در مراسم تودیع و معارفه وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی چه گذشت؟

انتظارات اهالی فرهنگ از وزیر جدید + تصاویر

انتظارات اهالی فرهنگ از وزیر جدید + تصاویر
مراسم تودیع و معارفه‌ی وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی بعدازظهر امروز (دوشنبه 17 آبان ماه) با حضور مدیران فرهنگی و هنری در تالار وحدت برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فیلم‌نت نیوز، در ابتدای این مراسم محمد سریر رئیس شورای عالی خانه هنرمندان در مورد عملکرد علی جنتی گفت: «در طول فعالیت سه ساله‌اش، به عنوان یکی از چهره‌های واقع بینانه در سیاست فرهنگی حضور داشت و از روابط خود در حوزه فرهنگی استفاده می‌کرد. روال «امید» خوب است اما گاهی راه «تدبیر» سخت می‌شود و ممکن نیست.»

محمد سریر: آقای امیری راه سختی پیش رو دارند

او در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: «آنچه که جامعه هنری دنبال می‌کند نوعی فضای لازم برای پاسخگویی به ساخت جامعه به ویژه نسل جوان است، در همه‌ی حوزه‌های هنری از تجسمی گرفته تا موسیقی و سینما باید نگاه واقع بینانه‌ای داشت و در نهایت آن‌را از ضرباتی که در مسیر به آن برخورد می‌کند بر حذر داشت. هنرمندان تحمل هر ضربه‌ای را ندارند، در جامعه امروز باید مسیر را با استفاده از اعتقاد معنوی با جهانی که با ماست پیش ببریم و دنیای بهتر را به نسل‌های آینده هدیه کنیم.»

رئیس شورای عالی خانه هنرمندان در ادامه ضمن خیرمقدم به صالحی امیری و تشکر از حسن نظر علی جنتی گفت: «آقای امیری راه سختی پیش رو دارند تا هنری که در برخی صحنه‌ها افتخار این مرز و بوم است را حفظ و گسترش دهیم.»

پس از آن عبدالجبار کاکایی شاعر و ترانه‌سرا برای وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی آرزوی صبر کرد و گفت: «این وزارتخانه مانند کشتی بی‌لنگر است که از سوی سیاست و از سوی هنر کج می‌شود. من سال‌ها پیش توقعی را از آقای جنتی مطرح کردم که در جهت آن توقع میدان عمل را در جامعه ادبی قرار داد اما باید وفاق ملی و  در نظر گرفتن بستری بدون آنکه گرایش‌های سیاسی را در نظر بگیرند هم ایجاد می‌شد، بنابراین امیدوارم سعی کنیم به همه جامعه ادبی و هنر نگاهی بیاندازیم.»

رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان:توقع از قوه مجریه این است که امکانات لازم را برای این وزارتخانه فراهم کند

سخنران بعدی این مراسم محمود آموزگار رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران بود که در سخنانی بیان کرد: «اگر نگاه مقایسه‌ای به وزارت‌خانه‌های کشور داشته باشیم وزارتخانه‌ای را با این حجم از وظایف پیچیده و اختیارات نامتناسب پیدا نمی‌کنیم، پس هرکس که مسئول آن می‌شود با وظایف و انتظارات بسیاری مواجه است. توقع از قوه مجریه این است که امکانات لازم را برای این وزارتخانه فراهم کند. هنگامی که آقای جنتی آغاز به کار کرد اولین اقدام ایشان که شایسته تقدیر است، انتخاب معاونین بود که نشان داد او عزم راسخ به تصدی کسانی دارد که به امور فن مسلط هستند.»

او در ادامه به عنوان نمونه به فعالیت‌های سید عباس صالحی به عنوان معاون شایسته وزیر در حوزه نشر همچون واسپاری بخشی از کارها به بخش خصوصی و تشکل‌های صنفی، دخالت اتحادیه‌ها در اداره کلیدی نمایشگاه بین‌المللی کتاب، معافیت مالیاتی کتاب‌فروشان اشاره کرد و گفت: «این موارد کافی است که نام او در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت شود.»

رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران با اشاره به سوابق وزیر ارشاد جدید اظهار امیدواری کرد: «صالحی امیری با پیشینه قابل توجه از مسائل فرهنگی همواره اقدامات مفید و موثری تحقیقی و پژوهشی در حوزه نشر و کتاب، اقدامات مفیدی را در حوزه نشر مورد حمایت قرار دهند. من اطمینان دارم با توجه به اینکه ایشان این درد را می‌شناسند، می‌توانند برای اولین بار برنامه‌ای را تدوین کنند که مقصد ما را مشخص کند، هرچند که دوره دولت یازدهم کوتاه است اما امیدوارم پایه‌ی این قضیه را ایجاد کنند تا در آینده برنامه مدون در حوزه نشر داشته باشیم.»

خشایار اعتمادی:در صیانتاز مجوزهایی که وزارت ارشاد امضا می‌کند باید قدرت داشته باشد

پس از آن خشایار اعتمادی به عنوان نماینده جامعه موسیقی کشور گفت: «آقای وزیر خدا به شما صبر بدهد. آقای صالحی من شما را می‌شناسم، در کتاب‌هایی که نوشته بودید دیدم که دغدغه آسیب‌های اجتماعی و افت اخلاق در جامعه را دارید. شما دغدغه حمایت از بخش خصوصی را دارید اما در این حمایت باید عدالت هم باشد.»

او در ادامه به امنیت شغلی، بیمه و کپی رایت اشاره کرد و گفت: «در عدالت و نظارت بر بخش خصوصی و صیانت از مجوزهایی که وزارت ارشاد امضا می‌کند باید قدرت داشته باشد.»

پس از آن فرشته طائرپور به نمایندگی از سینماگران سخنرانی کرد که با تشویق طولانی حاضران در سالن همراه بود. متن سخنان طائرپور را می‌توانید در اینجا بخوانید.

در ادامه حجت‌الاسلام سید محمود دعایی مدیر مسئول موسسه «اطلاعات»ضمن تحسین طائرپور و مهتاب کرامتی به عنوان هنرمندان حاضر در سالن، در مورد علی جنتی گفت: «ایشان شخصیتی است که به دلیل توفیق و استعداد درخشان سطوح زیادی از معرفت را در اختیار داشت و روزی که در اینجا مراسم معارفه‌اش برگزار شد، خدمت رئیس جمهور گفتم که اگر چه پیشنهاد اولیه من برای وزارت ارشاد فرد دیگری بود اما بعد از اینکه با این نازنین آشنا شدم، انتخاب شما را تحسین کردم و متاسفم که الان طوری شده که این نازنین (علی جنتی) کنار می‌رود. ثمرات درخشانی که این نازنین به جا گذاشت، چیزی است که فرشته‌ها مطرح کردند و همانطور که خانم طائرپور، از فاخران هنر دستاورد شما را ستود و آن‌چه را که برای جانشین شما ضرورت داشت به حق ادا کرد.»

دعایی در ادامه به ویژگی‌های هرکدام از معاونان فرهنگی، سینمایی و هنری اشاره کرد و خطاب به صالحی امیری گفت: «به شما هم تبریک می‌گویم که جمع شایسته‌ای برایتان به یادگار گذاشته است و دستاوردهای شما در کتابخانه ملی و مرکز اسناد می‌تواند در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم ادامه داشته باشد.»

اسحاق جهانگیری: امضای وزارت ارشاد باید برای همه از جمله قوه قضائیه، امام جمعه و نیروی انقلابی قابل احترام باشد

پس از آن اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور گفت: «بی قانونی در کشور به نفع هیچ شخصی نیست. قانون باید در کشور محترم شمرده شود و امضای وزارت ارشاد برای همه از جمله قوه قضائیه، امام جمعه و نیروی انقلابی قابل احترام باشد. اگر ما به قانون احترام بگذاریم دیگران نیز به ما احترام خواهندگذاشت. به آقایانی که فکر می‌کنند می‌توانند فراتر از قانون اقدامی انجام دهند می‌گویم که حتما روزی فرا خواهد رسید که خود آنها از این داستان ضرر خواهند کرد.»

او در ادامه جنتی را مدیری همه جانبه‌نگر، متدین، معتدل، منصف، توانا و انقلابی که عمرش را در راه پیشرفت کشور، انقلاب و نظام صرف کرده و سابقه درخشانی دارد دانست و گفت: «آقای جنتی از زمان شروع مسئولیت خود در وزارت ارشاد با سختی‌ها و ناهمواری‌های زیادی در بخش فرهنگ و هنر کشور روبه‌رو بوده و در این سه سال تلاش کرد تا اطمینان، آرامش و امید را به بخش فرهنگ و هنر کشور برگرداند.»

جهانگیری در ادامه صالحی امیری را به عنوان یکی از چهره‌های شناخته شده معرفی کرد و گفت: «آقای صالحی امیری از نظر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی از چهره‌های خوشنام هستند و امید است از سرمایه تعاملات و ارتباطاتشان برای مدیریت این حوزه نیز به خوبی بهره بگیرند.»

او ادامه داد: «این دولت در ماه‌های پایانی کار خود به سر می‌برد و با محدودیت‌هایی روبه‌رو است. پذیرش مسئولیت در مقطع فعلی بیانگر عزت نفس و روحیه خدمتگزاری آقای صالحی امیری است. مخاطبان این وزارتخانه شامل همه نخبگان فرهنگی و اجتماعی و هنری و عموم شهروندان کشور هستند و قدرت فرهنگ به واقع از قدرت سیاست و اقتصاد بیشتر است. انتظارات از بخش فرهنگی کشور بسیار بالاست. در هر حوزه‌ای که با نارسایی مواجه می‌شویم کمک اهل فرهنگ را طلب می‌کنیم. از جمله در حوزه آسیب‌های اجتماعی که در جلسه اخیر مقام معظم رهبری با مسئولان اول کشور، حل مشکلات این حوزه را با کمک بخش فرهنگی کشور دست یافتنی دانستند. برای حل دغدغه گسترش مفاسد اقتصادی در کشور نیز روی به اصحاب رسانه و بخش فرهنگی می‌آوریم. توسعه فرهنگی به صورت جدی پیش نیاز توسعه اقتصادی کشور است.»

او با تاکید بر اهمیت قدرتمند کردن بخش فرهنگی کشور خاطر نشان کرد: «وقتی فرهنگ ضعیف شود سیاست، اقتصاد و دیپلماسی کشور نیز ضعیف می‌شود. پس برای  قدرتمند شدن اقتصاد و دیپلماسی باید به بخش فرهنگ اهمیت دهیم.»

معاون اول رئیس جمهور به رویکرد روشن مقام معظم رهبری در حوزه فرهنگ اشاره کرد و گفت: «برخورد مدیران فرهنگی در مواجهه با مسائل باید حکیمانه و به دور از افراط و تفریط باشد.»

او ادامه داد: «اقتصاد مقاومتی با تکیه بر ظرفیت‌های داخلی کشور در شرایط فعلی از اصلی‌ترین رویکردهای ماست. در بخش فرهنگ نیز باید از ظرفیت‌های داخلی ایران به خوبی بهره بگیریم و اگر از این ظرفیت‌های بزرگ استفاده نکنیم، به مردم ظلم کرده‌ایم.»

در ادامه علی جنتی روی سن آمد و از برخی مشکلاتی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی سه سال اخیر با آن دست به گریبان بوده، سخن گفت. متن سخنان جنتی را در اینجا بخوانید.

پس از آن با تقدیم هدایایی از علی جنتی تقدیر شد و حکم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توسط اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور به سید رضا صالحی امیری اعطا شد.

سید رضا صالحی امیری بعد از دریافت حکمش در رابطه با رویکردها و نگاهش توضیحات مختصری ارائه داد. سخنان سید رضا صالحی امیری را می‌توانید در اینجا بخوانید.

حسین فریدون دستیار ویژه‌ی رئیس جمهور، حسام‌الدین آشنا مشاور رسانه‌ای رئیس جمهور، احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران، حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی، حسین انتظامی معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد، علی مرادخانی معاون هنری وزارت ارشاد، سید عباس صالحی معاون فرهنگی وزارت ارشاد، حسین نوش آبادی سخنگوی وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد حیدری دبیر جشنواره فیلم فجر، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، محمود آموزگار رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، لادن طاهری مدیر فیلم‌خانه ملی، مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی، منوچهر شاهسواری مدیر خانه سینما، حسین مسافر آستانه، سید روح‌الله حسینی مدیر مدرسه ملی سینما، جلیل اکبری صحت مدیر روابط عمومی سازمان سینمایی، سید محمدرسول صادقی مدیر روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، مهدی حجت بنیانگدار سازمان میراث فرهنگی، داریوش ارجمند، محمود عزیزی، سید غلامرضا موسوی، اسماعیل خلج، فرشته طائرپور، محمد سریر، شهرداد روحانی، مهتاب کرامتی، پیمان شریعتی، صفی‌پور، منوچهر محمدی، علی معلم، اتابک نادری، عبدالجبار کاکایی، پریسا مقتدی، سیروس الوند، محمدرضا مویینی، رضا ناجی، محمد علیزاده و مهمانانی از نهاد ریاست جمهوری و برخی دیگر از وزارتخانه‌ها از جمله حاضران بودند.

 

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *