در گفت‌وگوی اختصاصی با فیلم‌نت نیوز:

نوروزبیگی: من هم از اکران ضربه دیده‌ام، اما…

نوروزبیگی: من هم از اکران ضربه دیده‌ام، اما…
جواد نوروزبیگی تهیه‌کننده سینما در پی حواشی که اخیرا در رابطه با اکران فیلم‌های سینمایی پیش آمده درباره مشکلات اکران و بحث وجود مافیا در پخش آثار سینمایی توضیح داد.

جواد نوروزبیگی تهیه‌کننده سینما در گفت‌وگو با خبرنگار فیلم‌نت نیوز در مورد حواشی به وجود آمده در رابطه با اکران فیلم‌ها و اینکه آیا در پشت پرده مافیایی برای اکران آثار سینمایی وجود دارد یا خیر گفت: «من نمی‌توانم اسم مافیا را بر روی نوع اکران فیلم‌ها در ایران بگذارم، وقتی که با کمبود سالن در کشور مواجه هستیم، گاهی نوعی زرنگی رخ می‌دهد و هر کس زرنگ‌تر باشد اکران بهتری نصیبش خو اهد شد.»

او ادامه داد: «سالانه 120 فیلم در کشور ساخته می‌شود که نهایتا 70 فیلم می‌تواند در سینماها اکران شود. این یک امر طبیعی است که با شرایط کنونی همیشه اعتراض‌هایی وجود داشته باشد و طبیعتا اولین حرف‌هایی هم که زده می‌شود وجود مافیا در اکران است. عده‌ای در این نوع اکران و به دلیل نبود زیرساخت‌های کافی حقشان خورده می‌شود، اما باید برای این مسئله فکر اساسی کرد و از این حرف‌ها و تهمت‌ها دوری کرد.»

تهیه‌کننده «اعترافات ذهن خطرناک من» افزود: «برای حل این مشکل و حواشی از این دست یا بایستی تولیدات فیلم‌ها را کنترل کرد و یا اینکه زیرساخت‌ها را اصلاح و سالن‌ها را افزایش داد تا نوبت اکران به تمام فیلم‌های تولید شده برسد. بیشتر این بحث‌ها بر سر تولید و اکران است و به صنوف هیچ ربطی ندارد.»

تهیه‌کننده فیلم «تابستان داغ» در مورد تفاوت فیلم‌ها در اکران گفت: «فیلم خوب با فیلم بفروش متفاوت است. فیلم‌های خوب زیادی داشتیم که در اکران موفق نبوده‌اند اما فیلم‌های بفروش را هر زمان از سال اکران کنیم با استقبال مخاطبان روبه‌رو خواهد شد. فیلم‌هایی که سینمای ماست بایستی در مواقع خوب مثل نوروز و عید فطر اکران شوند و فیلم‌هایی مثل «سلام بمبئی» یا دیگر فیلم‌های بفروش را باید در زمان‌های دیگر اکران کرد.»

جواد نوروزبیگی بیان کرد: «سال گذشته «سلام بمبئی» در بدترین زمان اکران یعنی نزدیک به جشنواره فجر اکران شد که خوشبختانه با استقبال خوبی از طرف مخاطبان هم روبه‌رو شد. این زمان را می‌توان یه خیلی از این دست فیلم‌ها اختصاص داد چون این نوع فیلم‌ها قطعا فروش خواهند داشت. بایستی زمان‌های خوب اکران به فیلم‌هایی که سینمای ما و فیلم‌های خوبی هم هستند، اختصاص پیدا کند. نباید همه فیلم‌های طنز را برای اکران نوروز کنسل کرد اما اینکه تمام متقاضیان حضور در اکران نوروزی فیلم‌های طنز هستند، کار درستی نیست.»

تهیه‌کننده «طبقه حساس» در ادامه گفت: «همیشه ما در 6 ماه دوم سال با نبود فیلم‌های طنز مواجه هستیم چون همیشه در 6 ماه اول همه آنها اکران شده است. باید اکران این نوع فیلم‌ها در طول سال تقسیم شوند تا 6 ماه دوم سال فصل ورشکسته سینما نباشد. ما در زمان اکران «سلام بمبئی» بحثی نداشتیم و بقیه هم می‌توانند همین‌گونه رفتار کنند. من جزو کسانی هستم که از زمان اکران‌ها ضربه دیده‌ام اما قائل به اعتراض و داد و قال نیستم و باز هم تکرار می‌کنم که زرنگی و اعمال نفوذ وجود دارد اما مافیا نه. من آسیب‌دیده اکران هستم و اگر مجموع فیلم‌هایی که داشته‌ام را حساب کنیم خواهیم دید که من هم متضرر شدم، اما به هر شکل نمی‌توانم عنوان مافیا را بر روی پخش و اکران فیلم‌ها بگذارم.»

جواد نوروزبیگی در پایان گفت: «من تا کنون 32 فیلم داشته‌ام که فقط یک بار اکران عید به من رسیده اما برخی افراد تا فیلم می‌سازند اکران عید هم در کنار آن خواهند داشت و این اعمال نفوذی است که در سینمای ما وجود دارد. من سعی کردم هیچ وقت اعتراض نکنم چون از نظر من فایده‌ای نداردو بارها تغییر مسیر در فیلمسازی داشتم و به سمت گیشه رفته‌ام اما اکنون فقط می‌خواهم فیلم‌هایی بسازم که بار فرهنگی برای جامعه داشته باشد و حرفی از سینما بزند.»

گفت‌وگو از احمدرضا معراجی

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *