در گفت‌وگوی اختصاصی با فیلم‌نت نیوز

بهتاش صناعی‌ها: دانلود قانونی فیلم‌ها به فیلمسازی مستقل کمک می‌کند

بهتاش صناعی‌ها: دانلود قانونی فیلم‌ها به فیلمسازی مستقل کمک می‌کند
بهتاش صناعی‌ها کارگردان فیلم سینمایی «احتمال باران اسیدی» که این روزها در سایت‌های مجاز همچون فیلم‌نت قابل دانلود است، درباره دانلود قانونی فیلم‌ها و تاثیر آن بر سینمای مستقل توضیحاتی ارائه داد.

بهتاش صناعی‌ها کارگردان موفق فیلم احتمال باران اسیدی که فیلمش در سی و سومین جشنواره فیلم فجر و پس از آن در اکران با بازخورد خوبی روبه‌رو شد و حال در شبکه نمایش خانگی سامانه‌های وی او دی از جمله فیلم نت برای دانلود حلال در دسترس مخاطبان و دوستداران سینما قرار گرفته است در گفت‌وگو با خبرنگار فیلم‌نت نیوز گفت: «فیلم «احتمال باران اسیدی» اکران خوب و طولانی مدتی را در گروه هنر و تجربه داشت و مخاطبان نیز استقبال خوبی از این فیلم در اکران بر روی پرده سینما داشتند. خوشبختانه فیلم توانست با مخاطبان ارتباط خوبی را برقرار کند. حال بعد از حدود مدت یک سال یک هفته است که فیلم «احتمال باران اسیدی» هم از طریق دی وی دی و هم از طریق دانلود از سایت‌های معتبر مثل فیلم نت وارد شبکه نمایش خانگی شده است. امیدوارم که در شبکه نمایش خانگی هم مثل اکران روی پرده سینما استقبال خوبی از فیلم صورت گیرد.»

او ادامه داد: «بازخوردهای خوبی را طی این یک هفته که فیلم وارد شبکه نمایش خانگی شده است را از طرف مخاطبان داشتم و از نظر من زندگی جدید «احتمال باران اسیدی» با ورود به شبکه نمایش خانگی و وی او دی از سر گرفته شده است. از ابراز علاقه مردم در صفحه شخصی خودم و بازیگران فیلم این بازخورد را داشتم که تا به حال افراد زیادی از طریق وی او دی و دی وی دی این فیلم را دیده‌اند و این برای من جای بسیار خوشحالی دارد که می‌بینم سطح فرهنگی مردم تا این حد ارتقا داشته و فیلم‌ها را به صورت دانلود حلال و از طریق سایت‌های معتبر دنبال می‌کنند.»

صناعی‌ها افزود: «خواهشی که از مخاطبان شبکه نمایش دارم این است که از کپی کردن و دانلود غیر مجاز فیلم برای کمک به سینمای تجربی و فیلمسازانی مثل من که بدون هیچ نوع بودجه از طرف سازمان خاصی فیلمم را ساخته‌ام، خودداری کنند. قطعا حمایت‌های علاقه‌مندان از امثال فیلمسازانی مثل من اول با حضور در سینما و سپس دانلود حلال فیلم از طریق سایت‌های معتبر امکان‌پذیر خواهد بود.»

او در ادامه بیان کرد: «کسانی که فیلم «احتمال باران اسیدی» را دیده و دوست داشته‌اند اگر مایل به ماندن من و فیلمسازان تجربی همانند من هستند، باید بدانند که بزرگ‌ترین ضربه را به فیلم‌های ما دانلود غیرمجاز می‌زند. فیلم «احتمال باران اسیدی» با بودجه‌ای که از طرف چند علاقه‌مند به سینما که ثروتمند هم نیستند در اختیارم قرار گرفت، ساختم. بازگشت سرمایه این افراد اهمیت زیادی دارد تا ساختن فیلم‌هایی بدون بودجه دولتی سر پا مانده و این افراد هم میل بیشتری برای سرمایه‌گذاری در سینما را داشته باشند.»

تلاش می‌کنم «دیپلماسی شکست‌ناپذیر آقای نادری» را به شبکه نمایش خانگی بیاورم

این کارگردان در ادامه درباره مستند «دیپلماسی شکست‌ناپذیر آقای نادری» بیان کرد: «مستند «دیپلماسی شکست‌ناپذیر آقای نادری» هم اکران نسبتا موفقی در گروه هنر و تجربه داشت و در جشنواره‌های داخلی مورد استقبال واقع شد. این مستند جایزه بهترین فیلم را از جشنواره سینما حقیقت و همچنین بهترین فیلم مستند را از جشن حافظ دریافت کرد. در حال تلاش برای گرفتن مجوز پخش فیلم در شبکه نمایش خانگی هستم و امیدوارم که هر چه زودتر این امر محقق شود.»

او افزود: «به دلیل اینکه داستان مستند کمی حاشیه‌ساز است نمی‌توانم قاطعانه بگویم که می‌توان این مستند را وارد شبکه نمایش خانگی کرد یا خیر. من تلاش خود را می‌کنم. همان‌طور که برای گرفتن مجوز «احتمال باران اسیدی» تلاش کردم برای این فیلم مستند نیز تمام تلاش خودم را انجام خواهم داد. این مستند در مورد فردی است که سعی دارد بین ایران و امریکا صلح برقرار کند. این شخص با بافتن فرش‌های نفیس و رساندن آنها به دست رجال سیاسی ایران که تابلو فرش‌ها را به عنوان هدیه به مقامات آمریکا بدهند، سعی در برقراری صلح دارد. این فرد از زمان احمدی‌نژاد فعالیتش را شروع کرده و با روی کار آمدن دولت آقای روحانی و شروع مذاکرات تصورش بر این است که رویای او تحقق خواهد پذیرفت.»

صناعی‌ها ادامه داد: «ما از زمانی که برجام شروع شد با این شخص آشنا شدیم و در مورد تلاش‌های این فرد فیلم مستندی ساختم که البته در آخر هم به نتیجه نمی‌رسد و پایان ماجرا در فیلم مشخص است. شرایط اکران خوبی نداشتیم و امکان استفاده از سالن‌های بیشتر در زمان اکران وجود نداشت اما امیدوارم که با گرفتن مجوزهای نمایش خانگی و وی او دی لااقل در شیکه نمایش خانگی اکران و فروش خوبی داشته باشد.»

ترجیح می‌دهم دور از حواشی و بی‌عدالتی‌های فجر کار کنم

او در پایان درباره فعالیت این روزهایش گفت: «در حال حاضر یک فیلم‌نامه را در حال بازنویسی دارم و با تهیه‌کننده‌های مختلفی جلسه داشتیم برای ساخت فیلم که با یکی از آنها به توافق رسیده و احتمالا پس از پایان بازنویسی ساخت فیلم را آغاز می‌کنم. خیلی نه عجله دارم و نه علاقه‌ای دارم که فیلم را به جشنواره فیلم فجر برسانم. با شرایطی که جشنواره در این چند ساله داشته، چندان تمایلی به حضور در جشنواره فیلم فجر ندارم. ترجیح می‌دهم که به دور از حواشی و بی‌عدالتی‌ها که در جشنواره اتفاق می‌افتد فقط به رسالت خودم که فیلمسازی است بپردازم. برای ساخت فیلم به سراغ کهن الگوهای درام رفتیم و قصه بخشش، عشق، انتقام و مرگ در این قصه وجود دارد و نسبت به «احتمال باران اسیدی» درام جدی‌تری دارد.»

گفت‌وگو از احمدرضا معراجی

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *