شب‌های رمضان با فیلم‌های فیلم‌نت: «آذر، شهدخت، پرویز و دیگران»، بهروز افخمی

سر پیری و معرکه‌گیری

سر پیری و معرکه‌گیری
سال ۹۲ بهروز افخمی با فیلم «آذر، شهدخت، پرویز و دیگران» در سی و دومین جشنواره‌ی فیلم فجر شرکت کرد. فیلمی پربازیگر و شلوغ که بر اساس داستانی نوشته‌ی همسرش ساخته شده بود و توانست در پنج رشته نامزد سیمرغ بلورین جشنواره‌ی فجر شود.

فیلم‌نت نیوز، بهروز افخمی در دهه‌ی هفتاد با ساخت فیلم عروس و در دهه‌ی هشتاد با فیلم شوکران خون تازه‌ای به بدنه‌ی سینمای اجتماعی آن دوران تزریق کرد. بی‌راه نیست که او را یکی از فیلمسازان جریان‌ساز سینمای ایران می‌دانند. افخمی پس از اقتباس نه چندان موفق گاوخونی از داستانی به همین نام نوشته جعفر مدرس صادقی در سال ۸۱، برای دومین بار برای ساخت فیلم دیگری به ادبیات روی آورد. بهروز افخمی که داستان‌خوان قهاری است این بار داستان کوتاهی از مرجان شیرمحمدی-همسرش- را با نام آذر، شهدخت، پرویز و دیگران دست‌مایه‌ی ساخت فیلمی به همین نام کرده است.

آذر، شهدخت… داستان جنگ و جدال پرویز دیوان‌بیگی بازیگر مشهور سینما با همسر خانه‌دارش است. چرا؟ دلیلش برمی‌گردد به زمانی که پرویز مشغول بازی در آخرین فیلمش است. در این حین کارگردان فیلم که نقش آن را مانی حقیقی بازی می‌کند به شهدخت همسر پرویز پیشنهاد بازی در فیلم را می‌دهد. و ماجرا از همین پیشنهاد نابهنگام آغاز می‌شود. بازی شهدخت آن‌چنان خوب است و آن‌چنان مورد توجه منتقدان قرار می‌گیرد که حسادت پرویز دیوان‌بیگی را برمی‌انگیزد. کنایه‌ها و متلک‌ها و بدخلقی‌های پرویز شروع می‌شود. شهدخت تاب نمی‌آورد، قهر می‌کند و به باغچه‌ی خانوادگی‌شان می‌رود. فیلم خرده داستان‌هایی هم دارد که به موازات این جنگ و جدال پیش می‌رود. مثل برگشت قریب الوقوع آذر دختر خانواده از فرنگ و ماجرای طلاقش از همسرش. همه‌ی این ماجراهای به ظاهر تلخ یک نتیجه‌ی دلپذیر دارد و آن هم جمع شدن دوباره‌ی خانواده برای مدتی هر چند کوتاه است. اعضای خانواده برای چند روزی گرد هم می‌آیند و رشته‌های گسسته‌ی میانشان دوباره پیوند می‌خورد. آذر به کمک پدر می‌شتابد تا هضم موفقیت مادر برایش ساده شود و پدر در پی پیدا کردن راهی است تا غم آذر را تسکین یابد.

طنز جاری در فیلم و تبحر افخمی در کارگردانی صحنه‌های شلوغ و پربازیگر از نقاط قوت فیلم است.

مهدی فخیم‌زاده، گوهر خیراندیش، رامبد جوان، مرجان شیرمحمدی، مانی حقیقی و امیرعلی دانایی از بازیگران این فیلم هستند. فیلم آذر، شهدخت، پرویز و دیگران در سی و دومین جشنواره فیلم فجر در پنج رشته نامزد سیمرغ بلورین فجر شد و در دو رشته بهترین فیلم و فیلمنامه موفق به دریافت سیمرغ بلورین شد.‌

 فیلم شوخ و شنگ آذر، شهدخت، پرویز و دیگران بهروز افخمی را می‌توانید در سامانه‌ی فیلم‌ نت به صورت قانونی دانلود  و تماشا کنید.

 

 

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *