حبیب احمدزاده در گفت‌وگو با فیلم‌نت نیوز انعکاس تصویر جنگ تحمیلی در سینمای مستند را با‌ ارزش‌ می‌داند

اسناد تصویری که از جنگ ثبت می‌شوند، مهمند

اسناد تصویری که از جنگ ثبت می‌شوند، مهمند
«ماشین روز قیامت» ساخته‌ی سودابه مرادیان مستندی درباره‌ی جانبازان اعصاب و روان جنگ تحمیلی است که به تازگی در سامانه‌ی«فیلم‌نت» برای دانلود و تماشای قانونی منتشر شده است. به بهانه‌ی انتشار نسخه‌ی وی‌او‌دی این مستند، نظرات حبیب احمدزاده درباره‌ی تصویر جنگ در سینمای داستانی و مستند ایران را بخوانید.

حبیب احمدزاده، فیلمنامه‌نویس، مستندساز و نویسنده‌ی حوزه‌ی دفاع مقدس است که فیلمنامه‌نویسی آثار شاخصی چون «اتوبوس شب» کیومرث پوراحمد و «آژانس شیشه‌ای» ابراهیم حاتمی‌کیا را در کارنامه دارد. او مستندهای «آخرین تیر آرش» و «موج زنده» را کارگردانی کرده و برای کارگردانی مستند «بهترین مجسمه‌ی دنیا» در سال 1390 سیمرغ بلورین ویژه‌ی هیات داوران بخش مستند جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم فجر را از آن خود کرده است.

آقای احمدزاده با توجه به اینکه شما خودتان در جنگ حضور داشتید و تصاویر متفاوتی از جنگ دیده‌اید بنظرتان سینمای ایران تابحال چقدر موفق بوده که تصاویر جنگ را واقعی نشان دهد؟

حتی اگر از خود کارگردان ها هم  سوال کنید همه اذعان دارند که آنقدر ماجرا بزرگ بوده که هر چقدر هم تلاش کنیم تمام واقعیت را نمی‌توانیم به تصویر بکشیم. مثل کوه طلایی است که هر قدر هم کلنگ بزنی به آن سمت کوه نمی‌رسی. قطعا ما باید بیشتر کار کنیم. مخصوصا اینکه در 10، 20 سال آینده ما به دوره‌ای بحرانی قدم خواهیم گذاشت. خیلی از این بچه‌ها در اثر جراحات جنگ ممکن است از بین بروند. 20 سال بعد به راحتی نمی‌توانیم اینها را پیدا کنیم. همانطور که الان نمی‌توانیم رئیس‌علی دلواری را پیدا کنیم یا افراد درگیر در کودتای 28 مرداد و مشروطه را بیابیم و از آنها بپرسیم در آن برهه‌ی زمانی چه کرده‌اند و چه اتفاقی افتاده است.

شما  داستان‌نویس هستید. با توجه به خط فکری داستان‌نویس‌ها به نظر شما چقدر فضا برای دسترسی به این اطلاعات باز است؟

در کشور ما در حوزه‌ی فرهنگ نه دیکتاتوری است نه دموکراسی، هرج و مرج است. هر چیزی راهی دارد که شما چگونه کار کنید تا بتوانید حرف‌تان را بزنید. ما خودمان گاهی دنبال تحریکیم و دوست داریم به وسیله‌ای غیرهنری دیده شویم. فرد دوست دارد یک فحشی بدهد، واکنش سیستمی را برانگیزد و بعد مظلوم‌نمایی کند. مثلا اگر 5 نفر یک نفر را بزنند فقط نمی‌گوییم که فرد مضروب مظلوم است؛ بلکه می‌گوییم علاوه بر مظلومیت محق هم هست. در صورتی که اصلا معلوم نیست آن فرد به چه دلیلی دارد کتک می‌خورد. قطعا کتک زدن بد است اما معلوم نیست کسی که کتک می‌خورد واقعا محق هم باشد. به همین خاطر من زیاد با این رفتارها موافق نیستم.

به نظر شما ماندگارترین تصویری که از دفاع مقدس در فیلم‌ها خلق شده مربوط به کدام فیلم است؟

من مستندها را خیلی دوست دارم. با اینکه خودم در آثاری مثل «آژانس شیشه‌ای» و «اتوبوس شب» همکاری کرده‌ام خیلی با فیلم‌های سینمایی این حوزه ارتباط برقرار نمی‌کنم. مستندها خیلی واقعی‌تر و درست‌تر هستند؛ حتی اگر کارگردان در آنها بازی کرده باشد. با وجود تفاوت‌ها در نحوه‌ی روایت آثار مستند دفاع مقدس، همین که این اسناد تصویری از جنگ ثبت می‌شوند ارزشمند و مهم است.

مستند «ماشین روز قیامت» با موضوع جانبازان اعصاب و روان جنگ تحمیلی را در فیلم‌نتبه صورت قانونی دانلود کنید و ببینید.

poster-mashine-rooze-ghiamat

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *