اصغر یوسفی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار فیلم‌نت نیوز،

دوست داشتم فیلمی به زبان مادری‌ام بسازم

دوست داشتم فیلمی به زبان مادری‌ام بسازم
اصغر یوسفی‌نژاد که سیمرغ زرین بهترین فیلم، سیمرغ سیمین بهترین فیلمنامه و جایزه بخش نتپک را برای فیلم «ائو» (خانه) در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر دریافت کرد درباره این جشنواره و دیده شدن فیلمش در جشنواره گفت.

اصغر یوسفی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار فیلم‌نت نیوز، درباره انتخاب و دیده شدن فیلمش در جشنواره جهانی فیلم فجر و تفاوت این جشنواره با جشنواره ملی گفت: «جشنواره ملی و جشنواره جهانی تفاوت‌های عمده‌ای داشتند و اینکه فیلم من در این جشنواره انتخاب و دیده شده است، مبتنی بر یک سلیقه است.»

او ادامه داد: «من قواعد را می‌شناسم و به آنها احترام می‌گذارم، چه در جشنواره جهانی و چه در جشنواره ملی هر اتفاقی که برای فیلم من افتاده، در خارج از چهارچوپ فجر نبوده و من به قوانین هر دو جشنواره احترام می گذارم.»

کارگردان فیلم ائو افزود: «قسمت در این بود که فیلم ائو در بخش جهانی و در کنار فیلم‌های خارجی قرار بگیرد و به جایزه دست پیدا کند که از این بابت بسیار خوشحالم.»

او در ادامه گفت: «سعی می‌کنم وقتی که یک فیلم می‌سازم به درون خودم رجوع کنم و به اینکه فیلم تا چه حد صداقت دارد فکر می‌کنم. وقتی که این گونه فیلم بسازی قطعا مخاطب را با خود همراه خواهد کرد.»

یوسفی‌نژاد درباره زبان ترکی فیلم توضیح داد: «من زبان ترکی را بیشتر از فارسی بلد بودم و زبان مادری من بود. بعد از ساختن تعداد زیادی فیلم به زبان فارسی، دوست داشتم که این فیلم را به زبان آذری بسازم. من هم به وطنم و هم به زادگاهم عرق دارم و زبان ترکی و فارسی برایم تفاوتی ندارد. این فیلم و فضای حاکم بر آن طلب می‌کرد که با زبان ترکی ساخته شود.»

او در پایان درباره چشم‌انداز جشنواره جهانی فیلم فجر بیان کرد: «بر اساس آن چیزی که از این جشنواره دیدم و شنیدم این‌گونه به نظر می‌آید که گام‌های بلندی برای این جشنواره برداشته شده و تازه در اوایل راه هستیم. قطعا اگر همین روند ادامه یابد آینده خوب و روشنی در انتظار این جشنواره و طبعا ارتباط سینمای ایران با جهان است.»

گفت‌وگو از احمدرضا معراجی

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *