با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

جشنواره سی‌وپنجم فیلم فجر آغاز به کار کرد

جشنواره سی‌وپنجم فیلم فجر آغاز به کار کرد
آیین افتتاحیه سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شب گذشته (9 بهمان ماه) بر مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فیلم‌نت نیوز، در ابتدا احسان کرمی که اجرای مراسم را بر عهده داشت درگذشت کاظم افرندنیا بازیگر قدیمی سینمای ایران را تسلیت گفت.

محمد حیدری دبیر سی و پنجمین جشنواره فیلم در سخنان کوتاهی گفت: «آغاز می‌کنیم آیین جشنواره فیلم فجر را با یاد جان‌فشانان آتش‌نشان و مرزداران. امیدواریم سال جدید سال خوبی برای سینمای ایران باشد؛ سال نوی سینمای ایران مبارک.»

در ادامه احسان کرمی با اشاره به اینکه معمولا مراسم های افتتاحیه با اجرای موسیقی برگزار می شود بیان کرد: «این جشن سینمای ملی است اما ما در روزهای اخیر شاهد حادثه بسیار تلخی بودیم و در همین افتتاح، یادی می‌کنیم از آتش‌نشانان و مرزداران عزیز کشورمان که حادثه اتفاق افتاده برای آنها موجب غمگینی جامعه ما شد و به همین دلیل دست و دل ما نمی‌رفت این مراسم را مانند سال‌های قبل برگزار کنیم.»

پس از آن ویدئو کلیپی حاوی تصاویری از حادثه پلاسکو با عنوان «مظلوم» و با موسیقی فیلم روز واقعه پخش شد. همچنین تصاویری برای بزرگداشت شهدای نیروی انتظامی از جمله شهید عباس کنعانی پخش شد.

برای تجلیل از خانواده شهید کنعانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حجت الاسلام احمد مازنی عضو مجلس و حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی روی صحنه آمدند. لوح تقدیر ویژه تقدیم مادر این شهید مرزبان شد.

سید رضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی و حجت‌الاسلام مازنی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس برا تجلیل از خانواده شهید کنعانی روی سن آمدند و لوح تقدیری از طرف جشنواره فیلم فجر و به نمایندگی از طرف جامعه هنری به مادر شهید کنعانی اهدا کردند.

کرمی در ادامه ضمن بیان اینکه از یکی از آتش‌نشانان خواهش کردیم تا در این مراسم حضور داشته باشد، از امیر مهدیان فرمانده آتش‌نشان که در حادثه پلاسکو دچار آسیب‌دیدگی شده بود، به عنوان نماینده  آتش‌نشانان دعوت کرد تا به روی سن بیاید. او قبل از حضور روی صحنه درخواست کرد کسی دست نزند. به همین منظور همه به احترام او و دیگر آتش‌نشانان ایستادند و صلوات فرستادند. هنگام تقدیر از مهدیان کرمی از او خواست اجازه بدهد مردم برایش دست بزنند زیرا هر دست زدنی به معنای شادی نیست.

امیر مهدیان که با لباس آتش نشانی در مراسم حضور یافته بود با بغض گفت: «صحنه‌های عجیبی آنجا دیدم و گل‌های ما پرپر شدند. البته حضور همه مردم و کمک نهادها سبب شد تا آوارها را برداریم. فضا درست مانند تفحص در جبهه بود تا بتوانیم شهدای خود را بیرون آوریم. بچه‌های ما با خون خود سه ساعت ساختمان را سرپا نگه داشتند تا مردم نجات پیدا کنند، در حالیکه شرایط ساختمان طوری بود که اگر تلاش اتش نشان‌ها نبود ظرف مدت یک ساعت فرو می‌ریخت. ما به شغلی که انتخاب کرده‌ایم افتخار می‌کنیم ولی از مردم هم می‌خواهیم ایمنی را رعایت کنند تا دیگر از این اتفاق‌ها رخ ندهد.»

در ادامه مراسم بخش بزرگداشت‌ها آغاز شد.

اولین بزرگذاشت متعلق به محمد کاسبی بود که با پخش فیلمی از صحبت‌ها و عکس‌های محمد کاسبی آغاز شد و از مجید مظفری و همایون ارشادی برای بزرگداشت کاسبی دعوت به عمل آمد که روی سن حاضر شوند.

محمد کاسبی طی سخنان کوتاهی گفت: «این جشن به همه خانواده سینمای ایران مبارک باشد. برای همه شما آرامش درون و سعادت از خداوند خواستارم.»

احسان کرمی از همسر محمد کاسبی نیز رعوت کرد تا روی صحنه بیاید. به محمد کاسبی یک سیمرغ و لوح تقدیر اهدا کردند.

در ادامه مراسم حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی روی سن آمد و گفت: «من هم مثل شما تحت‌تأثیر بخش اول جشنواره هستم. در جشن بزرگ سینمای ایران، از کسانی که از ما محافظت می‌کنند تقدیر شد.»

ایوبی ادامه داد: «از همه شما تشکر می‌کنم که حضور دارید. سپاس  از حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرانی که با ما همراه هستند. جای سپاس دارد  از دبیر جشنواره فیلم فجر که توانا و دانا این دوره را برگزار می‌کند.  اگر امنیت و آرامش وجود دارد برای خون دل و خون‌جگرهایی است که می‌خورند تا این بوستان‌های زیبا را داشته باشیم. فیلمسازانی که با خون‌دل فیلم می‌سازند و سینمای ایران را با افتخار مطرح می‌کنند.»

او در ادامه بیان کرد: «امسال چهارمین سالی است که در خدمت شما هستم امسال چهارمین و آخرین جشنواره فیلم فجر دولت یازدهم را برگزار می کنیم. روزهای اول بسیار سخت بود. چقدر شمس و مولانا خواندم تا شما را امیدوار کنم! اصناف چندین پاره بودند مخاطبان سینما زیر خط فقر قرار داشتند اما امروز با فهم متقابل شما، جشنواره امسال جشنواره سینمای امید است و سینمای امید تحقق پیدا کرده است.»

ایوبی اظهار کرد: «سینمای ایران در شرایط بسیار سختی بود ولی با همدلی شما سینمای ایران پیشرفت می‌کند. سینمای ایران سینمای امید است و این مساله هیچ وقت دور از دسترس نیست. امسال وقتی فیلم‌های شما فیلمسازان را دیدم، خستگی چهارساله‌ام از بین رفت و خیالم راحت شد. عمرم را در کنار شما گذاشتم. سال سال تثبیت فیلمسازان جوان است. امسال نیمی از تولیدات سینمای ایران در جشنواره برای فیلمسازان جوان است؛ فیلمسازانی که زیر سایه پیشکسوتان رشد کردند.»

او افزود: «در فیلم‌های سینمایی امسال امید موج می‌زند و فیلم‌های اجتماعی زیاد است. جوانان فیلم‌های ساده و کم هزینه ساخته‌اند و همچنین در فیلم‌های دفاع مقدس، خواهران و مادران شهید را به تصویر کشیده‌اند. یقین دارم مردم از دیدن این فیلم‌ها لذت خواهند برد، همانطور که رهبر انقلاب پشتوانه ما در سینما هستند. ما باید قدر سینما را بدانیم چرا که سینما از جلوه‌های قدرت ما است.»

رئیس سازمان سینمایی در ادامه سخنانش با اشاره به اقدام اخیر ترانه علیدوستی بازیگر فیلم فروشنده بیان کرد: «نشانه قدرت سینمای ایران است که یک بانوی ایرانی اسکار را تحریم کرد. سینماگران ما مرزداران ایران هستند، چنانچه وقتی عباس کیارستمی‌ها و اصغر فرهادی‌ها آثار سینمای ایران را به جهان عرضه می‌کنند، موجب شگفتی همه می‌شوند.»

او در ادامه بیان کرد: «امروز از مرزداران تجلیل کردیم و بسیار کار خوبی است. سینماگران ما مرزداران هویت و فرهنگ ما هستند و بگذارید عرض کنم در جهان امروز عباس کیارستمی و اصغر فرهادی که بخشی از این فرهنگ و تمدن را به جهان می‌برند و می‌گویند این است مرز اسلام ایرانی و فرهنگ ایرانی. کشورهای منطقه نمی‌توانند این مرز را مشخص کند. افتخار می کنم که خادم کوچک شما هستم.»

بخش بعدی افتتاحیه سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر دومین بزرگداشت مراسم مراسم بود که به غلامرضا موسوی تهیه‌کننده سینما اختصاص داشت و با پخش فیلمی درباره موسوی ساخته شکوفا کریمی آغاز شد.

برای بزرگداشت این هنرمند از فرشته طائرپور و محمدمهدی دادگو دعوت شد تا روی صحنه بیایند. غلامرضا موسوی نیز به همراه همسر خود روی صحنه آمد.

موسوی ضمن تشکر از ایوبی، حیدری و شورای سیاستگذاری جشنواره گفت: «تهیه‌کنندگی من زمانی آغاز شد که سه دوست من تصمیم به ساخت فیلم گرفتند. آن زمان به من پیشنهاد دادند که به صورت تعاونی فیلم بسازیم و من هم قبول کردم. در همان زمان مدیران جوان از جمله علی مرادخانی، مهدی مسعودشاهی و محمدمهدی حیدریان من را در این راه همراهی کردند. بعد از آن من فعالیت های صنفی را دنبال کردم.»

او ادامه داد: «ما سینماگران در دولت دهم با مشکل مواجه شدیم و خانه سینما تعطیل شد. نباید فراموش کنیم این افراد در دولت دهم چه کردند و نباید امروز مسایل صنفی را به دست برخی از افراد تاثیرگذار در آن دولت سپرد. از مسئولان می‌خواهم که مقدرات صنف را در اختیار کسانی نگذارند که سابقه‌شان را می‌دانیم.»

موسوی در پایان بیان کرد: «در نهایت از ترانه علیدوستی سپاسگزارم و به احترام او کلاه از سر برمی‌دارم. همچنین از همسرم که ۳۸ سال من و سختی های کارم را تحمل کرده و بدون حضور من زندگی را ادامه کرده، تشکر می‌کنم.»

پس از آن احسان کرمی از حضار خواست تا صدیقه کیانفر بازیگر قدیمی سینمای ایران را به نمایندگی از پیشکسوتان تشویق کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: من به ضرورت تشکیل سازمان نظام صنفی هنر اعتقاد دارم

در بخش بعدی مراسم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای سخنرانی روی سن رفت و گفت: «امروز قبل از اینکه به دیدار شما بیایم فکر می‌کردم چه پیامی را برای جامعه بزرگ و نجیب و با شرافت سینما بیاورم از منظر انسانی، اجتماعی و اخلاقی چه پیامی باید داشته باشم و بازگو کنم. چند جمله‌ای که زبان دل است را یادداشت کردم، امیدوارم آنچه در هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی برای جامعه سینما داریم محقق شود.»

او ادامه داد: «قبل از آمدن به این مراسم با رئیس جمهور ملاقات داشتم و حامل سلام ایشان به سینماگران هستم و آغاز به کار جشنواره فیلم فجر در آستانه دهه فجر به اصحاب هنر و جامعه فرهیخته و عموم علاقمندان به این هنر صمیمانه تبریک می‌گویم.»

صالحی امیری در ادامه بیان کرد: «جشنواره فیلم فجر یادآور نشاط و تحرک و پویایی و امید است. سینمای ایران امروز زبان گویا و موثر جامعه‌ای است که در تحولات دهه چهارم انقلاب بیش از هر زمان دیگری رویکرد اجتماعی و جامعه محور دارد. مسایل اجتماعی و آلام جامعه در آینه سینما آشکار و هویدا است. اقبال گسترده به سینما نشان می دهد امروز توجه به این هنر به یک نیاز اجتماعی تبدیل شده است. افزایش مخاطبین و میزان بالای تولید و فروش در سینما در سال‌های اخیر موید این مطلب است.»

او ادامه داد: «امروز به خانواده بزرگ سینما که جملگی انسان‌های ارزشمند؛ دردآشنا و دلسوز فراتر از سرمایه فرهنگی نگاه می‌کنیم به مثابه یک سرمایه اجتماعی نگاه می‌کنیم. ما امروز صیانت از اصحاب سینما را وظیفه خود می‌دانیم. نقش این قشر فرهیخته در ارتقای سطح فرهنگ جامعه نقش بی‌بدیل و کم‌نظیر است. ما به این اصحاب اعتماد و باور داریم و معتقدیم به امید و نشاط اجتماعی و کاهش آسیب اجتماعی و ارتقاء فرهنگ عمومی و توسعه اخلاقی امیدوار باشیم.»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: «این ضیافت را جشنواره امید و نشاط بنامیم . حضور جوانان خلاق در هنرهای مختلف فضای پر امید را نوید می‌دهد و این واقعیت انتظارات و مسئولیت ما را سنگین تر می کند. ما وظیفه داریم زیر ساخت‌های مناسب را فراهم کنیم. عدالت فرهنگی را برای بهره مندی همه شهرها و نقاط کشور از شکوفایی سینما محقق سازیم. من به ضرورت تشکیل سازمان نظام صنفی هنر اعتقاد دارم.»

او افزود: «در دیدار با تشکل‌های سینما بیان کردم حداکثر توان خود را برای ایجاد این نهاد به کار خواهم بست. زیرا این مسیر کاهش مشکلات و موانع را هموار می‌کند. معتقدم از سطوح کودکان مدارس تا کلیه سطوح اجتماعی از عنصر سینما به بهترین نحو استفاده کنند. امروز باور دارم و یک تهدید بلکه فرصت دائمی می‌داند. سینما می‌تواند این تنوع و تکثر را برای همدلی، هم‌نوایی و انسجام بیشتر نمایندگی کند. سینما می‌تواند با آغوش گسترده آینه شفاف باشد و گام موثر برای رفع آسیب‌ها و نشاط جامعه بردارد.»

صالحی امیری اظهار کرد: «امروز بستر مناسبی برای سینماگران فراهم است تا بتوانند پرچمداران حوزه فرهنگ و هنر باشند و نام ایران را اعتلاء ببخشند. استمرار حضور بین‌المللی ایران، به عنوان ثمره بزرگ سینمای ایران، حامل ارزش‌های اخلاقی، انسانی و کاستی‌های اجتماعی است. امیدوارم جشنواره امسال محلی برای گسترش تعامل و سازگاری و کانونی برای انسجام فرهنگ و هنر و جشنواره سی و پنجم جشنواره امید و نشاط باشد.»

بخش بعدی مراسم افتتاحیه به اهدای جوایز بخش اقلام تبلیغاتی اختصاص داشت که محمد حیدری، منوچهر شاهسواری و جواد جلالی برای اهدای جوایز برگزیدگان به روی صحنه آمدند.

در بخش آنونس لوح تقدیر و سیمرغ بلورین به روح‌الله موحدی برای ساخت آنونس فیلم سیانور اهدا شد.

موحدی پس از دریافت جایزه خود گفت: «با تشکر از سیدمحمود رضوی، این سیمرغ را به جای همه سیمرغ‌هایی که سال قبل نگرفتیم به عوامل سیانور اهدا می‌کنم.»

در بخش پوستر لوح تقدیر و سیمرغ بلورین به طاها ذاکر برای فیلم «فصل باران‌های موسمی» رسید.

طاها ذاکر گفت: «بیش از هر چیزی از خانواده و دوستانم تشکر می‌کنم و معتقدم این جایزه‌ها نیستند که به ما اعتبار می‌دهند و ما هستیم که به جایزه‌ها اعتبار می‌دهیم. به همین منظور و برای اینکه به این جایزه اعتبار بدهم آن را به کیانوش عیاری برای فیلم کاناپه تقدیم می‌کنم.»

در بخش عکس دیپلم افتخار و سیمرغ به مریم تخت‌کشیان برای فیلم نیم‌رخ‌ها اهدا شد.

در ادامه مراسم افتتاحیه سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر، علیرضا قربانی به همراه گروهش سه قطعه را اجرا کردند.

بخش بعدی مراسم به بزرگداشت تورج منصوری اختصاص داشت که با پخش فیلمی درباره تورج منصوری آغاز شد و ایرج رامین‌فر و محمود کلاری برای تقدیر از او به روی صحنه آمدند.

محمود کلاری گفت: «خودم می‌خواستم اینجا باشم و در این لحظه باشکوه در کنار تورج باشم، زیرا او سهم زیادی در زندگی کاری من دارد. من از فیلمبرداری هیچ‌چیز نمی‌دانستم و درکنار او کار یاد گرفتم و به نوعی، او اولین استاد و راهنمای من است. من که هیچ نمی‌دانستم را تحمل کرد و ذهن پویای او به من منتقل شد. با تمام وجود از او سپاسگزارم. او در سینمای ایران نقش زیادی دارد. نه تنها من، بسیاری از همکاران من از او آموخته‌اند.»

از دو فرزند تورج منصوری نیز برای حضور در مراسم بزرگداشت پدر دعوت شد که روی صحنه بیایند.

منصوری با اشاره به فلیمی که پخش شد، گفت: «یک چیزهایی راجع به من گفته شد که واقعیت ندارد. اما اگر شما الان فکر می کنید من آدم خوبی هستم یک درخواست دارم. من خواهش می‌کنم که ساختمان پلاسکو را فراموش نکنید و فراموش نکنید فاجعه آلودگی هوای تهران و دیگر شهرهای بزرگ ایران ممکن است همچون اتفاق ساختمان پلاسکو شود.»

آخرین بزرگداشت مراسم افتتاحیه سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر به فرهاد توحیدی اختصاص داشت که با پخش فیلمی درباره توحیدی ساخته مجید توکلی آغاز شد و شهرام اسدی و شادمهر راستین برای برگزاری این بخش به روی صحنه آمدند.

راستین در سخنانش درباره توحیدی گفت: «توحیدی نمونه‌ای از بهترین فیلمنامه‌نویسان ایرانی است. او بین کارگردانان و نویسندگان پیوند زده و در دورانی که در خانه سینما مشکل داشتیم، او پیک صلح بود و در بالاترین درجه نویسندگی و فعالیت صنفی حضور داشت. فرهاد توحیدی آرتیست است و در همه فعالیت‌های اجتماعی حضور دارد.»

در ادامه فرهاد توحیدی به همراه همسرش به روی صحنه آمدند. توحیدی گفت: «من 40 سال پیش با محمد کاسبی و جهانگیر کوثری هم‌کلاس بودم. از محمد حیدری و دکتر ایوبی تشکر می‌کنم. از همسرم که همای سعادت زندگی من است، از پسر هنرمندم که موثر است، از مادرم که انرژی مثبت‌اش همیشه همراه من است و برای موازنه از مادر همسرم تشکر می‌کنم.»

او ادامه داد: «اظهار تاسف می‌کنم از اینکه برخی از بزرگ‌ترین سینماگران ایران که فیلم داشتند، در جشنواره نیستند و مخصوصا یکی از بافضیلت‌ترین سینماگران ایرانی، کیانوش عیاری.»

فرهادی گفت: «آقای وزیر من خود را خادم سینمای ایران می دانم و خوشحالم که شما گفتید می خواهید سازمان نظام صنفی ایجاد کنید. من به عنوان یک سینماگر می خواهم که سینما مناسبات صنعتی داشته باشد تا در کنار آن به حق مالکیت توجه شود. از وزارت ارشاد و سازمان سینمایی می خواهم که حق و اختیار تصمیم گیری برای سینما را به خارج از مرزهای این دو نهاد نبرند و از شما آقای وزیر می خواهم اقتدار خود را ناشی از اقتدار هنرمندان بدانید.»

احسان کرمی در بخش پایانی مراسم گفت: «امشب عزیزی در بین ما است؛ اجازه دهید مراسم افتتاحیه امشب را با آرزوی سلامتی برای همه اهالی هنر به پایان برسانیم، مخصوصا اصغر شاهوردی.»

 آیین افتتاحیه سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر از معدود مراسیم سینمایی بود که راس ساعت مقرر آغاز شد.

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0
برچسب ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *