اظهار نظر رئیس سازمان سینمایی درباره برخورد جعفر پناهی با محمدحسین مهدویان

حوزه فرهنگ و هنر حوزه برخوردها و تسویه حساب‌های سیاسی نیست

حوزه فرهنگ و هنر حوزه برخوردها و تسویه حساب‌های سیاسی نیست
محمدمهدی حیدریان رئیس سازمان سینمایی درباره برخورد جعفر پناهی با محمدحسین مهدویان در جشن انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران اظهار نظر کرد. پناهی در این مراسم از اهدای هدیه به محمدحسین مهدویان به عنوان کارگردان برگزیده جشن، امتناع کرده و سن را ترک کرده بود.

محمدمهدی حیدریان در گفت‌وگو با خبرنگار فیلم‌نت نیوز درباره رد شدن فیلمنامه‌هایی مثل «شش و نیم متر» نوشته سعید روستایی که پیش از این فیلم پرفروش و موفقی مثل «ابد و یک روز» را ساخته و «لاتاری» نوشته محمدحسین مهدویان که آثار موفقی همچون «ایستاده در غبار» و «ماجرای نیمروز» را در کارنامه خود دارد، گفت: «من این فیلمنامه‌ها را نخوانده‌ام و نمی‌توانم راجع به آنها نظر بدهم اما همیشه به اعضای شوراهایمان تاکید کرده‌ام که وقتی می‌گوییم مسئولیت و اختیار، این در مورد همه ما است. هم بخش خصوصی، هم بنده به عنوان مسئول و هم اعضای شوراهای پروانه ساخت و پروانه نمایش اختیار دارند که نظرشان را درباره یک اثر ارائه دهند.»

او ادامه داد: «حتما ما به سمت تعامل بیشر حرکت می‌کنیم و این‌گونه نیست که ما متصدی چراغ قرمز و سبز باشیم. اصولا حوزه فرهنگ حوزه این نوع حرکت و عمل نیست و فقط باید با گفت‌وگو و تعامل موضوعات را حل کرد و به نتیجه رسید. ممکن است اغنایی صورت نگیرد اما باید توضیحات لازم ارائه شود. شورایی که فیلمنامه یا اثری را مناسب ساخت یا اکران تشخیص نمی‌دهد باید دلایلش را به صاحبان آثار توضیح دهد، تلاشش را برای رفع موانع انجام دهد و حاصل این گفت‌وگو ها در 80 درصد مواقع حل مسئله است.»

حیدریان در ادامه درباره برخورد جعفر پناهی با محمدحسین مهدویان در جشن انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران، گفت: «من آنجا نبودم و این برخورد را ندیدم و جزییات آن را هم پی‌گیری و دنبال نکردم، اما کلیت آن را نپسندیدم و اساسا معتقدم حوزه فرهنگ و هنر حوزه برخوردها و تسویه حساب‌های سیاسی نیست. اختلاف نظرات سیاسی جایی در حوزه فرهنگ و هنر ندارد و اصلا نباید اجازه داد پای سیاست‌بازان حتی اگر هنرمند هستند، به حوزه سینما و فرهنگ و هنر باز شود.»

او در ادامه بیان کرد: ما به اندازه کافی مسئله و دغدغه داریم. مسائل ما ارتقاء سطح ارتباطمان با مخاطبان است. مشکلات ما دست پیدا کردن به یک حیاط طبیعی برای سینماست و از همه مهم‌تر مسئله ما استاندارد کردن تولیدات و کسب سهم از بازار سینمای جهان است. ما در این چتر و فضای بسته‌ای که برای خودمان ایجاد کرده‌ایم کارهای بزرگی انجام داده‌ایم اما دنیای امروز بزرگ‌تر از این‌هاست و کارهای بزرگ‌تری نیاز دارد.»

رئیس سازمان سینمایی اظهار کرد: «این نوع بحث‌ها بحث‌های تاریخ گذشته است و امیدوارم پس از این دیگر شاهد این گونه مسائل نباشیم.»

گفت‌وگو از احمدرضا معراجی

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *