کیوان کثیریان در گفت‌وگو با فیلم‌نت نیوز:

حیدریان با توجه به پیشینه و تجربیاتش نیازی به آزمون و خطا ندارد

حیدریان با توجه به پیشینه و تجربیاتش نیازی به آزمون و خطا ندارد
کیوان کثیریان رییس سابق انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران تغییر در مدیریت سازمان سینمایی را در صورت رخ دادن اتفاقات مفید و رفع برخی مشکلات همچون اکران فیلم‌های توقیف شده در مدت زمان باقی‌مانده از دولت، مثبت و موثر ارزیابی کرد.

کیوان کثیریان نویسنده و منتقد سینما در گفت‌وگو با فیلم‌نت نیوز درباره تغییرمدیریت در سازمان سینمایی گفت: «جدا از اینکه یک تصمیم مدیریتی گرفته شده و دلیلش را طبیعتا مدیران می‌دانند که چه چیزی موجب شده در این فاصله اندکی که پایان دولت مانده، چنینن تغییری در سازمان سینمایی اتفاق افتاده و درباره دلایل جزیی‌تر مدیران باید توضیح دهند، اما عملکرد آقای ایوبی در سه سال و نیم گذشته عملکرد مثبتی بوده و کارهایی که انجام شده قابل تقدیر است؛ اگر مدیری خوب کار کرد و عملکردش مثبت بود نباید فراموش شود اما معمولا با رفتن مدیران این اتفاق می‌افتد.»

او ضمن بیان اینکه ایوبی در موارد مختلفی توانست موفق باشد گفت: «آقای ایوبی توانست فضای ناآرام و پر از سوء تفاهم در سینما را به یک فضای آرام‌تری تبدیل کند. در واقع کار ساده‌ای نبود که بتواند فضایی را که در دولت دهم به وجود آمده بود و سینما در حال از هم پاشیدگی بود، جمع کند و یک فضای آشتی به‌وجود بیاورد.»

کثیریان با اشاره به اینکه بخش اعظم نکات مثبت کار آقای ایوبی در همان سال اول بود، اظهار کرد: «باز کردن خانه سینما که به یک مشکل تبدیل شده بود، اقدام مثبتی بود و تاثیر روانی خیلی مثبتی در سینماگران داشت. اینکه در سال‌های اخیر فروش سینماها اوج گرفته است، ممکن است همه آن توسط آقای ایوبی انجام نشده باشد اما تحت تاثیر اقدامات او  هم می‌تواند تلقی شود. ضمن اینکه کارهای زیرساختی که انجام داد مثل ساخت سالن‌ها و نکاتی نظیر این از همین دست اقدامات است.»

او افزود: «تاسیس گروه هنر و تجربه جزو موفق‌ترین اقدامات آقای ایوبی است که تکلیف بسیاری از فیلم‌های بلاتکلیف سینمای ایران را روشن کرد و فضایی درست کرد برای نمایش فیلم های مستند و کوتاه و فیلم‌های با مخاطب خاص که اقدام جدیدی نبود و در دولت‌های قبل هم دورخیز شده بود برای این اقدام اما شکست خورده بود. اینکه در این دولت به نتیجه رسید و نزدیک به سه سال است ادامه پیدا کرده و بیش از 100 فیلم در این گروه به نمایش در آمده نشان‌دهنده این است که در دوره مدیریت آقای ایوبی این اتفاق خوب افتاده است.»

رییس سابق انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی بیان کرد: «به نظر من تفکیک بخش بین‌الملل جشنواره فجر از بخش ملی اقدام خیلی مثبتی است اما با همه اینها و موارد متعدد دیگری که وجود دارد فکر می کنم که نقاط ضعف هم کم نداشتند. یک بخشی مربوط به خودشان و یک بخش دیگر شاید تحمیلی است. اینکه نتوانستند از مجوز فیلم ها دفاع کنند و فیلم‌هایی توقیف شدند که هنوز هم بلاتکلیف هستند. به هر حال معاون وزیر و رییس سازمان سینمایی باید می توانست اعتبار مجوزهایش را حفظ کند و این فیلم‌ها را به نمایش در آورد اما نتوانست. البته وزیر سابق ارشاد هم در این میان نقش کمی نداشت و به هر حال می‌دانیم که برخی از فشارها از خارج سینما تحمیل می‌شود ولی ما در نهایت خروجی را می بینیم و احساس می‌کنیم که معاون وزیر باید بتواند از حداکثر اختیارات خودش استفاده کند.»

او تاکید کرد: «ضعف عمده دوره مدیریت آقای ایوبی جشنواره اخیر بود که به گونه‌ای برگزار شد که کاملا ایشان را آسیب‌پذیر کرد و ابهامات بسیار زیاد، ضعف اجرایی و نکات دیگری که در جشنواره فجر ملی اتفاق افتاد از جمله چیزهایی بود که لطمه بزرگی به کارنامه آقای ایوبی شد.»

کثیریان افزود: «در مجموع من فکر می‌کنم یکی از موارد مهمی که آقای ایوبی نسبت به نفر قبل از خودشان داشتند متانت و آرامش و ادبی بود که ما در مدیر قبلی کمتر سراغ داشتیم و آن نگاه مثبتی که به سینما شد برای سینماگران هم با ارزش بود. اما مشکلات پروانه ساخت و نمایش و انتصاباتی که انجام شد، گاهی انتصاب‌های توام با حرف و حدیثی بود که ضربه زد.»

این منتقد سینما اظهار کرد: «من فکر می‌کنم آقای ایوبی می‌توانست از تیم متخصص تری استفاده کند. به نظرم تیم مدیریتی درجه یکی نداشت و این یکی از نقاط آسیب پذیر بود. می‌شد از مدیران قوی‌تری استفاده کرد، حال شاید ایشان هم محدودیت‌هایی داشته که خارج از محدوده سینما بوده است اما در مجموع فکر می‌کنم تیم مدیریتی ایشان تیم ایده‌آلی نبود.»

رییس سابق انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی درباره محمدمهدی حیدریان بیان کرد: «در مورد آقای حیدریان باید بگویم به هر حال چون ایشان یک پیشینه مشابه در سینما دارند و مدت‌ها معاون سینمایی بودند بدنه سینما را خوب می‌شناسند و یک نکته مثبتی که می‌تواند در کارنامه ایشان وجود داشته باشد این است که تجربیات سابق خودشان را اصلاح کنند و در واقع الان در شرایطی هستند که آزمون و خطایشان را قبلا انجام داده‌اند و الان می‌توانند از این تجربیات به نحو مثبتی استفاده کنند.»

او افزود: «به هر حال آقای حیدریان فضای سینما را خوب می‌شناسند، ارتباطشان با بدنه سینما خوب است. مدیر خوبی هستند اما ارزیابی این ماجرا برمی گردد به اینکه ببینیم تا چه حد می‌توانند نقاط قوت سابق را ادامه دهند و نقلط ضعف سابق را ترمیم کنند.»

کثیریان عنوان کرد: «اگر ایرادهایی که به آقای ایوبی می‌گیریم در این مدت حل شود، این انتصاب را مثبت خواهیم دید ولی اگر حل نشود و همچنان یک سری فیلم در توقیف بماند و همچنان مدیریت‌ها خوب عمل نکنند، طبیعی است که این سوال مطرح می‌شود که این تغییر برای چه بوده است؟»

او ادامه داد: «راجع به شخصیت مثبت آقای حیدریان و نگاه مثبتی که سینماگران دارند، اگر قرار بود آقای ایوبی برود انتصاب درستی بود. به هر حال آقای حیدریان کسی است که شناخته شده لست و به نحوی مورد اعتماد اهالی سینما است.»

این نویسنده سینمایی در پایان اظهارکرد: «به هر حال در هر دوره‌ای یک عده به مدیریت نقد دارند و یک عده راضی هستند. در دوره آقای ایوبی همینطور بود، درباره دوره قبل آقای حیدریان همین بوده و در این دوره جدید هم همین گونه خواهد بود. به نظر می رسد آقای حیدریان در دوره جدید فعالیتشان که فعلا چندماهی بیشتر نیست و شاید ادامه پیدا کند یا نکند باید نقاط ضعف را بپوشانند و نقلط قوت آقای ایوبی را ادامه دهند. البته از ایشان بعید است اما برخی مدیران چرخ را از ابتدا اختراع می کنند. سابقه و شخصیت آقای حیدریان نشان می دهد که آمده‌اند تا اوضاع را بهتر کنند و طبیعتا نقاط مثبت آقای ایوبی را مورد توجه قرار خواهند داد.»

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *