سوریه در شرایط کنونی گفت‌وگوی کوتاهی داشتیم.

رانا شمیس بازیگر اپیزود «درخت زیتون سعد» در فیلم «آگوست» که در جشنواره جهانی فیلم فجر حضور دارد، در گفت‌وگو با خبرنگار فیلم‌نت نیوز گفت: خیلی خوشحال بودم که کارگردان مرا برای ایفای این نقش انتخاب کرد، چون من یک مادر هستم و خودم در سوریه زندگی می‌کنم حتی اگر بچه‌ای هم نداشتم از لحاظ انسانی و دنیای کودکانه این نقش برایم خیلی مهم است

این بازیگر مطرح کشور سوریه بیان کرد: «قبل از اینکه احمد زائری را بشناسم همیشه می‌گفتم که ما باید کاری برای بچه‌های جنگ در سراسر دنیا انجام دهیم، چه برسد به بچه های کشور خودمان. چیزی که در فیلم می‌بینید دقیقا و حتی بدتر ازآن در واقعیت وجود دارد. ما سعی کردیم که وفادار درد بچه‌های سوریه باشیم و امیدوارم که این تلاشی که کردیم نتیجه بدهد.»

او درباره جایگاه سینما در شرایط کنونی سوریه گفت: «متاسفانه شرایط سینما در سوریه دیگر مثل قبل نیست. حتی جشنواره دمشق که به صورت بین‌المللی برگزار می‌شد متوقف شده است. اما جنگ به این معنا نیست که ما نباید کار کنیم و نمی‌تواند جلوی ما را بگیرد. وقتی ما سر صحنه فیلمبرداری می‌رویم درمورد خیلی چیزها با هم بحث می‌کنیم، در مورد درد، امید، آرزوها و حتی راهکارها با هم بحث می‌کنیم و دقیقا مثل همان سربازانی هستیم که در جبهه دارند می‌جنگند. ادامه می‌دهیم . الان یک سری اتفاقات خوبی در حال رخ دادن است که دستاوردهای خوبی دارد و به یاری خدا ان شاءالله می‌توانیم به شرایط قبل برگردیم و کارهای خیلی خوبیانجام دهیم که مورد توجه قرار گیرد.»

این بازیگر در پاسخ به این پرسش که چگونه در این شرایط هنوز به کار خود ادامه می‌دهید گفت: «ابتدا به این دلیل است که ایمان به خدا در دل‌هایمان وجود دارد. ما باید صادقانه به کاری که انجام می‌دهیم ایمان داشته باشیم. هر چقدر که طراح صحنه حرفه ای هم باشد نمی‌تواند عین واقعیتی که در آنجا اتفاق افتاده را طراحی کند و کاری که جنگ کرده را بازسازی کند. ما مثل سربازانی هستیم که در جبهه‌ها می‌جنگند.»

شمیس درباره شناختش از سینمای ایران گفت: «خیلی احترام می‌گذارم به سینمای ایران زیرا جزئیاتی در آثار سینمایی ایرانی هست که هیچ کس به آنها فکر نمی‌کند. متاسفانه اسم فیلمسازهای ایرانی را به خاطر نمی‌آورم اما سینمای ایران خیلی حرفه‌ای است. ما همیشه آثار سینمای ایران را دنبال می‌کنیم بدون اینکه فقط لذت ببریم. من شخصا سینمای ایران را دنبال می‌کنم تا چیزهایی از فیلمسازان و بازیگران ایرانی یاد بگیرم.»

 

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *