ترانه علیدوستی در توکیو از حواشی تصمیمش برای حضور در مراسم اسکار گفت

خوشحالم که میان سینماگران در اسکار همبستگی وجود داشت

خوشحالم که میان سینماگران در اسکار همبستگی وجود داشت
ترانه علیدوستی که به تازگی برای نمایش بعضی از فیلم‌هایش به ژاپن سفر کرده است، در مصاحبه‌ای از حواشی مراسم اسکار و اینکه نتواسته در این مراسم حضور داشته باشد، گفت.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، ترانه علیدوستی درمورد حضور نداشتن در مراسم اسکار سال گذشته که فیلم فروشنده موفق شد جایزه‌ی بهترین فیلم خارجی زبان را دریافت کند، گفت: «من مشغول بازی در سریال شهرزاد بودم و نمی‌توانستم مراسم را دنبال کنم. معمولا با توجه به اختلاف ساعت، مراسم اسکار در ساعات اولیه‌ی صبح در ایران پخش می‌شود. آن زمان من مشغول بازی در سریال شهرزاد بودم و نمی‌توانستم مراسم را دنبال کنم، اما دور از ذهن نبود که فیلم فروشنده در مراسم اسکار جایزه دریافت کند. با توجه به موفقیت‌های فیلم در نقاط مختلف دنیا و همچنین جایزه‌ای که فیلم در جشنواره‌ی کن دریافت کرده بود، این احتمال وجود داشت که جایزه‌ی اسکار را هم دریافت کند.»

علیدوستی درباره‌ی حواشی اسکار و اینکه دوست داشته در مراسم حاضر باشد، گفت: «در مورد اینکه من دوست داشتم در آنجا حضور داشته باشم یا نه باید بگویم، قاعدتا هر بازیگری دوست دارد آن فضا را تجربه کند. امیدوارم زمان دیگری این فرصت برایم پیش بیاید. از حضور فیلم فروشنده در اسکار خیلی خوشحال بودم.  شاید برای فیلمسازی مثل آقای فرهادی این موفقیت که برای بار دوم داشت اتفاق می‌افتاد آنقدر تعیین‌کننده نباشد و آقای فرهادی به مورد تحسین قرار گرفتن عادت داشته باشد، اما برای من اتفاق خوشحال‌کننده‌ای بود.»

بازیگر فیلم فروشنده درباره‌ی همبستگی میان سینماگران گفت: «خوشحالیِ من بیشتر از این بابت بود که میان سینماگران یک همبستگی شکل گرفت و نه تنها آمریکایی‌ها، بلکه بقیه کاندیداهای فیلم‌های خارجی زبان، که به دلیل مسائل به وجود آمده و قانون منع ویزا برای ایران و چند ملیت دیگر، نتوانستند در این مراسم حضور یابند، به اجماعی رسیدند که مرا بیشتر از جایزه خوشحال می‌کرد. اینکه آدم‌های مختلف در دنیا با ذهنیت‌های متفاوت مقابل چیزی که احساس می‌کردند با ارزش‌هایشان سازگار نیست و به نفع یک وضعیت انسانی کنار هم ایستادند، برایم بسیار با ارزش بود.»

علیدوستی درباره‌ی چگونگی برخورد با مسئله‌ی تعرض در مورد زنان که جهانی است، گفت: «مسئله‌ی چگونگی برخورد با خشونت یا تعرض نسبت به زنان و جامعه‌ی اطرافشان قطعا در جامعه‌های سنتی‌تر مثل ایران و ژاپن پیچیده‌تر است، اما این یک مسئله‌ی جهانی است و فکر می‌کنم بیشتر از اینکه نیاز باشد قوانینی به نفع برخورد درست با این وضعیت وضع شود، که حتما نیاز است، ما باید به شکل فرهنگی این موضوع را تصحیح کنیم. یعنی زمانی که چنین اتفاقی برای یک خانم می‌افتد، سراغ عوامل دیگری نرویم تا حق را به او بدهند. این موضوع را متوجه شویم که در چنین وضعیتی اولین عامل خشونت شخص متعرض است.»

او همچینن درباره سخت بودنِ به زبان آوردن چنین اتفاقی گفت: «معمولا سختیِ اینکه زنان بگویند برایشان چنین اتفاقی افتاده و از قانون توقع داشته باشند که پیگیر حقوق‌شان باشد، در این است که اطرافیان سخت می‌توانند باور کنند که آیا آن‌ها مقصر بوده‌اند یا نه. این مسئله به دلیل شرمی است که بعد از این اتفاق برای زنان به وجود می‌آید و مانع می‌شود که حقوق‌شان را پیگیری کنند. به خصوص که مایل نیستند با دیدن برخوردهای اشتباه آن زخم روانی‌ که خورده‌اند، هزار برابر عمیق‌تر شود. در واقع فکر می‌کنند اگر امیدی نیست که کسی وضعیت‌شان را درک کند و احقاق حقی از آن‌ها صورت گیرد، بهتر است لااقل بیشتر از این ضربه نخورند و آبروی‌شان در خطر نیفتد. همه‌ جای دنیا بحث این موضوع خیلی داغ است و من معمولا چنین مسائلی را دنبال می‌کنم. بالاخره باید این فرهنگ جا بیفتد که با زن و یا حتی مرد قربانی چطور برخورد کنیم. متاسفانه در چنین شرایطی تعداد زنانی که در جهان  قربانی خشونت جنسی می‌شوند، بیشتر از مردان است.»

 

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *