رقابت «دولتوف» در بخش بین‌الملل

برنده جایزه دستاورد هنری جشنواره برلین مهمان جشنواره جهانی فیلم فجر

برنده جایزه دستاورد هنری جشنواره برلین مهمان جشنواره جهانی فیلم فجر
برنده خرس نقره‌ای «دستاورد هنری برجسته» جشنواره برلین 2018 همراه با کارگردان فیلم «دولتوف» به ایران می‌آیند تا در جشنواره جهانی فیلم فجر حضور داشته باشند.

به گزارش فیلم‌نت نیوز، فیلم «دولتوف» برنده جایزه بهترین دستاورد جشنواره برلین در سال ۲۰۱۸ در سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر به نمایش درخواهد آمد.

فیلم «دولتوف» در بخش مسابقه بین‌الملل سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر حضور خواهد داشت و کارگردان و طراح صحنه این فیلم نیز ضمن حضور در ایران کارگاه‌های تخصصی برای علاقمندانی از ایران و جهان برگزار خواهند کرد. همچنین آنها در مراسمی که پیش از نمایش فیلم شان در کاخ جشنواره جهانی فیلم فجر برگزار می شود حضور یافته و درباره اثر خود صحبت می کنند.

اثر زندگینامه‌ای جدید الکسی جرمان جونیور 6 روز از زندگی سرگئی دولتوف را به تصویر می‌کشد که یکی از محبوب‌ترین نویسنده‌های روس اواخر قرن بیستم است.

سرگئی دولتوف نویسنده‌ای در شهر لنینگراد سال 1971 است که در آستانه مهاجرت دوستش یوسیف برودسکی که بعدها جایزه نوبل ادبیات را برنده شد، قرار گرفته است. این در حالی است که او مصمم است در کشورش بماند و زندگی معمولی را با همسرش النا و دخترشان کاتیا سپری کند. دست‌نوشته‌های دولتوف دایم از سوی رسانه رسمی رد می‌شود چون دیدگاهش نامطلوب ارزیابی می‌شود…

«دولتوف» اولین بار در بخش رقابتی جشنواره برلین 2018 روی پرده رفت و در نهایت خرس نقره‌ای «دستاورد هنری برجسته» را نصیب النا اوکناپایا کرد که طراحی صحنه و لباس فیلم را انجام داده است.

نکته جالب اینکه همکاری قبلی اوکناپایا با جرمان در درام علمی‌خیالی «زیر ابرهای الکتریکی» (2015) – که اولین فعالیت سینمایی ثبت‌شده او در سایت «آی‌ام‌دی‌بی» است – هم در بخش رقابتی شصت‌وپنجمین جشنواره برلین حضور داشت و خرس نقره‌ای «دستاورد هنری برجسته» را به دست آورد، منتها با این تفاوت که آن سال این جایزه به مدیر فیلمبرداری اثر الکسی جرمان رسید؛ فیلمسازی که ماجراهای اغلب آثارش در دوران ژوزف استالین و جنگ جهانی دوم روی می‌دهد و این دوره زمانی را در شرایطی بحرانی تصویر می‌کند.

بیشتر فیلم‌های الکسی جرمان جونیور به صورت سیاه‌وسفید یا به شکل رنگ‌ورو رفته فیلمبرداری می‌شوند و برای همین از یک شمایل تیره‌وتار متمایز برخوردارند.

الکسی جرمان جونیور سال 2008 برای فیلم «سرباز کاغذی» در ونیز جایزه بهترین کارگردانی را دریافت کرده است.

آدرس سایت رسمی جشنواره Fajriff.com و پست الکترونیکی جشنواره Info@Fajriff.com است.

سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر ۱۹ تا ۲۷ آوریل ۲۰۱۸ (۳۰ فروردین تا ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷) به دبیری سیدرضا میرکریمی در تهران برگزار می‌شود.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *