در گفت‌وگوی اختصاصی با فیلم‌نت نیوز

ابراهیم فروزش: اهداف جشنواره‌ها در طول سال به فراموشی سپرده می‌شود

ابراهیم فروزش: اهداف جشنواره‌ها در طول سال به فراموشی سپرده می‌شود
ابراهیم فروزش کارگردان و فیلمنامه‌نویس پیشکسوت سینمای کودک و نوجوان معتقد است جشنواره‌ها در یک زمان مشخص برگزار شده و در طول سال هیچ برنامه‌ای برای اهدافی که جشنواره مد نظر قرار داده و در طول جشنواره آسیب‌شناسی شده است، وجود ندارد.

ابراهیم فروزش کارگردان و فیلمنامه‌نویس پیشکسوت و برجسته سینمای ایران در گفت‌وگو با خبرنگار فیلم‌نت نیوز درباره برگزاری جشنواره فیلم رشد و تاثیر آن در بین دانش‌آموزان گفت: «در وهله اول باید ببینیم برگزاری جشنواره‌ها چه تاثیری در جامعه دارند و سپس آنها را ارزیابی کنیم؛ برگزاری جشنواره‌ها در سال‌های اخیر خصوصا جشنواره‌هایی که برای کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود نوعی دورهمی به حساب می‌آید. این جشنواره‌ها در یک زمان مشخص برگزار شده و در طول سال هیچ برنامه‌ای برای اهدافی که جشنواره مد نظر قرار داده و در طول جشنواره آسیب‌شناسی شده است، وجود ندارد..»

او افزود: «جشنواره‌های موضوعی که با نگاه به کودکان و نوجوانان در دنیا برگزار می‌شوند، نیت و هدف مشخصی دارند. دلیل برگزاری جشنواره‌هایی منتسب به دانش‌آموزان ایجاد هدف و دادن اطلاعات درست آموزشی به آنهاست. امیدوارم تدوام برگزاری جشنواره رشد و جویا شدن نظر مخاطبانش بتواند در سال‌های آینده به بهتر برگزار شدن این جشنواره کمک کند.»

کارگردان فیلم «خمره» اظهار کرد: «باید از فیلم‌های کودک و نوجوان حمایت کرده و این واقعیت را قبول کنیم که ساخت فیلم و برگزاری جشنواره برای این رده سنی هزینه دارد. دولت باید از سینمای کودک و نوجوان حمایت کند چون بخش خصوصی به دلیل عدم سوددهی به این سینما وارد نمی‌شود. اگر این حمایت‌ها از طرف دولت نباشد باید فاتحه سینمای کودک و نوجوان را بخوانیم.»

فروزش در پاسخ به این پرسش که چگونه می‌توان در سال‌های آینده جشنواره‌ای پرشورتر و پربارتر برگزار کرد، گفت: «باید اول از نظر تبلیغات فعالیت بیشتری برای شناساندن و زمان و مکان برگزاری جشنواره فیلم رشد انجام شود. دوم اینکه باید مخاطبان فیلم‌های خوبی را در این جشنواره ببینند، فیلم‌های صرفا آموزشی کشش و جذابیتی برای دانش‌آموزان ندارد و سخت است که بچه‌ها را صرفا برای دیدن فیلم‌های آموزشی به جشنواره بکشانیم. فیلم‌های خوب آموزشی باید در قالب قصه‌های جذاب به بچه‌ها آموزش داده شود تا آنها هم درک بهتری از موضوع داشته باشند و هم اینکه از فیلم‌ها استقبال کنند.»

گفت‌وگو از احمدرضا معراجی

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *