پرویز پرستویی در برنامه 35:

دعا کردم فرهادی اسکار نگیرد/ حامد بهداد را من معرفی کردم/ماجرای جلسه تا 4 صبح با وزیر ارشاد

دعا کردم فرهادی اسکار نگیرد/ حامد بهداد را من معرفی کردم/ماجرای جلسه تا 4 صبح با وزیر ارشاد
بازیگر فیلم «بادیگارد» از دعا برای اصغر فرهادی، بازیگر شدن حامد بهداد و جلسه تا 4 صبح با وزیر اسبق ارشاد گفت.

به گزارش فیلم نت نیوز، پرویز پرستویی بازیگر سینما و تلویزیون در دومین قسمت از حضورش در مجله تصویری 35 که با اجرای فریدون جیرانی از فیلم نت منتشر شد،در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه اگر بخواهی شرایط سینما را بررسی کنی چی میگی؟ گفت: در این 8 سال بحران هایی بوجود آمد و میتوانست به وجود نیاید، و در آن زمان دعا میکردم که این شرایط به سینما و عرصه هنر سرایت نکند که سرایت کرد و این در دل آدم ها افتاد و همه به جان هم افتادند.

وی افزود: زمانی که شما در  هفت بودید و  من هم منتقد برنامه بودم چون واقعا دوست نداشتم فریماه فرجامی و یا ابوالفضل پور عرب را با آن وضعیت نشان بدهیم چون داریم قضاوت می شویم و همه اینها درد است و هفت محصول همان بحران و شرایط آن زمان بود و شما تلاش میکردید شرایط را خوب و دلچسب نگهدارید تا شیرازه سینما از دست نرود ولی متاسفانه این اتفاق رخ نمی داد.

برای سلامتی سلحشور دعا می کنم

بازیگر فیلم «آزانس شیشه ای» ادامه داد: آدم هایی که در برنامه حضور پیدا می کردند، می آمدنند و اختلافات را در برنامه هفت بیشتر می کردند و هنوز این اختلافات حل نشده است و مانند قبیله ای است که همه با هم خوب بودند و کینه ای آمد و هنر باقی مانده است و من بارها می گویم همه ما یک خانواده هستیم.

پرستویی ادامه داد: صادقانه بگم الان آقای سلحشور نشسته و مثل شمع آب می شود حالم بد است همانطور که وقتی سلحشور در آن مقطع در مورد زنان سینما و سینما آنگونه حرف میزد حالم نسبت بهش بد میشه و چند بار اعلام کردم که حق نداری اینقدر در مورد سینما حرف بزنید، الان دعا میکنم سلحوز سلامتیش رو بدست بیارد چون در این مملکت زحمت کشیده.

بدون وقت قبلی به ملاقات شمقدری رفتم

وی در خصوص ملاقاتش با جواد شمقدری رئیس وقت سازمان سینمایی در زمان بحران خانه سینما، گفت: در همان زمانهایی که مشکلاتی پیش آمده بود به بدون وقت قبلی به دفتر آقای شمقدری رفتم، گفتم که من بعنوان یک شاهد و ناظر آماده ام و نه چپم و نه راستم و کاری به این چیز ها ندارم فقط میخوام بگم شما آمدی و معاون وزیر شدی و باید از شما استقبال می شد، اما این اتفاق نیافتاد دلیلش هم مشخصه چون نزاعی از قبل وجود داشت.

بازیگر فیلم «لیلی با من است» ادامه داد: این اختلافات از زمانی شکل گرفت که برخی دوستان آمدند و هیاتی را تشکیل دادند به نام «هیات هنرمندان مسلمان» و بقیه نامسلمان شدند و بعد از آن فاصله ای در جامعه هنری به وجود آمد،

همه مشکلات از بگم؟ بگم؟ شروع شد

پرستویی با بیان اینکه  باید اهالی سینما استقبال رسمی از شمقدری می کردند که نکردند و من به شمقدری گفتم شما بعنوان کارگردان به استقبال آنها می رفتید و در خانه سینما و با آقای عسگر پور صحبت می کردید. افزود: آقای شمقدری به من گفت که شما میاید با هم بریم؟ گفتم باشه من میام، چون دلم درد گرفته از این وضعیت و ناراحتم، و همه اینها از جایی شروع شد که یک نفر گفت بگم؟ بگم؟ و همه چیز از همینجا آغاز شد و چرا باید ما همه چیز را بگوئیم؟ و خیلی چیزها برای داخل سینما و خانواده سینما است.

شمقدری میخواست بیاید ولی اطرافیانش نگذاشتند

وی گفت: به شمقدری گفتم مطمئن باش دل هنرمند نازک است و حرف شما را قبول می کند، ولی شمقدری نیامد، اتفاقا روحیاتی داشت که می توانست بیاید ولی اطرافش افرادی بودند که خراب کردند.

پرستویی با اشاره به 2 شب جلسه با حسینی وزیر ارشاد وقت گفت: 2 جلسه با حسینی وزیر ارشاد وقت داشتیم که من و احمد رضا درویش، ابراهیم حاتمی کیا، مجید مجیدی، هنرمند، میرکریمی و سردار کارگر در جلسه حضور داشتیم و از ساعت 9 شب تا 4 صبح جلسه داشتیم آقای حسینی راضی شد که دوستان قبلی استعفاء بدهند و خانه سینما باز شود، همانجا گفتیم که آقای حسینی خدا کنه می روید بیرون رایتون عوض نشود و همین اتفاق هم افتاد، رای وزیر  را عوض کردند، در حالی که آقای حسینی آدمی بود که راحت می توانست اینکار را انجام بدهد.

رغبت جشنواره و فیلم دیدن ندارم/ عزت الله انتظامی مرجع تقلید هنری من است

وی بااشاره به عدم حضورش در جشنواره فجر، گفت: هشت سال است که رغبت نمی کنم در جشنواره فیلم فجر حضور داشته باشم، لذت نمی برم، و وقتی پیر دیر من آقای عزت الله انتظامی می گوید که خجالت می کشد در این سینما کار کند، وقتی مرجع تقلید من در جامعه هنری این حرف را می زند من می گویم که باید بمیرم و اصلا کار نکنم.

بازیگر فیلم «به نام پدر» در پاسخ به این سوال که آیا الان هم این حس خجالت رو دارید؟ گفت: الان بیشتر آنچیزی که شاخص است این است که از لحاظ روحی همدیگر را تخریب می کنیم،  سال گذشته تنها 2 فیلم دیدم که کار های خودم بود.

پرویز پرستویی در ادامه گفتگو با برنامه 35 با اشاره به جشنواره دوره 32 فیلم فجر گفت: 2 سال قبل چه بلایی به سر کیومرث پور احمد آوردند، برای همین اول باید حرمت همدیگر را نگه داریم و بعد از آن همدیگر را نقد کنیم، من بعنوان علاقه مند به سینما رقبتی ندارم به جشنواره بیام و فیلم ببینم، در حالیکه باید ببینم چون در طول سال وقت ندارم که به سینما بروم.

در جشنواره فجر ادای هالیوود را در می آوریم

وی درخصوص مشکلات جشنواره فیلم فجر، گفت: سال گذشته به کاخ جشنواره رفتم و فقط یک ساعت داشتم امضاء می دادم و عکس می گرفتم، البته می دونم اینا چه کسانی هستند و نمی خوام بی حرمتی به مردم بکنم، می خوام بگویم اینها کجای سینما هستند، چطور برای جوانب کار ادای هالیوود را در می آوریم اما اهالی سینما چرا تو خود سینما نیستند؟

متاسفانه برنامه هفت افخمی را دیده ام

بازیگر فیلم «آژانس شیشه ای» با انتقاد شدید به صحبت های مسعود فراستی در دوره جدید برنامه هفت، با بیان اینکه برنامه دوره جدید را متاسفانه دیده ام، گفت: آقای فراستی به لحاظ سواد و نگاه سینمایی فرد قابل احترامی برای من است و نمی شود گفت که ایشان از سینما چیزی نمی داند و این تصور  غلط محض است، ولی اینکه شما در می زانسنی قرار بگیری و اسم بازیگر یادت نیاد.

پرستویی افزود: در این دوره هم افخمی می گوید که آمده سینما را نجاب بدهد، این دیالوگ را من می شنوم، اما سوال من این است که خود شما در سینما چقدر ناجی بودید که حالا می خواید کل سینما را نجات بدهید؟ هنوز همه می گویند دوره اول برنامه هفت مخاطب بیشتری داشت و بهتر بود.

وی گفت: بعد برنامه غیر زنده اجرا می کنید و مسعود فراستی از دیالوگ های سخیف مانند “خجالت بکش، خجالت بکش” استفاده می کند، بگونه ای خودباوری و خودشیفتگی بوجود آمده که انگار زدن آدم ها مد شده است و تخطئه کردن فیلم سازها باب شده است.

دعا پرستویی برای اصغر فرهادی

بازیگر سینما و تلویزیون با اشاره به اهدای جایزه اسکار به اصغر فرهادی، گفت: در آن زمان پیش خودم می گفتم خدا کند که اصغر فرهادی اسکار نگیرد و امیدوار بودم مستجاب نشود، ولی حسم را بیان می کردم چون معتقد بودم اگر فرهادی اسکار بگیرد حال خیلی ها بد می شود، چون نمی توانیم موفقیت همدیگر را ببینیم.

پرستویی با تاکید بر اینکه حتی اگر در جشنواره ای جایزه به من نمی دادند حضور پیدا می کردم تا از همکارانم حمایت کنم، گفت: من به خاطر حمایت از 2 جوان کلی ناسزا و فحش شنیدم، و چون از فلان خانم حمایت کردم حتما ریگی به کفشم بوده، و زجر کشیدم از این حرف ها، چون یک نفر را به خاطر خواسته های پَست خودمان قربانی می کنیم.

وی افزود: من می گویم دوست عزیز در مهمانی هایی که شرکت می کنی حرفی برای گفتن نداری به این مهمانی ها نرو، ولی اگر قرار است دور هم جمع بشویم از ادبیات کهن شروع نشود آخرش به کوچه بازاری برسه و این ادبیات سخیف شکل بگیرد که آدم ها را بیخود و بی جهت به هم نسبت بدهیم .

من کافر نیستم

پرستویی گفت: 2 الی 3 بار سفر مکه برای من پیش آمده اما نرفته ام، من کافر نیستم، ولی گفتم فرد دیگری دیگری از این فرصت استفاده کند و و هنر یعنی ساختن زندگی نه اینکه زندگی را ویران کنیم.

وی افزود: چیزی که من را به بازیگری کشاند درد بود و بازیگری شغل من نیست و اگر شغل من بود 10 در دادگستری کار نمیکردم   و معاشم را از جای دیگری تامین میکردم و با فیش حقوقی زندگیم را تنظیم می کردم، من نمی توانم کسی را دوست نداشته باشم و خیانت کنم، سینما برای من دوربین و صحنه است و قداست دارد.

رویا تیموریان و حامد بهداد را من به سینما معرفی کردم

بازیگر فیلم بادیگارد در ادامه گفتگو در برنامه 35 با اجرای فریدون جیرانی گفت: ار افرادی که در مهمانی هاشون تهمت و افترا می زنند از خانم رویا تیموریان سوال کنید که اولین کار تصویریتون چی بوده؟، سریال رعنا بوده ، سوال کنید چه کسی معرف شما بوده؟ میگویند پرویز پرستویی .

پرستویی با اشاره به ماجرای بازیگر شدن حامد بهداد گفت: حامد بهداد شاید یادش رفته باشد، روزی در وزارت صنایع داشتیم مومیایی 3 را کار میکردیم که رامبد جوان هم حضور داشت و به من گفت که این پسره (حامد بهداد) رفیق من است بچه مشهد است و یک دوره ای هم پیش حمید سمندریان گذرانده شما در کار هایی که پیش میاد هواشو داشته باش. من هم گفتم وظیفه من است و منتی ندارد.

وی با بیان اینکه من هیچوقت منتی سر کسی نگذاشتم گفت: حامد بهداد را به همایون اسعدیان برای فیلم «آخر بازی» معرفی کردم و آمد و صحبت کرد و خود من هم 2 بار سر صحنه فیلم رفتم و همان سال هم کاندید جایزه شدند ، من طلبی از حامد بهداد ندارم.

تذکر پرستویی به حامد بهداد/ اخلاق در بازیگری ربطی به تواضع ندارد

پرستویی با اشاره به حضور حامد بهداد در برنامه هفت در دوره جیرانی گفت: یک بار حامد بهداد در دوره شما به برنامه هفت آمده بود و من در جایی حامد بهداد را دیدم و بهش گفتم چرا دستت را در چشم مردم می کنی و می گویی “من بازیگر ، من بازیگر”، منی در بازیگری وجود ندارد، چرا اینقدر برای خودت جریان سازی می کنی، یه مقداری باید اخلاق و منش حرفه ای را داشته باشیم. و این ربطی به تواضع ندارد.

امروز از کیمیایی و مهرجویی و پور احمد تقلید می کنیم

وی با بیان اینکه نباید با کیومرث پور احمد و مهرجویی اینگونه رفتار شود، گفت: من به خاطر ایجاد ارتباط و معرفی آدم ها به سینما هنوز از سوی برخی افراد اذیت می شوم، و ما حق نداریم با کیومرث پور احمد که در مقطعی قربانی شرایط بوده و فیلمی ساخته که حاصل شرایط بد آن زمان است، اینگونه برخورد کنیم.

بازیگر سریال «آشپز بازی» ادامه داد: هر چقدر که به داریوش مهرجویی در مورد فیلم هاش اشکال بگیرید باز نمی توانیم فیلم «گاو» را پنهان کنیم، آقای کیمیایی موج نو را وارد سینما کرد و از فیلم قیصر به بعد نگاه به بازیگری عوض شدف ما هنوز داریم ادای همین کارگردان ها را در می آوریم.

با بهروز وثوقی در ارتباطم/ چرا امروز بازیگری راحت شده؟

پرستویی با اشاره به بازی بهروز وثوقی در سینما گفت: من از بهروز وثوقی خیلی تجربه کسب کردم البته الان هم با هم در ارتباط هستیم، کاری به نگاهی که به وی هست ندارم، ولی برای بازی در یک فیلم 2 ماه تمام یک فرد هروئینی را می بیند تا بتواند نقشش طبیعی بازی کند و در فیلم امیر نادری به نام «تنگسیر» بهروز وثوقی 3 ماه تمام در جلوی دوربین بدون کفش راه می رفت بگونه ای که آخر شب نمیتوانست کفش پایش کند، ولی چرا امروز بازیگری راحت و ساده شده است؟

دانلود قسمت دوم گفتگوی پرویز پرستویی با برنامه 35

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه(41)

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *