آفرین پرویز پرستویی، آفرین پرویز پرستویی، و باز هم آفرین پرویز پرستویی!

آفرین پرویز پرستویی، آفرین پرویز پرستویی، و باز هم آفرین پرویز پرستویی!
«هوای کاخ واقعا سرده، اما جشنواره به روزهای گرمش نزدیک می‌شه.» با این جمله‌ی زیبا -که از صنعت تضاد و تشبیه بهره می‌برد و در مکتب آقا جواد خیابانی سروده شده-، گزارش امروزمان را از اتفاقات کاخ و حواشی فستیوال آغاز می‌کنیم

فیلم‌نت نیوز؛ احسان عمادی: «هوای کاخ واقعا سرده، اما جشنواره به روزهای گرمش نزدیک می‌شه.» با این جمله‌ی زیبا -که از صنعت تضاد و تشبیه بهره می‌برد و در مکتب آقا جواد خیابانی سروده شده-، گزارش امروزمان را از اتفاقات کاخ و حواشی فستیوال آغاز می‌کنیم (این «فستیوال» هم واقعا کلمه‌ی بجایی است و استفاده‌ی به‌موقع از آن، به آدم حس باکلاسی می‌دهد). راستش این روزها بعد از بیشتر فیلم‌ها وقتی از سالن می‌آیی بیرون و از رفقا می‌پرسی: «چطور بود؟» با چهره‌هایی مواجه می‌شوی که ابتدا کمی ابروها را درهم می‌کشند، بعد وسط لب را به حالت غنچه‌ای بالا می‌آورند و گوشه‌هایشان را کمی پایین می‌دهند و یک حالت کمانی برایش می‌سازند؛ سپس کمی مکث می‌کنند و می‌گویند: «ممم…» یعنی فیلم نه این‌قدر بد بوده که بشود با خیال راحت گفت: «این چه آشغالی بود آخه؟»، نه این‌قدر خوب که به قول همان باکلاس‌ها که به جشنواره می‌گویند فستیوال، بشود رشته‌ی کلام را با «WOW!» آغاز کرد.

در واقع جواهراتی مثل سوفی و دیوانه که بتوان درباره‌شان به تفصیل در این ستون نوشت، خیلی پیدا نمی‌شوند. البته دیروز، ماه‌گرفتگی مسعود اطیابی پخش شد که تمام هم‌ردیفی‌های ما، به صورت آن‌لاین و در صحنه مشغول نقد و بررسی‌اش بودند و این‌قدر در این کار پیش رفتند که از ردیف‌های جلو و عقب تذکر گرفتند. از قرار معلوم، حتی مسعود فراستی هم ناپرهیزی کرده و تا آخر فیلم در سالن نشسته که همین، نشان می‌دهد فیلم به درستی «درآمده» و لابد در هفت دیشب هم دلایلش را برای مخاطبان پرزنت کرده. منتها ما چون آدم سیاسی‌ای نیستیم و خیلی دوست نداریم وارد مقولات بشویم، از این حواشی گذر می‌کنیم. در عوض دوست داریم یادی بکنیم از همین آقا جواد خیابانی، که ذکر خیرش در اول مطلب رفت و دو سه شب پیش، مهمان ویژه‌ی برنامه‌ی هفت بود تا به کارشناسی جشنواره‌ی فجر امسال بپردازد. البته بیشترِ تایم این گفت‌وگو، به صحبت درباره‌ی شانس‌های اسکار و جوایز کن و برلین و گولدن گلوب امسال و سال‌های پیش گذشت و آقا جواد ضمن تاکید بر این‌که آخرین باری که در جشنواره حاضر بوده، به زمان آژانس شیشه‌ای برمی‌گردد، تونی اردمن را رقیب اصلی فروشنده در اسکار امسال دانست. ما هم گفتیم از فرصت حضور یگانه‌ی ایشان، کمال بهره را ببریم و یک لحظه اسب خیال را در آسمان رؤیا پرواز دهیم ببینیم اگر قرار بود آقاجواد، جشنواره‌ی امسال را گزارش کند یحتمل شاهد چه‌جور صحنه‌هایی می‌بودیم:

  • «جشنواره‌ی امسال، جشنواره‌ی 35-امه که بعد از جشنواره‌ی 34-ام و قبل از جشنواره‌ی 36-ام برگزار می‌شه. اما از اون طرف ما در 38-امین سالگرد طلوع فجر شکوه‌مند انقلاب اسلامی هستیم؛ این یعنی در سه سال جشنواره‌ی فجر برگزار نشده. حالا چرا برگزار نشده و به چه علت برگزار نشده، مسأله‌ایه که کارشناسان هیأت داوری باید درباره‌ش نظر بدن.»
  • «کارگردانی که فیلم رو ساخته، قطعا این‌جا پشت دوربین بوده.»
  • «آفرین پرویز پرستویی، آفرین پرویز پرستویی، و باز هم آفرین پرویز پرستویی.»
  • «حالا رضا شریفی‌نیا پا به توپ می‌شه… سر بالا، تو سر توپ می‌زنه… حریفش را جوری برانداز می‌کنه انگار می‌خواد واسه فصل آینده تیمش اونو بخره… حریف اما جوری نگاهش می‌کنه که یعنی نه! من با تو هیچ‌وقت تو یه تیم نمی‌آم.»
  • «درهای سالن رو آروم‌آروم باز می‌کنن. این یعنی فیلم تو همین دقایق تموم می‌شه. ولی قصه هنوز تموم نشده. تا وقتی تیتراژ نیاد، یعنی فیلم هنوز ادامه داره، و هر اتفاقی توش ممکنه.»
  • «ستاره اسکندری رو در تصویر می‌بینیم. ستاره خواهر لاله است. برادرزاده‌ی محمد اسکندری هم هست. لاله هم برادرزاده‌ی محمد اسکندریه. ولی عبدالله اسکندری، دوست اکبر عبدیه که پول خونه‌‌ی فراستی رو داده. اما فراستی پولش رو پس نداده. ما همین‌جا از ایشون خواهش می‌کنیم که مسعود جان، پول اکبرو بده…»

 

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *