در پردیس چارسو و طی مراسمی کوتاه

جشنواره جهانی فیلم فجر رسما آغاز به کار کرد

جشنواره جهانی فیلم فجر رسما آغاز به کار کرد
سی‌وپنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر به حضور دبیر، مدیران و داوران یک روز زودتر از برنامه برای اهالی رسانه آغاز شد.

به گزارش خبرنگار فیلم‌نت نیوز، سی‌وپنجمین جشنواره فیلم فجر همچون سال گذشته با صحبت‌های کوتاه رضا میرکریمی پیش از اکران اولین فیلم جشنواره، فیلم «آموزگار» به کارگردانی یان ژبیک از جمهوری چک، برای اهالی رسانه آغاز شد.

در این مراسم که عصر امروز (پنج‌شنبه 31 فروردین) در پردیس چارسو برگزار شد، سیدرضا میرکریمی دبیر جشنواره ضمن خوشامدگویی به حاضران گفت: «جشنواره به شکل رسمی از فردا کار خود را آغاز می‌کند. اما این برنامه به این دلیل است که اهالی رسانه و منتقدان از بقیه حاضران جلوتر باشند و چند فیلم را یک روز جلوتر ببینند.»
او ادامه داد: «در این میان یک نکته بسیار مهم وجود دارد، اینکه برای برگزاری یک جشنواره استاندارد خوب ابزاری لازم است که بخشی از آن‌ها نرم‌افزاری هستند و ما همه تلاش خودمان را کردیم که جشنواره‌ای با نظم داشته باشیم، جشنواره‌ای که شخصیت داشته باشد و در فستیوال‌های دیگر شناخته شود. سعی کردیم فیلم‌های خوبی انتخاب کنیم و جامعه هدفی داشته باشیم. مدت‌ها روی دسته‌بندی و برنامه‌‌ریزی‌ها کار کردیم تا نتیجه مثبتی به دست آوریم، با این‌حال ممکن است ایرادهایی هم وجود داشته باشد.»
میرکریمی با بیان اینکه بخشی از ابزار مورد نیاز برای جشنواره سخت‌افزاری است، اظهار کرد: «به هرحال برگزاری جشنواره کاخی می‌خواهد که حداقل ۱۵ سالن سینما با ابعاد مختلف داشته باشد تا آدم‌هایی با سلیقه‌های متفاوت را در خود جای دهد. سال قبل ما را می‌ترساندند که این سالن‌‌ها پر نمی‌شود و سالن‌ها خالی خواهند بود، اما امسال شرایط به شکلی پیش رفت که دو سالن هم به جشنواره اضافه کردیم.»

او افزود: «در عمل این طور فهمیدیم که جشنواره فقط فیلم دیدن نیست، آئین فرهنگی و هنری است برای دور هم بودن که در آن فیلم هم نشان می‌دهند؛ درباره فیلم‌ها حرف می زنند، گپ می‌زنند، قطعا افرادی هم در آن حضور پیدا می‌کنند، خوشحالیم که استقبال‌ها تا حدی بود که توانستیم امسال سالن اضافه کنیم.»
دبیر جشنواره همچنین تاکید کرد: «امسال تعداد همراهان فیلم‌ها، چون از چند ماه قبل شروع کردیم تعدادشان زیاد است و می‌توانم بگویم بیش از ۷۰ درصد فیلم‌های بخش‌های مختلف کارگردان‌هایشان حضور دارد، این امتیازی برای جشنواره است. چون تعداد مهمان‌های یک جشنواره مهم نیست، اما اینکه چه کسانی می‌آیند مهم است.»

او در ادامه گفت: «تقریبا ۳۵۰ نفر مهمان از ۶۶ کشور جهان داریم. مهمان‌ها خیلی زیاد هستند و فرصت خوبی برای گپ زدن با آن‌ها را به وجود می‌آورد، همچنین خبرنگاران سینمایی و منتقدان را هم امسال داریم. امسال نشست‌های علمی زیادی داریم، بزرگداشت کیارستمی را با حضور شخصیت‌های مهم برگزار می‌کنیم و شاهد مجموعه‌ای از فیلم‌های بعضا دیده نشده‌ای هستیم.»
میرکریمی در ادامه بیان کرد: «امسال خیلی از برنامه‌ریزی خودمان راضی‌تر هستیم، چون زودتر کارمان را شروع کردیم. همچنین مقرراتی داریم که بر اساس این مقررات هر کسی که کارت می‌گیرد نمی‌تواند وارد سالن شود، چون تنها ۹۵۰ صندلی در چارسو داریم و هشت هزار کارت با احتساب اعضای باشگاه صادر شده است و برای اینکه سهمیه مناسبی برای همه طراحی شود، سالن را به چهار بخش مطبوعاتی، باشگاه، مهمانان خارجی و مارکت تقسیم کردیم.»
میرکریمی در پایان با تاکید بر اینکه جشنواره جهانی رویدادی ملی و جهانی است که همه باید به آن افتخار کنیم، عنوان کرد: «کسانی هستند که نمی‌خواهند اتفاق‌های خوب را ببینند و چشم‌شان را می‌بندند و فقط می‌خواهند نقد کنند. همه با هم می‌خواهیم جشنواره خوبی برگزار کنیم و در کنار جشنواره‌های هم اندازه خودمان بدرخشیم.»

در این مراسم علاوه بر مدیران جشنواره داوران ایرانی و خارجی همچون فاطمه معتمدآریا، کمال تبریزی و رسول صدرعاملی و سینماگرانی همچون فریدون جیرانی، محمدمهدی عسگرپور در این مراسم حضور داشتند.

گزارش از احمدرضا معراجی

فیلم‌نت نیوز، رسانه به‌روز اخبار روز سینمای ایران و جهان را در کانال تلگرام فیلم‌نت نیوز دنبال کنید
0

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *